Yle MOT syöpähoidoista ma 13.4.

Anonyymi-ap

Kolme syöpäpotilasta kertoo tarinansa. Syöpähoidot kehittyvät, mutta Suomi on jäänyt muita Pohjoismaita jälkeen. Lääkäriin pääsee hitaasti, diagnoosit viivästyvät. Meillä käytetään myös niukasti uusia mullistavia syöpälääkkeitä. MOT tutki syövänhoitoa ja lääkebisnestä sen ympärillä.

Tänään klo 20:00 TV1. Kannattaa katsoa.

10

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Suomi on lähes kaikessa jo kehitysmaa tasoa. Kaikki rahat menevät kehareille. Voi kun ihmiset oppisivat äänestämään oikein

    • Anonyymi00002

      Mitä tahansa asiaa tonkastaan, se on tai on mennyt perseelleen. Ihan kaikki teistä lähtien.

    • Anonyymi00003
      • Anonyymi00004

        Kyllä. Jos ohjelman missasi, sen voi katsoa Yle Areenasta.


    • Anonyymi00005

      Dokumentin teema oli, että Suomessa potilaan omaa immuniteettia eli puolustuskykyä tukevat immunoterapeuttiset hoidot eivät ole yleistyneet niin nopeasti kuin vaikkapa muissa Pohjoismaissa.

      "Immuno-onkologiset hoidot (immunoterapia) aktivoivat elimistön oman puolustusjärjestelmän tunnistamaan ja tuhoamaan syöpäsoluja, mikä on mullistanut edenneen syövän hoidon. Hoito on usein solunsalpaajia siedettävämpää, mutta voi aiheuttaa autoimmuunitaudin kaltaisia haittavaikutuksia. Yleisiä käyttökohteita ovat mm. melanooma, keuhko- ja munuaissyöpä."

      Yhdeksi syyksi epäiltiin hoitojen korkeaa hintaa. On harmi, että lääkejätit pitävät tahallaan hyvien syöpälääkkeiden hintaa niin korkeana, ettei niitä voida antaa potilaille varsinkaan alemman tulotason maissa. Maksimaalinen voitontavoittelu on esteenä ihmisten parantamiselle. Se on kyllä väärin. Toki ymmärrän, ettei lääkkeen kehittäjä sitä ilmaiseksi halua jaella, mutta jokin kultainen keskitie pitäisi löytyä lääkkeiden hintoihin.

    • Anonyymi00006

      Lääkäri luennolla puhui siitä etä syövän ennusteet on aina perempia kun pääsee heti alkutekijöissä hoitamaan

      ennakoivan terveydenhoidon puuttuessa pääsee monilla tilanne pahaksi

      mielenkiintoista on että suomessa ei ole ennakoivaa tutkimusta esim.
      YLEISIN miehillä eturauhassyöpä ja usein löytyessä ehtinyt lähettämään etäpesäkkeitä

      naisten yleisin rintasyöpä
      mamografiaan pääsee vain korkeintaan 65 vuotiaaksi jossain paikkakunnilla 67vuotiaaseen

      jos haluaa vanhempana omin kustannuksin osallistua mammografiaan niin sekin tehty vaikeaksi, ensin täytyy mennä lääkäriin että saa lähetteen
      haloo
      kyllä on turhaa touhua kun lääkäriin ei kovin helpolla joilla on sairauksia joihin tarvitsisisi lääkereseptin
      luulisi että sairaan tai terveydenhoitaja voisi sellaisen kirjoittaa samoin kuin labraan

      • Anonyymi00007

        Jos meillä pelätään ylihoitamista. Kun rahat on vähissä, ja pienet syövät voi olla ohimeneviä, niin tehdään rintojen leikkauksia turhaan.


      • Anonyymi00008

        Ei ole pelkästä lähetteen kirjoittamisesta kyse, vaan tarvitaan myös laboratorio henkilökuntineen ja vielä tutkimusten tulosten tulkitsijat ja tiedon välittäminen tutkittavalle.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Jos meillä pelätään ylihoitamista. Kun rahat on vähissä, ja pienet syövät voi olla ohimeneviä, niin tehdään rintojen leikkauksia turhaan.

        Millainen on "ohimenevä syöpä" ? Ei syövät itsekseen parane, kuten esim. flunssa paranee.


    • Anonyymi00009

      Tässä on hyvä esimerkki jo käytössä olevasta, halvasta ja ilman haittavaikutuksia olevasta lääkkeestä. https://t.me/c/1682325136/5976
      Se on niin halpa, että lääketeollisuus on estänyt sen käytön ja koittaa pitää aineen piilossa kaikkialla. Eikä tämä ole ainoa hoito, jolle on tehty samoin.
      Otto Warburg voitti aikoinaan Nobelin parikin kertaa. Hänen kehittämänsä hoitomuoto, jossa lisätään veren punasoluja, jotta ihmisen happipitoisuus nousee ja tappaa syöpäsolut. Näkyykö missään enää tietoa tästä hoitomuodosta vai peittelikö lääketeollisuus tämänkin tiedon?
      Yksi syöpöpotilas hinnoitellaan teollisuudella miljoonan arvoiseksi. Jos syöpä uusiutuu, niin hantalappu nouseen viiteen miljoonaan. Näin USA:ssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      186
      2690
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      84
      954
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      819
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      285
      775
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      89
      774
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe