Hyvätkään tontit eivät käy nyt kaupaksi harmittelee kunnan maankäyttöpäällikkö Marja-Liisa Sykkö. Kouluissa ja päiväkodeissa tarvittaisiin lapsia jatkossakin.
Olisiko tarvetta parantaa kunnan vetovoimaa uusille asukkaille?
Paljon puhuttu uimahalli kirkolle olisi varmasti sellainen. Vanhatkin asukkaat hyötyisivät. Täällä on jo olemassa muuten täysin valmis infra ja tonttejakin löytyy ja niitä on tänne helppo lisätä eikä tarvittaisi kaavoittaa ties minne suoalueille uusia alueita. Kunnan fokus lienee kuitenkin muissa asioissa.
Kontiolahden tontit menevät huonosti kaupaksi.
6
322
Vastaukset 6
- Anonyymi00001
Sänkyssä eikös ne lapsii tie vanahat veivät aikonaa kunnallis kotiin.!?.
- Anonyymi00002
Milloin nää suomen homot rupee synnyttää. Koko itä suomi on kuoleva maan osa
- Anonyymi00003
Sulaa hulluutta maksaa euroakaan.
- Anonyymi00004
Yks nlpo tullu kunna kahvi pöytää lisee marja joutilaisen lisäks!?
- Anonyymi00005
Kunnan väkiluku ei kasva vaan jopa vähenee. Silti uusia alueita suunnitellaan ja uutta infraa rakennetaan suurella rahalla ja asutusta levitetään. Voisiko asukkaita noilla miljoonakustannuksilla houkutella niitä uusia asukkaita jo rakennetun infran alueille. Ylläpitokulutkaan eivät kasvaisi.
- Anonyymi00006
Minun kokemus länsi-suomesta Itä-suomeen muuttaneena on että täällä vihataan muualta saapuneita. siispä en ihmettele jos Kontiolahtikaan ei vedä. Luonto täällä on hieno mutta ihmisten kierous, juoruilu ja kateus sekä ilkeys ajaa jopa paikallisia lähtemään muualle. Narsismia liikaa täällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48930Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15798Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl497769- 46687
- 41624
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30586- 35563
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE170528Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37520- 44470