Budjettipäällikkö ehdottaa tienhoidon vähentämistä. Asfalttitietä muutettaisiin hiekkatieksi.
Mistä aloitetaan?
Mitä teitä hiekkateiksi?
14
523
Vastaukset
- Anonyymi00001
Nivankankaalta Rovaniemelle päin voisi alueet luovuttaa Ranualle ja Kellokankaalta koilliseen Taivalkoskelle.
Kuka Rytingistä hyötyy, minä ymmärrä en.
Sama Pintamolle. - Anonyymi00003
Asfalttitien kunnossapito on halpaa lystiä. Kymmeniin vuosiin ei ole tehty yhtään mitään muuta kuin talvella aurattu. Onhan ne kuoppaisia ja kolosia tiet mutta vielä pääsee liikkumaan kun ei hättäile. Entäpäs soratiet? Miten soratie vähentää tien hoitokuluja ja yleensäkin hoitoa?? Soratiet on aina kolosia ja kolot vaan isonee ja lisääntyy kun liikutaan tiellä. Pintasorat lentää tien sivuun ja surkea tien pohja tulee esiin joka ei kestä kulutusta.
Kyllähän se soratien kuljettavassa kunnossa pitäminen tulee ilman muuta kalliimmaksi kuin asfalttitie. Tietenkin jos ei enää huolleta teitä niin se on eri asia....halutaan että ihmiset muuttaa pois sivukyliltä.- Anonyymi00004
Asfalttitietä paikataan asfaltilla, soratietä soralla. Kumpi lue halvempaa?
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Asfalttitietä paikataan asfaltilla, soratietä soralla. Kumpi lue halvempaa?
Ne jotka on eläneet sitä aikakautta kun tiet oli sorateitä niin muistaa ja tietää että ne ei ole kunolla kunnossa montakaan viikkoa sulan aikana. Talvella lumen ja jään aikana paremminkin on kunossa. Huonokin pikitie on parempi kuin soratie.
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Ne jotka on eläneet sitä aikakautta kun tiet oli sorateitä niin muistaa ja tietää että ne ei ole kunolla kunnossa montakaan viikkoa sulan aikana. Talvella lumen ja jään aikana paremminkin on kunossa. Huonokin pikitie on parempi kuin soratie.
Joo ja tienpinnan muuttaminen se vasta halpaa onkin.
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Joo ja tienpinnan muuttaminen se vasta halpaa onkin.
Ei sitä pintaa jokavuosi muutella, kerta riittää.
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Ei sitä pintaa jokavuosi muutella, kerta riittää.
Ihan itsekkö älysit
- Anonyymi00011
Anonyymi00008 kirjoitti:
Ihan itsekkö älysit
no en muuta ku poijat sano yöllä baarissa konj eiku kossun jälkee.
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
no en muuta ku poijat sano yöllä baarissa konj eiku kossun jälkee.
Hik
- Anonyymi00009
Pyöriäniementien ylläpidon voisi lopettaa.
- Anonyymi00010
Juu
- Anonyymi00014
Varmaan Penttiläntie valaistaan ja asfaltoidaan tänä kesänä.
- Anonyymi00015
Melko varmasti
- Anonyymi00016
Mitä siellä on
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648