Onko kellään sattunut, että koiralla olisi anaalirauhaset tyhjentyneet oikein kunnolla itsekseen. Koiramme on sairastellut ja lääkärissä käytettiin, samalla tyhjennettiin anaalirauhaset (noin pari viikkoa sitten). Tänään kun tulin töistä oli valkoisella sänkynpeitteellä keltainen ihan pissannäköinen/värinen tahra, tuollainen lautasen läpimittainen. Haistoin, kun epäilin sitä pissaksi, mutta eipä haissut pissa vaan sellainen imelä anaalierite, joka ei sitten lähtenyt pesussa mihinkään, eli todella "ytyä ainetta. Siis kysymys kuuluu, onko anaalirauhasten "kova tyhjennys" normaalia, aikaisemmin ei ole meillä päässyt tuollaista vahinkoa sattumaan.
Anaalirauhaset
tyhjentyi?
82298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
en tiedä, mutta kyllä meillä joskus on tyhjentynyt ihan itsekseen. Kaiketi niiden pitäisi "tyhjentyä" vähän joka kerralla kun koira ulostaa.
Ja mönjä on todellä ytyä kamaa, ei nyt suorastaan syövyttävää, mutta "polttavaa" mihin ikinä sitten osuukaan.
jaahans... hyvinkin mahdollista, että anaalit tyhjentyy kertalaakista. yleensä tosin vähän kerrallaan. Kysyisin nyt kuitenkin onko koira narttu vai uros?
Anaalit tyhjentyy kunnolla itsekseen ainakin voimakkaan säikähdyksen yhteydessä, ja pitäisi joka ulostuskerran yhteydessä merkata uloste haju pisaralla.
Voipa hyvinkin tyhjentyä ja lemusta todellakin huomaa mitä se on.
Kuulostaa minun mielestäni oudolta; jos kerran tyhjennetty pari viikkoa sitten. Ja lautasen läpimitan verran!?! Hirvee määrä! Minkä kokoinen koira on kyseessä? Ettei vaan koirallasi ole ollut esim. paisetta? Sen neste näyttää samanlaiselta... Ja vaatii lääkekuurin puhjettuaan.
Melko paljolta kuulostaa.
Meillä kyllä on tyhjentynyt itsestään kokonaan. Tai en tiedä tyhjentyikö kokonaan, mutta sen verran sitä
mönjää sieltä tuli, että epäilin näin käyneen.
Narttukoira on, ja pieni noin 8 kiloinen. En kyllä osaa epäillä paisettakaan, ei ole takapuoleensa kiinnittänyt minkäänlaista huomiota, ei ole haistellut eikä maistellut. Luin kyllä jostain nettisivuilta, että anaalirauhaset voi tyhjentyä myös itsestään, jos koira on todella rentoutunut, ja olisiko siitä ollut kysymys, nimittäin nukkuu yleensä siinä kohdassa sänkyä, missä tahraumakin oli.
mahdollista, kannattaa nyt kuitenkin seurailla sitä takapäätä. Meillä anaalirauhaset aiheutti ongelmia vähän väliä koiran(uroksen) ollessa n.3-vuotias. Eivät meinanneet tyhjentyä itsekseen ja tulehtuivat usein. Meillä vaivaan auttoi anaalirauhasten "huuhtelu" ja ruuan vaihto.