Mitä tehdä tällaisen tyypin kanssa?

Anonyymi-ap

Otin firmaani tosi lahjakkaan tyypin, joka on melkein 50v ja ollut työttömänä ainakin 20v. Hän on vaan istunut kotona. Aivan pennitön kaveri, köyhästä perheestäkin. AD/HD mutta huippulahjakas tässä yhdessä asiassa. Vaan sosiaalisesti ongelmia riittää, juo paljon ja hilluu nistien kanssa. Kuulemma ei ole 20 vuoteen koskenut naiseenkaan, ja elämänhallinta olematon. Mutta periaatteessa tekee mitä käsken.

Pitää minua tavallaan ihan nollana, koska en ole hänen erityisosaamisen alueellaan niin hyvä. Vaikka kontrolloin koko toimintaa. Yrittää ajaa hommaa omaan suuntaansa, mutten luota häneen yhtään käytännön asioissa. Hommaa pitäisi laajentaa, mutta hän ei voi alkaa osakkaaksi, vaan haluaa vaan tehdä omaa juttuaan. Tilanne on erikoinen. Hän mahdollistaa nykytoiminnan, muttei kasvua. On jotenkin sulkenut itsensä yhteiskunnan piiristä. Ulospäin todella pirteä ja positiivinen, mutta kaikki muuten viittaa päihderiippuvuuteen ja masennukseen.

13

670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Olet saanut helmen firmaasi. Valitettavasti vaatii sinulta nöyryyttä ja kasvua itsesi kanssa jos haluat hänet pitää. Valinta on sinun. Hänelle on kyllä paikka muuallakin, jos ei kelpaa. Kasvu on yhteinen ja molemminpuolinen, jos olet siihen valmis.

      • Anonyymi00004

        Ei muuten ole paikkaa muualla... ei ihmiset huvikseen ole 20 vuotta työttömänä. Etenkään nyky-suomessa.


    • Anonyymi00002

      Ohjaa työterveyteen ja ole sinne ensin yhteydessä

    • Anonyymi00003

      Saisko vielä kolmannen ihan erilaisen vastauksen

    • Anonyymi00005

      Osakkaaksi en ottaisi, jos on päihdeongelmia ja mielialankin kanssa jotain häikkää.
      Jos hän tekee hyvin työnsä, niin ehkä se riittää, ja jos ongelmia ilmenee, niin potkut persiille.
      Vaikka ihmisellä olisi elämänhallinnan kanssa ongelmia, hän voi olla todella päteväkin työssään. Toinen asia on sitten, tuleeko sellaisen työntekijän kanssa toimeen muuten.
      Tunnen itsekin pari tyyppiä, joilla oli lähes 20 vuoden työttömyys, päihteiden runsastakin käyttöä, mutta niin vain pääsivät päihteistä eroon, kouluttautuivat ja ovat tällä hetkellä töissä, ja hyvin on mennyt.

      • Anonyymi00006

        No tämä tollo ei kyllä olisi ilman minua. Tai edes haluaisi
        Outo tapaus. Ulospäin esitetään mukavaa, ja elämä on jo tuhottu.


    • Anonyymi00007

      No ei todellakaan ole arvokas firmalle.
      Tuollainen joka nostaa itsensä jalustalle "ammattitaidon" takia ja ei hyväksy muiden tapoja ja ei arvosta muiden kykyjä ajaa tilanteen siihen että olet yrittäjänä 100% riippuvainen hänestä ja hän ajaa muut kehittyvät työntekijät kilpailijallesi.

      Tiedän kyseseisenlaisen tyypin, jos ei asioita tehdä niinkuin hän haluaa niin hän alkaa sabotoida tekemisiä osoittaakseen että olisi kannatanut tehdä hänen neuvojen mukaan.

      Itselläni oli pirun pätevä työntekijä ja käytännössä hänen kanssa pähkäiltiin monia asioita, hän kuitenkin poikkesi kaveristasi että hän hyväksyi aina päätökseni vaikka ne oli erit kuin hänen ehdottamansa.
      Toisinan päädyin hänen ehdotuksiin tai sovelsin hänen ehdotuksiaan.
      Liikennetapaturva aiheutti hänen työkyvyttömyyseläkkeelle jäännin mutta en kuitenkaan ollut 100% hänestä riippuvainen.

      Eli ei ole pelkästään laajentumisen este vaan kyseinen työntekijä häätää muut kehityskelpoiset pois firmastasi.
      Ymmärrät varmaan että nyt saat vain pikavoittoja ja kun kaveri jossain vaiheessa jää pois niin firmasi ei ole mitään.
      Myös voimakas riippuvuussuhde aiheuttaa sen että yrityksesi ei ole enään sinun itsesi hallinnassa vaan tuo kyseinen henkilö hallitsee yritystäsi.

      • Anonyymi00008

        Meinasin jo kerran antaa potkut, jolloin hän reagoi syyttämällä minua kaikesta, ja ettei mikään ollutkaan kuten sanoin, mutta sitten lopulta aneli saada jatkaa, ja kiitti minua hemmetisti kun annoin....


      • Anonyymi00009

        Mutta joo, summasit hyvin tuon pikavoiton. Tulevaisuutta tällä kuviolla ei ole. Mutta tämä vuosi varmaan tehdään vielä ihan tulosta. En itse usko hetkeäkään puheitaan, että on ollut epäonninen kun ei aiemmin ole saanut tilaisuutta. On varmasti saanut, mutta potkittu pellolle.


    • Anonyymi00010

      Toi on ihan sama kun rotta talonmiehenä

      Just let him go

    • Anonyymi00011

      Ehkä hän uskoo että sun firma on kohta kanttuvei, ei tohdi lähteä mukaan konkurssiin.

      • Anonyymi00012

        Luulen ettei hänen uskomukset kovin paljoa näissä pitäisi kutinsa, saatikka että hän edes osaisi ajatella noin.


    • Anonyymi00013

      Kuulostaa toimintakykyiseltä alkoholistilta.
      Hoitoon tai pois, valintahan on sinun.
      https://www.is.fi/menaiset/ihmiset-ja-suhteet/art-2000009377252.html

      Olisiko mahdollista järjestää "urakka".
      Vaatii 10h x 6pv jonkun viikon.
      Onnistuuko vai jääkö saikulle?

      Työhän on lopulta kokonaisuus, joka vaatii muistamista/kommunikointia/yhteistä suunnittelua jne. Pelkällä erikoisosaamisella ei pitkälle potki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1184
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      860
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      623
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      554
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      537
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe