Yle MOT syöpähoidoista ma 13.4.

Kolme syöpäpotilasta kertoo tarinansa. Syöpähoidot kehittyvät, mutta Suomi on jäänyt muita Pohjoismaita jälkeen. Lääkäriin pääsee hitaasti, diagnoosit viivästyvät. Meillä käytetään myös niukasti uusia mullistavia syöpälääkkeitä. MOT tutki syövänhoitoa ja lääkebisnestä sen ympärillä.

Tänään klo 20:00 TV1. Kannattaa katsoa.
10479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Suomi on lähes kaikessa jo kehitysmaa tasoa. Kaikki rahat menevät kehareille. Voi kun ihmiset oppisivat äänestämään oikein

1Äänestä

Mitä tahansa asiaa tonkastaan, se on tai on mennyt perseelleen. Ihan kaikki teistä lähtien.

Äänestä
  • Kyllä. Jos ohjelman missasi, sen voi katsoa Yle Areenasta.

    Äänestä

Dokumentin teema oli, että Suomessa potilaan omaa immuniteettia eli puolustuskykyä tukevat immunoterapeuttiset hoidot eivät ole yleistyneet niin nopeasti kuin vaikkapa muissa Pohjoismaissa.

"Immuno-onkologiset hoidot (immunoterapia) aktivoivat elimistön oman puolustusjärjestelmän tunnistamaan ja tuhoamaan syöpäsoluja, mikä on mullistanut edenneen syövän hoidon. Hoito on usein solunsalpaajia siedettävämpää, mutta voi aiheuttaa autoimmuunitaudin kaltaisia haittavaikutuksia. Yleisiä käyttökohteita ovat mm. melanooma, keuhko- ja munuaissyöpä."

Yhdeksi syyksi epäiltiin hoitojen korkeaa hintaa. On harmi, että lääkejätit pitävät tahallaan hyvien syöpälääkkeiden hintaa niin korkeana, ettei niitä voida antaa potilaille varsinkaan alemman tulotason maissa. Maksimaalinen voitontavoittelu on esteenä ihmisten parantamiselle. Se on kyllä väärin. Toki ymmärrän, ettei lääkkeen kehittäjä sitä ilmaiseksi halua jaella, mutta jokin kultainen keskitie pitäisi löytyä lääkkeiden hintoihin.

Äänestä

Lääkäri luennolla puhui siitä etä syövän ennusteet on aina perempia kun pääsee heti alkutekijöissä hoitamaan

ennakoivan terveydenhoidon puuttuessa pääsee monilla tilanne pahaksi

mielenkiintoista on että suomessa ei ole ennakoivaa tutkimusta esim.
YLEISIN miehillä eturauhassyöpä ja usein löytyessä ehtinyt lähettämään etäpesäkkeitä

naisten yleisin rintasyöpä
mamografiaan pääsee vain korkeintaan 65 vuotiaaksi jossain paikkakunnilla 67vuotiaaseen

jos haluaa vanhempana omin kustannuksin osallistua mammografiaan niin sekin tehty vaikeaksi, ensin täytyy mennä lääkäriin että saa lähetteen
haloo
kyllä on turhaa touhua kun lääkäriin ei kovin helpolla joilla on sairauksia joihin tarvitsisisi lääkereseptin
luulisi että sairaan tai terveydenhoitaja voisi sellaisen kirjoittaa samoin kuin labraan

Äänestä
  • Jos meillä pelätään ylihoitamista. Kun rahat on vähissä, ja pienet syövät voi olla ohimeneviä, niin tehdään rintojen leikkauksia turhaan.

    Äänestä

  • Ei ole pelkästä lähetteen kirjoittamisesta kyse, vaan tarvitaan myös laboratorio henkilökuntineen ja vielä tutkimusten tulosten tulkitsijat ja tiedon välittäminen tutkittavalle.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Jos meillä pelätään ylihoitamista. Kun rahat on vähissä, ja pienet syövät voi olla ohimeneviä, niin tehdään rintojen leikkauksia turhaan.

    Millainen on "ohimenevä syöpä" ? Ei syövät itsekseen parane, kuten esim. flunssa paranee.

    Äänestä

Tässä on hyvä esimerkki jo käytössä olevasta, halvasta ja ilman haittavaikutuksia olevasta lääkkeestä. https://t.me/c/1682325136/5976
Se on niin halpa, että lääketeollisuus on estänyt sen käytön ja koittaa pitää aineen piilossa kaikkialla. Eikä tämä ole ainoa hoito, jolle on tehty samoin.
Otto Warburg voitti aikoinaan Nobelin parikin kertaa. Hänen kehittämänsä hoitomuoto, jossa lisätään veren punasoluja, jotta ihmisen happipitoisuus nousee ja tappaa syöpäsolut. Näkyykö missään enää tietoa tästä hoitomuodosta vai peittelikö lääketeollisuus tämänkin tiedon?
Yksi syöpöpotilas hinnoitellaan teollisuudella miljoonan arvoiseksi. Jos syöpä uusiutuu, niin hantalappu nouseen viiteen miljoonaan. Näin USA:ssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kolme syöpäpotilasta kertoo tarinansa. Syöpähoidot kehittyvät, mutta Suomi on jäänyt muita Pohjoismaita jälkeen. Lääkäriin pääsee hitaasti, diagnoosit viivästyvät. Meillä käytetään myös niukasti uusia mullistavia syöpälääkkeitä. MOT tutki syövänhoitoa ja lääkebisnestä sen ympärillä.

Tänään klo 20:00 TV1. Kannattaa katsoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu