Salaiset ominaisuudet

Anonyymi-ap

Minulla on ollut eräs erinomainen ominaisuus. Kun en tajua mitään mistä puhutaan tai tulee ongelma, otan viinan kanssa omenahilloposson ja menen maate. Aamulla kun herään niin ymmärrän että se esimerkiksi oli vaan kakkahätä, tai minne piilotin makkarapötköt. Yksi oli maton alla ja toinen blafondi valaisimen kupussa.

By SmartBall

2

218

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      • Anonyymi00002

        Hyvää huomenta sitten sinne kotimaan rakkailleni kun heräätte possottelemaan minun kanssani, mutta antakaas kun senssukka hieman kertoo vaihteen vuoksi 24/7 seuraavaa:

        Perut siis puheesi siitä että autot eivät ole kehittyneet 50 vuoteen? Niin sanotun "perustekniikan" kehittyminen ei suinkaan tarkoita sitä että auto pitäisi keksiä uudelleen.

        Auton kutsumasi "perustekniikka" on juuri se miksi sitä autoa kutsutaan autoksi eli automobiiliksi, ja se on kautta linjan kokenut suuria muutoksia. Myös elektroniikka on vahva osa kehitystä ja siihen suuntaan se menee.

        Fysiikan lakien mukaan kaikki on energiaa, myös kaikki "eloton". Kivet, rauta, kaasukehä, happi ja aivan kaikki. Mehän ollaan itsekin vain alkuaineista koostuvaa tähtipölyä.

        Autojen suurin kehitys on tapahtunut turvallisuuden, ekologisuuden ja ajonautinnon puolella. Ei mene kauaa kun esim HUD tulee kansanautoihin ja parantaa turvallisuutta jälleen.

        Ei ollut 70- luvulla tietoakaan ABS- jarruista taikka luistonestojärjestelmistä, jotka auttaa tumpeloakin pysymään radalla liukkailla keleillä. Liialliselle tilannenopeudelle nekään ei voi mitään.

        Taloudellisuutta ja mukavuutta tarjoilee älykkäästi ohjatut ruiskutukset ja vaihteiston ohjaukset. Alustan säädöt napista painamalla tarjoilee vaihtoehtoja eri olosuhteisiin.

        Ajovalot on ihan eri planeetalta kuin 70- luvulla. Raskaassa kalustossa on joissakin käytössä jo laservalotkin. Automaattinen jarrutus on varmuudella säästänyt ihmishenkiä.

        Teslalla voi jo nyt matkata ajamatta itse, mutta vielä tarvitaan kuskin paikalle ihminen, joka varmistaa sen että automatiikka toimii moitteettomasti.

        Takavuosina sanottiin että yksi onnettomuus 200 000 ajokertaa on liikaa ja pyrkimys on siihen että päästäisiin lentämisen lukemiin, eli yksi onnettomuus 2 000 000 ajokertaa kohti on maksimi.

        1970- luvulla unelmoitiin itsestään kulkevista sähköautoista. Nyt ne on totta. Lentoautot eivät ole ottaneet tuulta purjeisiin vastaavasti.

        Sähkötekniikka ja akut kehittyy nyt sitä vauhtia, että vedyn käyttöönotto suuressa määrin viivästynee. Ensimmäisinä ne todennäköisesti tulee mullistamaan lentoliikenteen.

        Kilpa sähköautomarkkinoilla on armottoman kova ja panostus on nyt siihen suuntaan. Itse olen mieluummin ns bensalenkkari. Sähköautot on sieluttomia.

        >§<


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      394
      1066
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      328
      1060
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      905
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      82
      807
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      772
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      666
    8. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      661
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      660
    Aihe