Frank kilpailua estämässä

Anonyymi-ap

Tämän päivän lehdestä käy ilmi, että Karoliina Frank on yrittänyt kulisseissa estää uuden kahvilan tuloa torille, koska se eittämättä pienentäisi Frankin ja Vekan yhteisen kuppilan kassaa. Tämä ei ole sinänsä mitään uutta, kun muistellaan Vekan toimintaa linjaliikenteensä kanssa kaupungissa. Vekan kaupunginhallituksen puheenjohtajuus samaan aikaan kun hän oli firmansa kautta edunsaajana kaupungin verovaroista, oli tietysti jo melkoisen röyhkeä yhdistelmä. Mutta kun EU:n kilpailulainsäädäntö pakotti kaupungin kilpailuttamaan linjaliikenteen, yritti Tapio Vekka estää kilpailutuksen vetelemällä päätöksiä vielä markkinaoikeuteen.

Jutusta ilmenee niinikään, että Frank on yrittänyt saada lupaa saunabaarille torille, siinä kuitenkaan onnistumatta. Seuraavaksi Frank lataa lehden sivuilla lausuman, jonka johdosta moni läikyttää varmasti aamukahvinsa pöydälle. Hänen mukaansa nimittäin kaikki anniskelupaikat, joita Frank kutsuu juottoloiksi, pitäisi häätää torilta pois. Frankin logiikka pettää tässä kohtaa kyllä aika pahasti, koska oli juurikin ollut hakemassa saunajuottolaa torin seutuun itselleen. No ehkä hän ajattelee tässä kohtaa, että jos minä en saa, niin sitten ei kenenkään muunkaan pitäisi saada.

Sivuhuomiona toteaisin, ettei Frankin ja Vekan kuppila ole tähänkään asti ollut järin suosittu torilla - väittäisin, että Vekan röyhkeä maine verottaa tässä kohtaa kyllä hänen liiketoimistaan oman siivunsa.

15

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Keskustan kehitysyhdistyksen tulisi olla juuri tuollaisia asioita varten.

    • Anonyymi00002

      Tulee mieleen, että kuka tämä Frank oikein kuvittelee olevansa

      • Anonyymi00004

        Lahkolaispiireissä ilmeisesti tavanomaista.


    • Anonyymi00003

      Avaajan kanssa aivan samaa mieltä. Frankin ja Vekan ravintola on ylivoimaisesti torin paras ruuan ja juomien suhteen. On varaa ottaa kantaa.

      • Anonyymi00009
        UUSI

        Jos on niin ei pitäisi olla pelkoa muista toimijoista.


    • Anonyymi00005

      Vekka ei aikanaan ymmärtänyt röyhkeillä otteillaan kaupunginhallinossa, sahaavansa omaa oksaansa

    • Anonyymi00006

      Vekka ja Frank kovina kokoomuslaisina kannattavat kilpailua, paitsi jos se koskee heitä, silloin kilpailu halutaankin kieltää

      • Anonyymi00007

        Tällaistahan se korruptoituneessa pikkukunnassa on, ja kehdataan vielä vinkua julkisesti. Kyseisessä pullapuodissa muutenkin suolaiset hinnat, huono ruoka ja makeileva palvelu.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Tällaistahan se korruptoituneessa pikkukunnassa on, ja kehdataan vielä vinkua julkisesti. Kyseisessä pullapuodissa muutenkin suolaiset hinnat, huono ruoka ja makeileva palvelu.

        Kyllä todellakin torin paras paikka.


      • Anonyymi00010
        UUSI
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Kyllä todellakin torin paras paikka.

        No asiasta voidaan olla montaa mieltä . Mut jos nyt jo pelottaa et toisaalla osataan paremmin keittää kahvia.


    • Anonyymi00011
      UUSI

      Illallistanssiaiset KAUPUNGIN HOTELLISSA II pääsiäispäivänä klo 9—12 ip. Jazz Band soittaa. vai
      Tee-tanssiaiset Hämeen Ruokasalissa tänään alk. klo 1/2 9 ill. Huom! K.S.P. soittokunta soittaa.

      Kahakka Irakin la Syyrian rajalla. Muuan arabialaisheimo tehnyt hyökkäyksen. Bagdad 2.4. (STT) Irakin ja Syyrian välisellä rajalla täytyi perjantaina ottaa englantilaisia panssariautoja ja lentokoneita käytäntöön sen johdosta, että muuan syyrialainen arabialaisheimo ryhtyi hyökkäykseen erästä Irakin heimoa wastaan, jonka tehtäwänä oli ollut wartioida erästä rajawartioasemaa. Wihollinen hyökkäsi rajan yli 2,000:n miehen woimalla. Panssariautot aikaansaiwat suurta häwitystä hyökkääjien joukossa, ja kun sitä paitsi lentokoneita ilmaantui, lähti wihollinen pakosalle, jättäen jälkeensä 45 kaatunutta. Heidän haawoittuneittensa lukumäärästä ei ole tietoa.

      Tänään vietetään suomenkielinen sanomalehdistön 150-vuotisjuhlaa.

      https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/1529163

    • Anonyymi00012
      UUSI

      Vekan ja frankin röyhkeys ei jätä koskaan kylmäksi

      • Anonyymi00013
        UUSI

        Ei sillä olet ymmärtämätön kylmä


    • Anonyymi00014
      UUSI

      Vai pitäisi torin baarit poistaa, on muuten aika törkeää

      • Anonyymi00015
        UUSI

        Tulisi poistaa tai muuten on aika törkeä. Täysin noin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      39
      2942
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      33
      2767
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      48
      2413
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      43
      2027
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      21
      1994
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1760
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      43
      1652
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      37
      1520
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1443
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1291
    Aihe