Sähköinen asiointi Työllisyyspalvelu ym 2026?

Anonyymi-ap

Pahoittelut jos tuli vääräön osioon.

Huhtikuun puolessa välissä alkaa hallinnon toimesta pakollinen digitaalinen asiointi. Miten toimitaan kun tähän mennessä on asioinut Työllisyyspalvelun kanssa puhelimitse, käynyt paikan päällä ja paperilla. Onko tämä sähköisen asiointi pakollinen, entä jos ei ole pankkitunnuksia tai mobiilivarmennetta, tietokoneesta puhumattakaan? Kyllä kirjoitan tätä kirjastosta.

En ole asiointi missään "Oma palvelussa" sähköisesti ja olikos se niin että jos kirjautuu johonkin näihin 2026 niin sähköinen asiointi on oletus automaattisesti? Eikö ole vielä mahdollisuus asioida paperilla ja koskeekontämä myös Työllisyyspalvelua?

Voiko tämä myös olla karenssi ansa eli laittavat tuonne Suomi. Fi jotain, jos ei huomaa niin karenssin ja selvityspyyntöä tulee.

18

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kyllä työllisyyspalvelun kanssa voi asioida edelleen puhelimitse. Soitappa heille tai varaa aika omalle virkailijallesi, niin kertovat sinulle tarkemmin. Sinulla näyttää olevan mahdollisuus myös asioida sähköisesti ; )

    • Anonyymi00002

      Voiko vielä asioida ilman sähköistä asiointia ja eikös tuossa Suomi.fi pitänyt olla valinta että voi ottaa käyttöön paperisen asioinnin?

      • Anonyymi00008

        Kyllä, pakko ei ole asioida sähköisesti.


    • Anonyymi00003

      "Työllisyyspalveluiden posti tulee 14.4.2026 alkaen suomi.fi -viesteinä
      Viranomaispostin vastaanottaminen siirtyy digitaaliseen suomi.fi postilaatikkoon koko Suomessa 14.4. alkaen."

      "Suomi.fi-viestit tulee sinulle käyttöön automaattisesti 14.4.2026 alkaen, kun tunnistaudut työvoimaviranomaisen tai jonkin muun julkisen hallinnon organisaation sähköiseen asiointipalveluun (esim. OmaVero, OmaKela). Saat jatkossa päätökset ja muut tiedoksiannot ensisijaisesti sähköisesti. Mikäli olet jo aiemmin ottanut suomi.fi -viestit käyttöön, ei muutos vaikuta sinuun."

      "Mitä muutos tarkoittaa työnhakijalle?
      Lähetämme Suomi.fi-viesteinä mm. työtarjouksia, työvoimapoliittisia lausuntoja, koulutusvalintapäätöksiä ja ajanvaraustietoja. Kannattaakin seurata viestejä tarkasti, ettei tärkeitä tietoja mene ohi. Huomioi se, että et ole nähnyt Suomi.fi-viestiä, ei ole pätevä syy laiminlyödä ajanvarausta, työtarjousta tai muuta työvoimaviranomaisen sinulle asettamaa tehtävää."

      "Suomi.fi -viestien tavoitteena on helpottaa arkea, kun kaikki viranomaisviestit löytyvät jatkossa yhdestä paikasta, nopeasti ja tietoturvallisesti. Viestit ovat aina saatavilla, missä ikinä oletkin."

      "Näin varmistat, ettet jää paitsi tärkeistä viesteistä:
      Kirjaudu Suomi.fi-palveluun tai käytä Suomi.fi-mobiilisovellusta.
      Ota käyttöön sähköposti- tai sovellusilmoitukset uusista viesteistä.
      Lisätietoa Suomi.fi -viesteistä ja ohjeita postilaatikon käyttöön"
      ______________________________________________________________________________
      Mitä jos ei ole ikinä kirjautunut mihinkään sähköiseen palveluun tai 2026 vuoden aikana? Eikö tässä pitäisi edelleen olla mahdollisuus saada ilmoitukset paperilla tai muussa muodossa kuin Suomi.fi kautta?

      • Anonyymi00014

        Jos ei käytä mitään verkkopalveluja ei tule muutosta. Eli paperiposti jatkuu.

        Siinä.pitää antaa sähköpostiosoite ja sieltä hyväksyä suomi.fi -viestit käyttöön. Jos ei ole antanut mitään, saa vain paperipostia.


    • Anonyymi00004

      "Lähetämme Suomi.fi-viesteinä mm. työtarjouksia, työvoimapoliittisia lausuntoja, koulutusvalintapäätöksiä ja ajanvaraustietoja"

      Öö..entä jos aiemmin on tullut esim gmailiin tai vastaavaan, tuleeko edelleen ?

