Lähdössä olisi seitsemän hengen porukka keväällä 2006. Joukossa kaksi lasta, 2 ja 5 vuotiaat. Halvimmaksi vaihtoehdoksi taitaa tulla vuokrata viikoksi mökki jostain Normandian alueelta (näin ainakin alustavaksi on suunniteltu). Eurodisney:ssä päivä ja Pariisissa ainakin kaksi. Lisäksi joudumme vuokraamaan auton.
Olisi kiva kuulla omista matkakertomuksistanne. Kaikki on auki lentoja myöten joten muutoksia voi suunnitelmiin vielä tehdä... Kiitoksia jo etukäteen!
Kokeneita Ranskan kävijöitä - löytyykö?
5
776
Vastaukset
- kokeillut
Hei,
hyviä ja toimivia yksityisten majoitusvaihtoehtoja löytyy tältä sivulta:
http://www.abritel.fr/uk/
ja toinen perinteinenhän on Interhome, mutta tuo ranskalainen välittää yksityisten loma-asuntoja, joten on ainaskin joskus edullisempi.
Homma toimii niin, että laitat ko. nettisivun kautta viestiä omistajalle, joka sitten vastaa sinulle s-postilla. Vuokrauskohteissa kerrotaan kielitaito eli jos et itse hallitse ranskaa, valitse vain kohtaita, joissa on englannin lippu. - Zarniwoop_2
Koululaisten kevätlomakausi Pariisin seudulla 2006 on 8.4.-9.5. välisenä aikana, jolloin Disneyland on piukassa porukkaa. Toukokuun tokalta viikolta alkaen ruuhkat ovat tiessään aina heinäkuun alkuun asti, jolloin kesälomat alkavat.
Jos olette menossa ruuhka-aikana, suosittelen kahta päivää Disneylandissa. Kahden päivän lipulla pääsee myös Walt Disney Studiohin.- Kannattaa käydä
Kävimme Pariisissa toukokuun puolenvälin jälkeen keväällä 2005. Disneylandissa ei ollut ruuhkia, on tietysti kallis paikka, mutta myös mahtava paikka. Ainakin 2 päivää kannattaa sinne uhrata, eli ostaa tuo 2 pv:n lippu, jolla pääsee molempiin puistoihin. D. oli siisti, todella viehättävä paikka. Meillä oli 16 v nuori mukana, ja hän tykkäsi kovin.
- Pariisitar
Ranskassa on hyvä majoitusjärjestö, jonka nettisivuilta voi varata monipuolisia majapaikkoja maalaistalosta huoneeseen kaupunkiasunnosta. Maksuton systeemi toimii hyvin ja netistä saa kohteista erinomaiset tiedot kuvineen ja karttoineen.
Erinomainen tapa tutustua ranskalaisiin ja todelliseen ranskalaiseen elämänmenoon turistihotellien ulkopuolella.
Vilkaise artikkelia:
http://www.ranskanuutiset.com/article.php3?id_article=1 32
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun594064KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar942449Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452102- 221803
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261631- 281536
- 151252
- 311148
- 1101145
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791072