Miten muut suhtautuivat asiaan ja miten heihin suhtaudutaan sen jälkeen?
Kokemuksia!
Mitä lestadiolaisuudesta eronneille käy?
5
186
Vastaukset
Asia riippuu siitä miten ja miksi erkaantuminen tapahtuu? Yleisesti ottaen jokainen erkaantuja katsotaan menetetyksi sieluksi eli haudataan kuin Lasarus! Vain Jeesus voi päästää sieltä haudasta. Viläpä niin, että synnin pokluille harhautunut on jonkinlaisen toivon kohde, mutta muuhun uskonnolliseen porukkaan menneet ovat niitä eksyneitä, joista ei juuri toivoa elätellä! Kaikkein pahin, jos vielä eroaa kirkosta, vaikka se haukutaan joka pyhä lyttyyn, silti siihen kuuluminen on pelastuksen ehto. Niin väkevää on se vainmehenki!
- Anonyymi00001
Kysymys ei ole siitä että eroisi kirkosta ja erkaantuisi Jumalasta.
Mitä tarkoittaa "haudataan kuin Lasarus"?
Minun mielestä yksikään ihminen tässä maailmassa ei ole kertomaan kenenkään tuomiota.
Tämä vain minun mielipide. Anonyymi00001 kirjoitti:
Kysymys ei ole siitä että eroisi kirkosta ja erkaantuisi Jumalasta.
Mitä tarkoittaa "haudataan kuin Lasarus"?
Minun mielestä yksikään ihminen tässä maailmassa ei ole kertomaan kenenkään tuomiota.
Tämä vain minun mielipide.Jeesukselle Lasarus ei ollut kuollut! Sanottiin: Hän haisee jo! Nykysuomeksi: Mennyt maailmaan ja hänestä juorutaan pahoja asioita! Jeesus sanoi: Antakaa kuolleitten haudata kuolleitaan! Elävät uskovay eivät saa tuomita kuolleeksi, harahtanutta ja pitää kuolleena, jota ei tarvitse huomioida mitenkään.
- Anonyymi00002
lauri.lahtinen kirjoitti:
Jeesukselle Lasarus ei ollut kuollut! Sanottiin: Hän haisee jo! Nykysuomeksi: Mennyt maailmaan ja hänestä juorutaan pahoja asioita! Jeesus sanoi: Antakaa kuolleitten haudata kuolleitaan! Elävät uskovay eivät saa tuomita kuolleeksi, harahtanutta ja pitää kuolleena, jota ei tarvitse huomioida mitenkään.
Kirjoitat hieman epäselvästi
Anonyymi00002 kirjoitti:
Kirjoitat hieman epäselvästi
Tilanne on aina epäselvä missä irtautumista tapahtuu. Olen sen kokenut! Joku uskollinen pysyy rinnalla edelleen, mutta monille olen muuttunut olemattomaksi aikaisempien ystävien mielissä.Jos joku erityinen kysymys kiinnostaa, niin laita täsmäkysymys, niin vastaan täsmällisesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1835037Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,204428Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993127Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2562997Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432912- 522521
- 271929
- 351770
- 221767
- 681761