Aloin boikotoida Teboilia kauan sitten. Kun toisella asemalla oli kova jono, tuli mieleeni seuraavaa. Onko ainosastaan bensa Putinin Teboililla? Vai onko koko Teboilin konserni Venäjältä johdettu. Eli jos olisin pesettänyt auton Teboililla, meneekö raha suomalaiselle yrittäjälle kokonaan? Vai meneekö pesusta osuus suomal. yrittäjälle ja jotain muuta maksua mahdolliseti venäläiselle konsernille.
Auto edelleen jumalattoman rapasena paikallaan, hyvä että ikkunoista läpi näkyy.
Kysymys Teboilista
20
166
Vastaukset
- Anonyymi00003
En tiedä miten on nyt, mutta Teboil -kauppias aikoinani kaikki mitä myytiin, polttoaineet, tavarat, palvelut ym. niin niistä tuli kyllä rahat vain yrittäjälle, joista sitten maksettiin luonnollisesti verot, palkat jne. Ei maksettu mitään kenellekään ; tilattu polttoaine maksettiin Teboilille mutta se minne sieltä raha meni, sitä en tiedä
- Anonyymi00008
Pesu vesi voi tulla kremlin putkesta?
- Anonyymi00014
Anonyymi00008 kirjoitti:
Pesu vesi voi tulla kremlin putkesta?
pesuvesi tulee suomen järvistä, pinta alentunut jopa 1,5 metriä.
voi olla kyllä siinäkin syy kun viedään pullotettua vettä ulkomaille. Aikoinaan sanottiin että veden väheneminen näkyy vasta 20- 30 vuoden kuluttua - Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
pesuvesi tulee suomen järvistä, pinta alentunut jopa 1,5 metriä.
voi olla kyllä siinäkin syy kun viedään pullotettua vettä ulkomaille. Aikoinaan sanottiin että veden väheneminen näkyy vasta 20- 30 vuoden kuluttuaTepoilin voi tulla kremlistä jos johtajat käyvät virtsalla kuin sutot venäjällä
- Anonyymi00019
Juuri noin. Tälläkin aloittajatololla on jäänyt levy päälle.
Ilmeisesti se luulee, että siellä tebsillä kahvia keittäbät ja sämpylöitä vääntävät on venäläisiä ja ottavat maksun ilman kuittia.
Hei ap-tollo. Käys siellä tebsillä kaffeella, saattaa olla hyvinkin tuttu ihminen siellä töissä tarjoamassa sulle sitä kaffeeta🤣 - Anonyymi00023
Anonyymi00019 kirjoitti:
Juuri noin. Tälläkin aloittajatololla on jäänyt levy päälle.
Ilmeisesti se luulee, että siellä tebsillä kahvia keittäbät ja sämpylöitä vääntävät on venäläisiä ja ottavat maksun ilman kuittia.
Hei ap-tollo. Käys siellä tebsillä kaffeella, saattaa olla hyvinkin tuttu ihminen siellä töissä tarjoamassa sulle sitä kaffeeta🤣Omistaja ottaa osansa. Luuletko, ettei Lukoilille siirry mitään rahoja huoltamon voitoista? Lukoil omista Teboilin.
- Anonyymi00004
16.5. kysymykset kuu kauden päästä siis
Tepoilin saneeraus ohjelman laatiminen on tehtävä jos velkojat mittään enään hyväksyy - Anonyymi00006
Voinko yli päänsä pesettää pskaisen sutoni pää märkänä on kun yli pessee
- Anonyymi00009
ryssäasemalle ei pysähdytä edes paskalle
- Anonyymi00010
Kun sulla toisella asemalla oli kova jano niin mikset jonut sielä vaan mentit tepoilille?
- Anonyymi00011
Kysyin yrittäjältä asiaa äsken puhelimessa, sen verran vaivasi. Kun edelleen mietin sitä autonpesua, on halvempikin kuin ABCllä. Johtajana on venäläinen öljy-yhtiö Lukoil. Se määrää konseptin ja kerää suomalaisia yrittäjiä, jotka maksavat vuokraa h-asemasta jota hoitavat. Kaikesta voitosta, siis bensat, pesut, autojenkorjaus, kahvila, menee osa venäläiselle pää-yrittäjä Lukoilille.
Toimii samalla periaatteella kuin Mac Donalds, eli se ja Teboil ovat franchising yrityksiä. Aloittaja- Anonyymi00020
Lukoil on venäläinen öljy-yhtiö. Saatko vielä polttoainetta tb:ltä? Mene Nesteelle ja mieti, mistä se aine sieltä pistoolista sun tankkiin tulee? Ei ainakaan Norjasta, saatikka Horunzin salmen kautta😁.
Soittele vaikka Orpollekkin. Stubbia et kiinni saa, se lentelee nyt sydä.ensä kyllyydestä, kunnes "bensa" lopouu koneista. Ai niin, eihän se lopu, kun se käyttää varmuusvarastot😂 - Anonyymi00021
Venäläinen Lukoil on tosiaan omistaja.
