Pitäisikö 15v palkkamurhaaja laittaa vankilaan?

Anonyymi-ap

Ntt Hesarissa Vantaan Korsossa kaksi poikaa yrittivät tilaustyönä tuhopolttaa ja murhata asukkaat asunnossa jossa oli pieni vauva. Samalla saattoivat vaaraan myös kaikki muut rappukäytävän asukkaat.

Nykyään puukko heiluu ja yhä karmeampia tekoja yhä nuoremmat tekee. Oliko ennen tällaista ja mikä on mennyt pieleen? Pitäisikö alaikäisiä alkaa jo rankaista aikuisten mukaan kun on aikuisten elkeet nuorilla lähes ammattirikollisilla?

13

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Rikosvastuun ikärajaksi 13 vuotta ja nuorisovankilat uudelleen käyttöön.
      Ei voi olla niin että pennut tekevät raakoja rikoksia kuten aikuiset eikä niistä seuraa heille juuri mitään.

      • Anonyymi00003

        Ymmärrän huolen nuorista rikollisista. Populistiset pikaratkaisut eivät kuitenkaan ole ratkaisu, vaan tieteellisesti todetut keinot.

        Minä luotan täysin nykyiseen systeemiin. 15-vuotias on jo rikosvastuussa. Nuoremmat kuuluvat nuorisokotiin, joissa on myös kovemman kurin paikkoja.

        Jos nuoren panee vanhempien rikollisten pariin vankilaan, hän oppii taatusti siellä amnattirikolliseksi. Tästä on tutkimusnäyttöä.


    • Anonyymi00002

      Ja päivän uutiset: kaksi 14 v tyttöä on tahallaan sytyttänyt 6 eri rakennusta palamaan Turussa.

    • Anonyymi00004

      Nuorisovankila, ei vanhojen venkuloiden sekaan oppimaan uusia jekkujaa. Ensin taotaan peruskoulu päähän ja sitten opetellaan yhteiskunnan pelisäännöt. Jos pohja on kunnossa, sen jälkeen ei voi sanoa, ettei ollut tiedossa. Lapsiahan nuo on, se pitää ottaa oloissa huomioon. Tärkeintä olisi opettaa, että kuin pienestä summasta oikeasti ovat valmiita tuhoamaan lopun elämänsä.

    • Anonyymi00005

      Oppi lähtee vanhemmista.

    • Anonyymi00006

      Nykyaikana pitäisi olla kaikki mahdolliset turvaverkot miten on mahdollista että 15 v nuoret saavat ihan vapaasti suunnitella palkkamurhia ja tuhopolttoja kenenkään tietämättä ja välittämättä?

    • Anonyymi00007

      On hyvä että nuoret on yrittäjä henkisiä 👍

      • Anonyymi00008

        No joo jos ei ole muuta duunia rupeaa sitten palkkamurhaajaksi?


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        No joo jos ei ole muuta duunia rupeaa sitten palkkamurhaajaksi?

        Työ mikä työ on parempi kuin pancolla pötköttely.


    • Anonyymi00011

      Kaikki tuomitut rikolliset pitäisi lähettää venäjän vankiloihin.
      Sieltä kun ne joskus palaisivat niin eivät taatusti tekisi rikollisia tekoja.

      • Anonyymi00012

        venäjällä vahvimmat vangit panee heikompia ja alistaa heidät orjan asemaan.
        Tuo on oikein rikollisille.


      • Anonyymi00013

        Ei pidä paikkaansa. Rangaistuksen kovuus ei korreloi lainkaan rikosten määrään. Paikat missä on kuolemanrangaistus käytössä, ei se rikosten määrää ja vakavuutta vähennä laisinkaan. Muutamia rikollisia toki sitten vähentään, mutta uusia tulokkaita riittää!


    • Anonyymi00014

      Kaikki murhaajat pitää teloittaa kaulasta hirttämällä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5157
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      67
      2935
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      283
      1448
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1143
    5. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1114
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1085
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      76
      1069
    8. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      129
      1062
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      170
      1038
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      924
    Aihe