      • Anonyymi00005

        Kaikista saapuneista Suomi.fi -viesteistä tulee ainakin mulle ilmoitus myös sähköpostiin.


      • Anonyymi00007

        Minulle on tullut haettava työtarjous tekstiviestinä, johon on pitänyt hakea. Tämä siis työllisyyspalveluiden kautta.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Minulle on tullut haettava työtarjous tekstiviestinä, johon on pitänyt hakea. Tämä siis työllisyyspalveluiden kautta.

        Näin juurikin ennen, ikinä ei ole suomi.fi postiin tullut työtarjouksia, kelan ym kirjeet kyllä tulee sinne. Kyllä ne te-toimiston viestit on tulleet gmailiin aiemmin..miksi ne sen muuttaisivat koska tiedoissani on gmail...ja kyllähä ne toki sen muuttaa.

        Sinänsä typerää kyllä koska suomi.fi viesteihin on ainakin aiemmin tullut vain ilmoitus esim että kelalla on viesti..eli pitää sitten kuitenkin kirjautua kelan sivuille lukemaan se jne


    • Anonyymi00009

      Viran­omais­vies­tintä muuttuu huomenna ensi­si­jai­sesti sähköi­seksi

      Sähköinen viestintä pitää itse hyväksyä, kun huomisesta lähtien kirjautuu jonkin viranomaisen sähköiseen asiointipalveluun. RONI REKOMAA / LEHTIKUVA / LEHTIKUVA
      Emmi Tilvis / STT

      Tänään 8:29 | Päivitetty tänään 11:04
      Tiistaina astuu voimaan pitkään kaavailtu muutos, kun viranomaisten viestintä muuttuu ensisijaisesti sähköiseksi.

      Verohallinnon Omavero-palvelun tuoteomistajan Joonas Jarvan mukaan noin 2,7 miljoonaa ihmistä on jo tähän mennessä ottanut Suomi.fi-viestit käyttöön omalla suostumuksellaan. Heille kirjeet tulevat jo nyt pääsääntöisesti vain sähköisesti.

      – Toki on aina jotain pieniä poikkeuksia, jolloin joku viranomainen saattaa lähettää paperipostia, mutta pääsääntöisesti kaikki tulee sähköisesti, kun se valinta on tehty, Jarva sanoo STT:lle.

      Ohita mainos
      Mainos - sisältö jatkuu alla

      Mainos päättyy
      Tiistaista alkaen oletus on, että jos asiakas kirjautuu käyttämään sähköisiä viranomaispalveluita, niin paperikirjeitä ei jatkossa enää lähetetä.

      Kun käyttäjä kirjautuu ensimmäisen kerran jonkin viranomaisen sähköiseen asiointipalveluun, hänet ohjataan ottamaan käyttöön Suomi.fi-viestit ja antamaan yhteystietonsa.

      Tämän jälkeen voi halutessaan käydä vielä valitsemassa paperikirjeet palvelun asetuksissa. Valinta paperipostin vastaanottamisesta pysyy voimassa vähintään vuoden. Tämä muuttui eduskunnan käsittelyssä, koska aiemmin oli kaavailtu kuuden kuukauden voimassaoloa.

      Niin kauan kuin sähköisiin viranomaispalveluihin ei kirjaudu, kirjeet tulevat postilla.

      Osa pysyy paperiasiakkaana
      Muutos ei koske niitä, jotka eivät käytä ollenkaan sähköisiä palveluita.

      – Eli jos ei käytä sähköisiä viranomaispalveluita, niin silloin pysyy paperiasiakkaana, Jarva selventää.

      Muutos ei kosketa myöskään alaikäisiä, edunvalvonnassa olevia tai heitä, joilla on vahvistettu edunvalvontavaltuutus.

      Sähköisen postin käyttäjä valitsee, miten hän haluaa ilmoituksia Suomi.fi-viesteistä.

      Viranomaiset suosittelevat älypuhelimeen ladattavaa Suomi.fi-sovellusta, jota kautta puhelimeen tulee ilmoitus uudesta viestistä. Asiakas voi valita ilmoituksen myös sähköpostiinsa.

      Asiakas voi myös jättää antamatta sähköpostiosoitteen ja lataamatta sovelluksen.

      – Mutta se ei ole kauhean suositeltavaa, koska sitten hän ei tiedä, onko tullut uutta postia vai ei, Jarva kuvailee.

