Perustuslaki: Suomen perustuslain mukaan yhteiskunnan on järjestettävä jokaiselle riittävät sosiaali- ja terveyspalvelut sekä edistettävä väestön terveyttä.
Tiivistettynä hallitus luo lainsäädännön ja rahoituksen puitteet, että riittävän
hoidon saa.
Hallituksella on Suomessa vastuu kansanterveydestä
14
227
Vastaukset
- Anonyymi00001
Eihän täällä ole edes taloudellisia ym perustuslaillisia kansalaisoikeuksia eläkeläisillä, saati muillakaan kansalaisilla, sote- ja kerjuuttamis-ihmiskauppa on lainvastaista toimintaa. Yle ei uutisoi, estää jatkuvasti sananvapaudet, uutispimento jatkuvaa yhteiskunnan todellisuudesta.
- Anonyymi00002
Yle välittää uutisia ja faktaa, josta ihmisten on itse tehtävä johtopäätökset,
mutta totuus on, että Suomessa on köyhyyskriisi, vaikka sen aiheuttanut hallitus
kehuisi kuinka paljon itseään, että se on tehnyt pelkkää hyvää Suomelle.
Suomessa on myös mm. työttömyyskriisi, sotekriisi ja vanhushoivakriisi,
nekin hallituksen aiheuttamat.
Rikkailla ei ole kriisiä. Siitä hallitus pitää huolta.
- Anonyymi00004
Orpolla alkaa olla pinna kireällä, niin paljon tulee kritiikkiä ja ihan
aiheesta.- Anonyymi00007
Eihän se "ihme" ole, onhan kokoomuksen, ja oikeistoin yleensäkin, ideologia perustuslain vastainen.
Ja näin ollen puoluelain ja sen vaatiman yhdistyslain mukaisen yhdistyksen tarkoituksen hyvien tapojen -edellytysten vastainen; sillä hyvät tavat, ne vaativat hallinnolta perustuslain kunnioittamista. - Anonyymi00008
Kokoomus -> haluamme heikentää ja poistaa perustuslain perusoikeudet -> hyvien tapojen vastainen poliittinen pyrkimys -> poisto yhdistysrekisteristä -> poisto puoluerekisteristä -> poisto demokratiasta.
Kuvitteleeko joku että kansanvallassa voitaisiin poistaa perustuslakiin kirjatut perusoikeudet, jotka polveutuvat kansainvälisistä sopimuksista, kuten YK:n KP- ja TSS- sopimukset, KP-sopimuksen itsessään ollessa KANSALAIS- ja poliittisten-oikeukeuksin sopimus.
Nämä oikeudet ovat ihmisyyteen ja kiveen hakattuja, eikä niitä voida millään politiikalla kumota. Yhtä hyvin kokoomus ja muut oikeistotahot voivat yrittää syrjäyttää Jumalan, sillä Jumalan luomat luonnolliset oikeudet (natural rights) on juuri ihmiskunnan perusoikeuksia.
Kokoomus on juuri se suvaitsevaisuusparadoksi jonka Karl Popper määritteli vuonna 1945 teoksessaan Avoin yhteiskunta ja sen VIHOLLISET (osa 1).
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suvaitsevaisuusparadoksi
"Suvaitsemattomia ei voi rajattomasti suvaita, vaan suvaitsevaista yhteiskuntaa on puolustettava suvaitsemattomien hyökkäyksiltä."
- Anonyymi00009
Kansa luovuttaa vaaleissa vallan kansanedustajille. Kannattaakin katsoa, että kenelle se valta luovutetaan.
- Anonyymi00013
En ole koskaan luovuttanut tulojani tai terveyttäni eduskuntapellejen
käsiin
mutta saunassa olen niiden kanssa käynyt
yksikin on sellainen, että ei päässyt oppikouluun kun muka häntä häirittiin
mutta tunnisti vähitellen että ei osaa vieläkään kertotaulua
(ei tietty englantia eikä tunne historiaa eikä ... ) mutta istui valtiovarainvaliokunnassa
kun sitten yritin selittää - piensijoittajana - kuinka mutkikasta verotus on sijoittajalle ja yrittäjälle ja että yrityksen perustamista pitäisi vieläkin yksinkertaistaa
ILMAN ETTÄ VEROTULOT vähenevät, ehkä vähän siirtyvät joku maksaa hiukka enemmän joku vähemmän mutta valtio saa omansa, ja muutoskin totetuu kun veroja voi vältellä
kun lait ovat selvät
niin näin selvästi että edustajaa kiinnosti paljon enemmän että saa ryhmän tuen uudelleenvalinnalle kun asioiden hoitaminen mallilleen
- Anonyymi00010
Purra on kova luu, hakkaa monta edeltäjäänsä .
- Anonyymi00015
Purra on saanut paljon kiitosta
Hjalliskinon ihastunut Purraan
koska äly on seksikästä
https://twitter.com/Harkimo/status/1890413946768609418
- Anonyymi00011
Hallitus ei ota mitään vastuuta siitä mitä meille myydään syötäväksi , niin on parempi itse ottaa siitä selkoa niin elintarvike- kuin lääketeollisuuden tuotteiden kohdalla. Tietoa on netissä saatavilla etenkin valtamedian ulkopuolisista lähteistä, koska valtamedia ei julkaise kun tietyn narratiivin sisältäviä uutisia ja niihin ei kelpuuteta erilaisen näkökannan omaavien asiantuntijoiden näkemyksiä.
- Anonyymi00012
Vain listapönttö jättää itsensä hallituksen tai kansanterveyden varaan
Kekkosaikaista porukkaa, vähän surkeaa ininöintiä
minulla on kahden sarjan antioksidanttikuuri ja arvaan, että yksikään hallituksen
ministeri ei ole edes kuullut sen kaikista aineista ja valtaosa lääkäreistä ei myöskään
terveyskeskuspuuhareista tuskin kukaan - Anonyymi00014
Ei Purra tai Orpo välitä kuin omista eturyhmistään, eli EK sanelee ja Purraa ohjaa usko Putiniin.
- Anonyymi00017
Totuus löytyy vasemmalta:)
Li Andersson kertoo totuuden....
https://www.ku.fi/artikkeli/5446154-nyt-jyrahti-li-andersson-hyva-esimerkki-purran-ylimielisyydesta
- Anonyymi00018
en antaisi terveyttäni koluttamattoman lianderssonin - isä hippi - tai vaan rannan malaarintyttären
kouriin
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa213255Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.162229Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1291857Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus101236Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1631127Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501012- 37862
- 54778
- 67721
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.30705