Suomalaiset maksavat perusmaksua, jonka käyttötarkoitus on epäselvä – ”Miksi varojen käytöstä ei kerrota läpinäkyvästi?”
Kaikki kunnat eivät Kierrätysteollisuus ry:n keräämän aineiston mukaan ilmoita perusmaksukertymäänsä lain edellyttämällä tavalla. Perusmaksu on yhdistyksen mukaan käytännössä piilovero.
Vuonna 2024 jätehuollon perusmaksuja kerättiin Kierrätysteollisuus ry:n mukaan saatavilla olevien tietojen perusteella noin 54 miljoonaa euroa.
Jätehuollon perusmaksua kerätään laajasti, mutta vain pieni osa siitä kohdistuu viranomaistehtävistä aiheutuvien kustannusten kattamiseen.
Suomessa toimivien kierrätys- ja kiertotalousalan yritysten toimialajärjestö Kierrätysteollisuus ry selvitti, miten kuntien keräämää perusmaksua käytetään Suomessa.
Tämäkin on kuulemma piiloverotusta
3
166
Vastaukset
- Anonyymi00001
------------- SYYLLISET - Perusmaksun Perimiseen Ovat ;
- SDP ja LaitaVasemmisto ja MYRKYN-Vihreät ja VasemmistoKEPU -puolueet
- Nuo -SONTIAISET -Keksi Perusmaksun -Syyttäkää Noita HIMO-Verottajia -!- Anonyymi00002
Tuo Sdp on jo ilmoittanut, että se alkaa nostamaan duunarin palkkaveroja , kun ne on hallituksessa ja samaa verojen nostamista on Vasemmistoliitosa ja kepussa/vihreät
- Anonyymi00003
"Ain on oksan ottajia , kun ois kuusen kaatajia ..." ...monta mukavaa reissua on tehty , paljon makeita juomia maistettu ja mieleinen laki aikaansaatu ... eikä ainoastaan tälle toimialalle ... Kuuleman mukaan ainakin joskus on maassa ollut joku oikeusasiamies , jonka tehtävänä on ollut oikoa edes törkeimpiä vedätyksiä ja kansalaisten kusetuksia , yhdestäkään asiasta ei ole vuosikymmeniin kuultu eikä nähty ?.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html354135Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2423992Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1353107Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis652984Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat162911Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos712685Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien962429Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1172053- 241750
- 431711