Kannattaisko vaihtaa vaikka puolet tilatuista hävittäjistä droonintorjuntakalustoksi ?
Jos ei ole havainto- eikä torjuntakalustoa, kuten nyt näyttää, niin ei ne hävittäjätkään pitkään ehjänä säily.
Drooneja saa lennellä mielin määrin eikä kukaan tiedä mitään.
Hiihtoreissulla havaitaan että tuolla taitaa olla drooni !!!
Droonitorjuntaa ?
12
287
Vastaukset 12
- Anonyymi00001
Samaa mieltä. Turha hankinta ainakin troonien torjuntaan. Ei tykillä voi, eikä kannata hyttystä ampua. Troonit torjutaan troonilla.
- Anonyymi00002
Kyllä muutama hävittäjä on aika turha sodan aikana. Ne tuhottaisiin hyvin pian jo kentille.
- Anonyymi00003
Pienempi ja hitaampi lentokone, jolla voi lentää viereen ja ampua hajalle konehaulikolla tai tyrkätä siivellä.
- Anonyymi00004
Jep ! Jo WW-1 aikoihin (yli 100 vuotta sitten) osattiin rakentaa lentokoneita joilla voitiin ampua toisia lentokoneita alas, ihan kk aseistuksella, "konehaulikot"lienee vitsiksi tarkoitettu
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Jep ! Jo WW-1 aikoihin (yli 100 vuotta sitten) osattiin rakentaa lentokoneita joilla voitiin ampua toisia lentokoneita alas, ihan kk aseistuksella, "konehaulikot"lienee vitsiksi tarkoitettu
Haulikon käyttöön muutama hyvä peruste, rauhan aikana alastulevat kiväärin luodit vaarallisia siviileille, tähtäyksen ei tarvitse olla niin tarkka, kaliiperi voisi olla vaikka 30 mm, niin saa patruunaan riittävästi hauleja.
- Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Haulikon käyttöön muutama hyvä peruste, rauhan aikana alastulevat kiväärin luodit vaarallisia siviileille, tähtäyksen ei tarvitse olla niin tarkka, kaliiperi voisi olla vaikka 30 mm, niin saa patruunaan riittävästi hauleja.
Ajattele asiaa vaikkapa yhden kerran lisää, jos 30 mm haulikko olisi hyvä niin eiköhän se olisi jo käytössä siellä ja täällä.
Haulikoiden tai oikeastaan haulien ongelma on lyhyt kantama ja kun matka pitenee niin osumat tulevat entistäkin harvinaisemmiksi.
Jos on tarkoitus valmistaa "itsemurhadroneja", niin tuliasetta ei siihen tarvita lainkaan, lennetään/lennätetään vain pahki ja valmista tulee..
- Anonyymi00006
https://www.facebook.com/reel/1268208168182654
tämmöset jokaiselle rajan läheisyydessä asuvalle ja rajavartijoille.
Jos olet vasemmiston vajakki etkä ymmärrä mikä tuote on kyseessä.
Kyseessä on sarjatuli haulikko, tippuu dronet ilosee.- Anonyymi00008
Muuten hyvä, mutta ampujalla on selviä vaikeuksia hallita rekyyliä.
- Anonyymi00009
Suomi hakee EU:lta 35 miljoonaa euroa parantaakseen droonien valvontaa itärajalla ja Suomenlahdella. Tarkoittaa sitä että mitään olemassaolevaa droonintorjuntaa ei ole. Suomi yllätettiin jälleen kerran housut kintuissa.
- Anonyymi00010
Suomen olemassa oleva droonintorjunta perustuu sergei IT-tykkeihin vuodelta 1971. Kyse on kirjaimellisesti tilanteessa jossa ammutaan tykillä hyttysiä ellei hyttynen ehdi pudottaa kranaattia tykkiryhmän päälle.
- Anonyymi00011
Mikä tämän drooni-Hyppösen sotilasarvo mahtaa olla?
- Anonyymi00012
Habituksesta päätellen sivari vegaani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371481Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2841060Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94824Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68782Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48733- 110629
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27595Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.49555Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41501
- 32491
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48475Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain77451- 32444
- 32439
- 77422
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381