Vanha

leikattiin alas toukokuussa ja nyt ovat uudet vesat venähtäneet jo lähes metrisiksi. Kysymys kuuluukin, että miten alas ja milloin nuo uudet leikataan, jotta aidasta saisi mahdollisimman tuuhean tyvestä saakka?
1190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

olis kannattanut leikata aikaa sitten. orapihlajan voi "nuorena" leikata aina kun uutta kasvua on 30 niin puolet pois ja sillä A-mallilla. sillä konstilla saat aidan muutamassa vuodessa ylös maasta. viimeinen leikkaus kuitenkin elokuussa että ehtii puutua talveksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


orapihlaja-aita kirjoitti:

leikattiin alas toukokuussa ja nyt ovat uudet vesat venähtäneet jo lähes metrisiksi. Kysymys kuuluukin, että miten alas ja milloin nuo uudet leikataan, jotta aidasta saisi mahdollisimman tuuhean tyvestä saakka?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu