Olen vuosia ihmetellyt hoitohenkilökunnan tupakkataukoja toivonlahden ulkona siinä valkoisessa mökkeröisessä.
Ei missään työehtosopimuksessa tällaista taukoa ole myönnetty.
Se aika minkä vietätte tupakalla on maksavilta asiakkailta pois. Tulette tupakansavulta haisevina hoitamaan asukkaita.
Olipa kesä helle tai 30 asteen pakkanen siellä käytte.
Sekin aika olisi hyvä viettää asiakkaiden kanssa.
Kyllä olisi esimiesten puututtava asiaan.
Ei tämä anna hyvää kuvaa hoitopaikasta ja ne jotka ei tupakoi tekevät teidän työt. Se reissu kestää vähintään 10 minuuttia.
Hävettää tämä touhu.
Toivonlahden tupakkatauko
23
1170
Vastaukset
- Anonyymi00001
No voi hyvä ihme kun sinua hävettää. Ensisijaisesti työaikalaissa on kerrottu lain mukaiset minimitauot. Työehtosopimuksissa voi olla, kuten monissa on, tarkennuksia taukoihin, mutta ne eivät voi niin sanotusti olla lakia heikommat.
- Anonyymi00002
Ja yleensä työntekijä voi sangen vapaasti käyttää taukonsa, varsinkin jos se ole työaikaa.
- Anonyymi00003
No eihän ne siellä ole työajan ulkopuolella, lähtevät kuka minnekin ja se on sama mitä tekevät, mutta kun töissä ollaan niin silloin tehdään töitä eikä pakoilla tupakoimassa.
- Anonyymi00005
Anonyymi00003 kirjoitti:
No eihän ne siellä ole työajan ulkopuolella, lähtevät kuka minnekin ja se on sama mitä tekevät, mutta kun töissä ollaan niin silloin tehdään töitä eikä pakoilla tupakoimassa.
Kerro asiasta pomolle, luottarille tai työsuojeluvaltuutetulle. Täällä ei pulmasi ratkea.
- Anonyymi00004
Tupakka tauot on pidettävä ruoka ja kahvi tauoilla.
- Anonyymi00006
No mutta onpa hyvä että sinulla on aikaa seurailla toivonlahden tapahtumia! . Ei niillä hoitajilla varmaan ole.....
- Anonyymi00007
Tai hoitajat/muut työntekijät kyttäävät toisiaan. Ylimääräiset tupakkatauot on ylimääräisiä taukoja( pois muilta ).
- Anonyymi00008
Itse käyn siellä vetämässä möyhyä, ihan ok että saavat taukoilla kun kuuntelevat vanhusten mutinoita päivät
- Anonyymi00009
Mitä ihmettä se sinulle kuuluu kuinka tauolla ollaan? Ei pitäisi olla sinulta pois.. Minusta henkilökunta on aivan ihanat 🤭
- Anonyymi00010
Eikun nikotiini purkkaa jauhamaan työaikana.tai lopettaa kokonaan.
- Anonyymi00011
Kyllä se näköjään voi joitain harmittaa jos joku tässä maailmassa saa hetkeks edes ulos istahtaa...
- Anonyymi00019
Mutta ei ne maksa ulkona istumisesta ja tupakoinnista, vaan potilaiden hoitamisesta.
- Anonyymi00024
Anonyymi00019 kirjoitti:
Mutta ei ne maksa ulkona istumisesta ja tupakoinnista, vaan potilaiden hoitamisesta.
Eiköhän hoitajille kuulu tauot 😂
- Anonyymi00012
Onko niuvanniemen potilaita keskustelun aloittaja. Luulen vahvasti että siellä ollu lukkoon takana.
- Anonyymi00013
Taitaa olla herkkä puheenaihe.
- Anonyymi00014
Taas joku terveysnatsi liikkeellä.
- Anonyymi00017
On se aika kamalaa olla potilaana ja hoitaja haisee tumppikupilta. Ja pakoon et pääse hajua. Ei mitään inhimillisyyttä potilaille. Ruoka-alallakin joutuvat nikotiinipurkkaa jäytämään, luulis hoitoallalla olevan sama. Se koppi pois ja niksapurkat tilalle.
- Anonyymi00022
Anonyymi00017 kirjoitti:
On se aika kamalaa olla potilaana ja hoitaja haisee tumppikupilta. Ja pakoon et pääse hajua. Ei mitään inhimillisyyttä potilaille. Ruoka-alallakin joutuvat nikotiinipurkkaa jäytämään, luulis hoitoallalla olevan sama. Se koppi pois ja niksapurkat tilalle.
Sama homma hoitajalla. Kuvittele sitä röökinhajuista puliukkoa, joka tulee paikalle munien rapsutukseen ja silti hoitajan pitää vain sietää sitä.
Rauhaa ja rakkautta tämä maailma tarvitsee.
- Anonyymi00015
Siellähän tupakointiin ketjussa jo Pääskynpesän aikoihin. Savu vaan leijali alueella.
- Anonyymi00018
Niin takaovella. Keittiön henkilökunta
- Anonyymi00021
Ole enää koko keittiötä toivon Lahdessa.
- Anonyymi00020
Ketjun aloittaja vois kävellä Ilomantsin järveen. Kukaan tuskin jäis kaipaamaan. 😆
- Anonyymi00023
Kaikki on hoidettava oli herra tai narri.kaikki saman arvoisia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1572558Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658