"Vuonna 2005 venäläinen PAO LUKOIL osti Teboilin ja Suomen Petroolin koko osakekannan Nafta Moskvalta (entinen Sojuznefteexport). 2006 LUKOIL ja amerikkalainen ConocoPhillips sopivat kaupasta, jolla ConocoPhillipsin huoltoasemat siirtyivät LUKOILin omistukseen. Sopimukseen kuuluivat JET-asemat Euroopassa. Teboil osti ConocoPhillips Finlandin, ja sen nimi muutettiin Suomen Tähtiautomaatit Oy:ksi. Jet-automaattiasemat muutettiin Teboil Express -automaattiasemiksi. Vuonna 2008 Suomen Petrooli, Suomen Tähtihovit ja Suomen Tähtiautomaatit fuusioitiin Teboiliin."
Lähde:
https://www.teboil.fi/yhtio/teboil-viettaa-90-v-juhlia - Anonyymi00022
Anonyymi00020 kirjoitti:
Lukoil on venäläinen öljy-yhtiö. Saatko vielä polttoainetta tb:ltä? Mene Nesteelle ja mieti, mistä se aine sieltä pistoolista sun tankkiin tulee? Ei ainakaan Norjasta, saatikka Horunzin salmen kautta😁.
Soittele vaikka Orpollekkin. Stubbia et kiinni saa, se lentelee nyt sydä.ensä kyllyydestä, kunnes "bensa" lopouu koneista. Ai niin, eihän se lopu, kun se käyttää varmuusvarastot😂Lisään edelliseen:
Nesteen Porvoon jalostamolla käytettävä raakaöljy tulee nykyisin pääosin Norjasta ja muualta Pohjanmeren alueelta. Ukraina-sodan alkamisen jälkeen vuonna 2022 Neste korvasi aiemmin valtaosaltaan venäläisen öljyn muilla raakaöljylaaduilla maailmanmarkkinoilta. Raakaöljy jalostetaan Porvoossa bensiiniksi, dieseliksi ja muiksi tuotteiksi.
www.neste.com
www.neste.com
Huomioikaa "VALTAOSALTAAN"
Raakaöljyn - Anonyymi00024
Anonyymi00022 kirjoitti:
Lisään edelliseen:
Nesteen Porvoon jalostamolla käytettävä raakaöljy tulee nykyisin pääosin Norjasta ja muualta Pohjanmeren alueelta. Ukraina-sodan alkamisen jälkeen vuonna 2022 Neste korvasi aiemmin valtaosaltaan venäläisen öljyn muilla raakaöljylaaduilla maailmanmarkkinoilta. Raakaöljy jalostetaan Porvoossa bensiiniksi, dieseliksi ja muiksi tuotteiksi.
www.neste.com
www.neste.com
Huomioikaa "VALTAOSALTAAN"
RaakaöljynKyse on kuitenkin tässä kohtaa Teboliista, jonka omistaa venäläinen Lukoil.
- Anonyymi00016
Uutis kirjeen lisäksi voi käydä pää konttorissa
https://www.iltalehti.fi/talous/a/2605d6af-79b7-470d-b46a-db039f98c78a
kysymässä eli osoitteessa
Plaza Loiste, Äyritie 20, 01510 Vantaa - Anonyymi00017
En tilaa mitään enkä tarvitse lisätietoa. Venäläinen pääfirma Lukoil riitti. Menen siis toiselle huoltikselle pesettämään autoni. Ystävän neuvo: Mitä menit sinne sunnuntaina ruuhkajonoon päivällä, mene aamuaikaiselle, silloin on liikkeellä vain hirvet ja hullut.
- Anonyymi00018
Teboil-yrittäjä Pirkkalaiselle: ”Ei ole mitään tietoa, mistä polttoaine on peräisin”
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/cf5ff376-6be8-4bc1-b0e9-506fcbbc906b
"Tavaraa on saatu lisää, ei ole mitään tietoa mistä. Teboilin auto toi täydennystä tankkeihin ja se on sitä myöten selvä. On Teboililta ihan normaalia toimintaa, että huoltamolla ei juuri etukäteen tiedetä, paljonko ja koska polttoainetta tulee.
Lehtinen kertoo, että viime aikojen tapahtumien seurauksena polttoaineen maksaminen on muuttunut. Enää maksaminen on mahdollista vain automaatilla.
– Teboil teki tällaisen muutoksen noin viikko sitten. Aiemmin me tilitimme polttoainemyynnistä kertyneet rahat Teboilille. Nyt rahat menevät suoraan Teboilille emmekä me tilitä mitään. Automaatit ovat yhteydessä jonnekin ulkomaille."
Tuollaista kirjoitettiin viime syksynä. Maksuautomaatit tilittävät rahat varmaan suoraan venäjän sotakassaan.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,654936Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk313725Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699223350- 792325
- 241899
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271571Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401532Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3311476Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔141443Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?331330