maitohappoja

Anonyymi-ap

Kaksoiskantalihas (gastrocnemius) on suuri, pinnallinen pohjelihas, joka aktivoituu voimakkaasti esimerkiksi juoksussa, hyppimisessä ja nopeissa suunnanmuutoksissa. Kuten muutkin lihakset, myös kaksoiskantalihas menee "maitohapoille" kovatehoisessa, anaerobisessa rasituksessa.
Facebook
Facebook
Maitohapot ja kaksoiskantalihas:
Hapotuksen tunne: Kun kaksoiskantalihakseen kohdistuu kovaa rasitusta (esim. varvastaastelu, juoksu), lihas tuottaa energiaa ilman riittävää happea (anaerobinen aineenvaihdunta). Tällöin lihakseen kertyy laktaattia ja vetyioneja.
Kivun syy: Vaikka puhutaan "maitohapoista", varsinainen lihaksen väsyminen ja polttava tunne johtuvat pitkälti vetyionien aiheuttamasta lihaksen happamoitumisesta, ei niinkään itse laktaatista.
Palautuminen: Hapotuksen jälkeen kaksoiskantalihas vaatii lepoa tai kevyttä liikettä, jotta kertynyt laktaatti ja vetyionit poistuvat ja lihas palautuu.
Tieteen Kuvalehti
Tieteen Kuvalehti
+2
Miten vähentää maitohappoja kaksoiskantalihaksessa?
Aerobinen harjoittelu: Tasainen, rauhallinen liikunta parantaa kehon hapenkuljetuskykyä, jolloin lihas tuottaa energiaa pidempään hapen avulla.
Lihaskestävyysharjoittelu: Pohkeiden (kaksoiskantalihaksen) kestävyyskunnon parantaminen nostaa kynnystä, jolloin hapotusta ei synny yhtä nopeasti.
Lämmittele: Hyvä lämmittely valmistaa lihakset rasitukseen.
Fressi
Fressi
+1
Jos pohkeet menevät erittäin herkästi maitohapoille, syynä voi olla heikko lihaskunto tai liian kova teho suhteessa omaan kuntotasoon.

0

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä sanoisit

        juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
        Ikävä
        190
        1965
      2. Mitä hyvää

        Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
        Ikävä
        113
        1063
      3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

        Missä meni pieleen?
        Ikävä
        114
        1052
      4. Koillis motor

        Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
        Suomussalmi
        21
        775
      5. 53
        720
      6. Kauhavan häiriköijistä

        Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
        Kauhava
        32
        663
      7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

        Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
        Haapavesi
        42
        618
      8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

        Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
        Suhteet
        175
        557
      9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

        Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
        Ikävä
        45
        528
      10. Auto ajoi päälle?

        Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
        Kuusankoski
        9
        492
      Aihe