      Huijaukset vaarana
      Rikolliset pyrkivät huijauksissaan esiintymään viranomaisina. Helmikuussa Digi- ja väestötietovirasto varoitti Suomi.fin nimissä lähetettävistä huijausviesteistä, joita lähetetään sähköpostitse, tekstiviesteinä tai Whatsapp-viestinä. Viesteissä on esimerkiksi voitu pyytää tunnistautumaan palveluun linkin kautta.

      Viranomaisen viestiä ei pidä koskaan siirtyä lukemaan sähköpostitse tai tekstiviestitse saapuneiden linkkien kautta. Sivustolle menoa ei suositella myöskään hakukoneen kautta, vaan kirjoittamalla verkkosivun osoite kokonaisuudessaan osoiteriville.

      Esimerkiksi Verohallinto ei laita koskaan linkkiä lähettämiinsä viesteihin. Verohallinnon tekstiviestien lähettäjänä on aina Vero Skatt.

      – Jos on linkki viranomaisviestissä sähköpostissa tai tekstiviestissä ja se tulee Verohallinnolta, se on hyvin suurella todennäköisyydellä huijaus, kun me emme linkkejä niihin laita, Jarva sanoo.

      Verojen kannalta tärkeä määräpäivä
      Osalla Verohallinnon asiakkaista veroposti voi lakimuutoksen vuoksi muuttua paperista sähköiseksi kesken veroilmoituskauden.

      – Esitäytetyt veroilmoitukset ovat voineet keväällä tulla paperipostina, mutta jos asiakkaat huomisesta lähtien käyttävät jotain julkista sähköistä asiointipalvelua, lopullinen verotuspäätös ja tiedot mahdollisesta jäännösverosta tai veronpalautuksesta tulevat vain sähköisesti, Jarva kertoo.

      Noin 1,4 miljoonan palkan- ja eläkkeensaajan pitää muistaa tarkistaa esitäytetty veroilmoitus viimeistään tiistaina. Myös noin kahdella miljoonalla kiinteistönomistajalla tiistai on viimeinen päivä tehdä korjauksia ja täydennyksiä kiinteistöverotuspäätökseensä.

      Esitäytetystä veroilmoituksesta pitää tarkistaa, että siihen merkityt tiedot ovat oikein. Jos jotain puuttuu tai on väärin, tiedot pitää täydentää ja korjata veroilmoitukseen määräpäivään mennessä.

    • Anonyymi00011

      Pahoin pelkään että kyseessä on taas yksi työttömien sähköinen seurantapalvelu, jota pitää kytätä jatkuvasti ja jos ei näin tee niin seuraamuksia tulee / selvityspyyntöä. Eli toisin sanoen karenssi ihmiselle keinolla millä hyvänsä ja taas saatetaan.

      • Anonyymi00012

        Säästetään yhteiskunnan maksamia tukia


    • Anonyymi00013

      suomi.fi - viestit tulee automaattisesti käyttöön, jos menee omilla verkkopankkitunnuksilla johonkin julkiseen verkkopalveluun esim. vero.fi, omakantaan tai kelaan.

      suomi.fi -vuestit on pakko ottaa käyttöön, mutta paperipostin voi laittaa vuodeksi takaisin menemällä nettisivulle

      suomi.fi -> viestit -> asetukset

      Poista suomi.fi -viestit käytöstä ja saat paperipostia.

    • Anonyymi00015

      Eli kaikkien kansalaisten pitäisi mennä tuonne Suomi. Fi laittamaan ruksi että haluaa saada paperipostia viranomaisilta? Automaattisesti paperiposti ei jatku vaikka ei ole ikinä viranomaisten sähköisiä palveluita käyttänyt?

      • Anonyymi00016

        Ei, vaan paperiposti ei jatku, jos olet käyttänyt viranomaisten sähköisiä palveluita.


    • Anonyymi00017

      Se "asiointi" on nykyään jotakin ihan muuta kuin normaalia aikuisten keskustelua. Asioidaanko sitä työelämässäkin ja puhutaanko asiakkaille ja toisille työntekijöille samalla tavalla? No eipä, ei ainakaan pitäisi. Vai mitä mieltä sinä olet?

      • Anonyymi00018

        Eli siis kuinka? Sähköisesti? Sähköisesti hoidetaan useimmat asiat työpaikan sisällä ja asiakkaan suuntaan varmaan useimmilla työpaikoilla.


    • Anonyymi00019

      Kannattaisi siirtyä jo 2000-luvulle. Sähköinen asiointi helpottaa ja nopeuttaa asiointia ihan pirusti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      180
      2653
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      105
      1111
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      911
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      869
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      780
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      779
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      277
      754
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      749
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      698
    Aihe