Haluan tuoda esiin huolen liittyen tupakointiin yksikössämme.
Osa asukkaista on hyvin pienituloisia, ja heidän käyttörahansa (noin 195 € kuukaudessa) ei usein riitä kaikkiin menoihin. Tupakointi aiheuttaa monille taloudellisia vaikeuksia, ja osa asukkaista on joutunut velkakierteeseen sen vuoksi. Samalla asukkaita ohjataan lopettamaan tupakointi taloudellisista ja terveydellisistä syistä.
Koen kuitenkin, että syntyy ristiriitainen tilanne, kun henkilökunta tupakoi näkyvästi työaikana, esimerkiksi yhteisissä tiloissa tai asukkaiden nähtävillä. Lisäksi on huomionarvoista, että jos tupakkaa kuluu esimerkiksi aski päivässä (noin 11,80 €), se tekee kuukaudessa noin 365,80 €, eli enemmän kuin mitä asukkaat saavat käyttörahaa. Tämä voi korostaa asukkaiden kokemaa epäreiluutta ja ristiriitaa ohjauksen ja esimerkin välillä.
Ehdottaisin, että:
henkilökunnan tupakointi rajattaisiin selkeästi pois näkyvistä työaikana
tupakointi tapahtuisi vain tauoilla ja asukkailta poissa
asukkaille tarjottaisiin enemmän konkreettista tukea tupakoinnin vähentämiseen tai lopettamiseen
Tarkoitukseni ei ole arvostella yksittäisiä työntekijöitä, vaan parantaa toimintatapoja niin, että ne ovat johdonmukaisia ja tukevat asukkaiden hyvinvointia.
Toivon, että asiaa voitaisiin käsitellä yhdessä ja löytää ratkaisu, joka on sekä asukkaille että henkilökunnalle toimiva.
Hoitajien tupakointi hoitokodissa.
Anonyymi-ap
3
193
Vastaukset
- Anonyymi00001
Anna hoitajien polttaa silloin kun hyvälle tuntuu, kerran täällä vain eletään. En itse ole hoitoalalla mutta meillä on töissä eräs kuuttalymppiä lähestyvä nainen joka polttaa jatkuvasti. Hänellä tulee vieroitusoireita jos on esimerkiksi joku yli puolentunnin palaveri eikä pomo päästä väliröökille. On kurjaa jos ei päästetä tupakoimaan silloin kun pitäisi päästä. Hänellekkin on tärkeää päästä tupakalle koska se tykkää siitä
- Anonyymi00002
Laita se palaute sinne Kreivinkotiin äläkä tänne suomi24 palstalle.
- Anonyymi00003
Kenelle ne on velkaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1572558Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658