Pieni eläke.

Minun eläkkeelläni ei ole syytä liittyä polleilemaan sillä, eikä minulla ole myöskään vapaaehtoista yrittäjäeläkettä jolla TyttöNeitinen elvisteli aikoinaan, mutta vaiennut tiliotteineen sen jälkeen.

Sen sijaan en ole koskaan käyttänyt ropoakaan eläkemaksuista vaan olen antanut niiden kertyä omalle pankkitililleen.

Summa alkaa olemaan aika hulppea kun samalle tilille on kertynyt pojan kaikki lapsilisät joita myöskään ei ole käytetty.

Annan kyseisen tilin pojalle lahjaksi kun täyttää 18 vuotta.

Mitä karjakeittiön teollisuusvakooja antoi tyttärelleen 18 v synttärilahjaksi kun TyttöNeitinen antoi omalleen mersun?

Entä ajaako raxipossu jo miehekkäällä mopoautolla?

5

211

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Näinkö se Pasanen toivoi että asiat olisi menneet? Ei sitten mennyt. Lapset jäi, rahat meni, viina maistui, terveys meni, työt meni ja tuli paska eläke. Viimeinenkin akka lähti kun ei ollut rahaa.

    • Anonyymi00002

      Ei sinun tarvitse polleilla, sillä perheesi varallisus on 15-17 miljoonaa euroa oman kertomasi mukaan ja olet siirtänyt varasi ulosotolta piiloon thaimaalaiselle vaimolle, joka on miljonääri ja omistaa hammaslääkäriklinikan sekä kukkatarhan, tatuointiklinikan ja hallinnoi ravintolakonsernia sinun rahoillasi. Et ole saanut olekelulupaa, mutta reissaat Espanjassa leimailemassa passeja ja teillä on 5-7 miljoonajahtia ympäri maailmaa, joissa osassa jopa miehistö. Siinä on lifestyleä sen verran että eläkkeillä elvistely ei ole mitään tuon rinnalla, unohtamatta sitä millainen hyväntekijä olet, kun ostit nykyään työttömille viidelletoista tarjoilijalle nykyaikaiset omakotitalot.

    • Anonyymi00003

      Noinhan se Senssu jokainen yrittäjä elämänsä toivoisi menevan, mutta kaikilla ei mene, varsinkin rakennusala on erittäin vaikea, halpatyövoiman takia, monelle urakoitsijalle jää käteen 65v. iässä vain vanha paku ja käyttökelvottomia työkaluja, mutta suunnitelmat olivat jotain muuta.

      kela ja me veronmaksajat ovat havahtuneet tähän asiaan, herää kysymys onko veronmaksajien tehtävä kustantaa ex-yrittäjän elämä, seniorina, jos eläketurvaa ei ole puuttuvan tai liian pieneksi maksetun turvan takia, miestäni on jos ei muuta toimeentuloa ole.

      Mutta jo takuueläkkeen maksaminen ex-yrittäjille on erittäin kallista siksi yel maksujen perintää on tehostettu, ja maksuja on nostettu rajusti, että se takaisin vähintään takuueläketason eläkeiässä, ettei kelan tarvitse maksaa mitään.

      • Anonyymi00004

        Sinun ei kannata asiasta huolestua, takuueläkkeestäsi ei paljon veroja maksella.


    • Anonyymi00005

      "Entä ajaako raxipossu jo miehekkäällä mopoautolla?"

      Voi sinua Posso... täällä Chiang Maissa ei ole mopoautoja, siellä Pähkinärinteessä on.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      38
      1535
    2. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      83
      1015
    3. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      913
    4. P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys

      Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓
      Sinkut
      210
      893
    5. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      57
      850
    6. Työttömiä suomalaisia ei saa töihin

      Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss
      Maailman menoa
      319
      816
    7. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      42
      749
    8. Luonnollisuus

      Ja luonnonkauneus on kaunista.
      Ikävä
      94
      682
    9. Kyllä on ihmisillä paha olla

      Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan
      Sinkut
      136
      638
    10. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      52
      566
    Aihe