Sääksi elämää

Anonyymi-ap

Saimaan pesänkeskusteluun ei taida mahtua muidenpesien tapahtumaraportteja joten aloitan kiinnostuneille tämän juttelun.
Linkitän Luomuksen Sääksiliven tässä: https://www.saaksilive.fi/live/
ja Sääksisäätiön pesille tässä: https://www.saaksisaatio.fi/saaksikamerat

Pareja muodostunut jo aikalailla, joillekin pesille viimevuoden ystävät ja jotkut saaneet uudet kaverit.

Sääksisäätiön Janakkalan pesälle putkahti eilen muna, tänä aamuna muna tuhoutui.
Jotain vikaa siinä munassa kun koiras Aage ei sitä oikein hyväksynyt. Naaras XXL tunnusmerkiltään ihmettelee vieläkin mitä hänen munalle on tapahtunut, kun pesämonttu on tyhjänä eikä olekaan mitään mitä hautoa..

25

359

    Vastaukset 25

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Saimaalla näyttää olevan uusi pari, kumpainenkaan ei ole viimevuotinen. Useinhan nuo parit tai toinen niistä vaihtuu, muuttomatka on pitkä ja vaarallinen, monta kameroissa nähtyä sääkseä on matkalle jäänyt.

    • Anonyymi00002

      Satakunnan 1 kamerapesässä on esikoinen munittu ja molemmat emot Eura ja Eve hautovat ahkerasti vuorotellen.
      Muissa kamerapesissä vaan heilastellaan ja tutustutaan toisiinsa. Mutta on kyllä kauniita maisemia nähtävänä.

    • Anonyymi00003

      Janakkalassakin on jo haudonta käynnissä, joten hyvällä mallilla ollaan.

      • Anonyymi00005

        Kiva kun sinne Janakkalaan tuli toinen muna jota nyt molemmat hautovat. Jotain vikaa siinä ensimmäisessä oli kun se tuhoutui.


    • Anonyymi00004

      Onko Saraa näkyny?

      • Anonyymi00006

        Ei ole Sarakaan ainakaan kamerapesällä näkynyt siellä taas uusi naaras pistäytymässä.
        Nuppuakaan ei ole näkynyt,saikohan se kyllikseen merikotkien kanssa taistellessa edellisinä vuosina.


    • Anonyymi00007
      • Anonyymi00008

        Tällainen teksti:
        >>20.04.2026: Pesällä on nähty ainakin kaksi sääkseä, naaras ja koiras. Paritteluakin on ollut. Naaraslinnun lukurengas on keltainen M5N, mikä osoittaa Rengastustoimiston tietojen mukaan, että lintu on rengastettu pesäpoikasena Laukaan Kynsivedellä 14.7.2024. Se on nuori yksilö, joka on luultavasti ensimmäistä kertaa palannut muuttomatkaltaan Suomeen. Koiraalla ei ollut rengasta, joten se saattaa olla pesän aiempi asukki.<<


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Tällainen teksti:
        >>20.04.2026: Pesällä on nähty ainakin kaksi sääkseä, naaras ja koiras. Paritteluakin on ollut. Naaraslinnun lukurengas on keltainen M5N, mikä osoittaa Rengastustoimiston tietojen mukaan, että lintu on rengastettu pesäpoikasena Laukaan Kynsivedellä 14.7.2024. Se on nuori yksilö, joka on luultavasti ensimmäistä kertaa palannut muuttomatkaltaan Suomeen. Koiraalla ei ollut rengasta, joten se saattaa olla pesän aiempi asukki.<<

        Mitähän Saimi ja Toivo tuumivat, jos saapuvat tälle viimevuotiselle pesällensä?


    • Anonyymi00010

      Satakunnan 4 pesälle saapui eilen pesän asukas Nuppu naaras, sieltä on ajettu pois kaikki muut naarasehdokkaat,joten järjestys on palautunut ;).
      Kylläpäs siellä on tuulinen sää.

      • Anonyymi00024

        Tuulta ja märkyyttä on.


    • Anonyymi00012

      Pian alkaa vilinä ja vilske kaikilla kamerapesillä joissa haudottu ja haudotaan. Aika lailla viimepäivinä lajikavereiden häirintää haudontapesillä.
      Liekö ne sellaisia lentävien kätilöiden tarkastusmatkoja?

      • Anonyymi00013

        Etsivät sitä parhainta pesäpaikkaa, tutkivat pesien kuntoa.


    • Anonyymi00014

      Paljon on pikkutipuja jo kuoriutunut, Janakkalaankin jo kolmas tänään. Siellä joku, oliskohan ollut lokki, joka kakkasi kamalan pläjäyksen tipujen suojana olleen emon päälle. Taisi kello olla jotain 16.42, ei kait oma kaveri sellaista tekisi?
      Oma kaveri tuli hienon tuliaispuskan kanssa kl 16.45, kaunis käpyoksa jossa ainakin neljä suurta käpyä. Mut kyllä toinen emo olisi kylvyn tarpeessa.

    • Anonyymi00015

      Tipuset jotka kerkesivät kuoriutua, ovat kasvaneet komeiksi sääksinuorukaisiksi. Suurin osa niistä jo lentelee lyhyempiä ja pidempiäkin lentoja. Jotkut vielä opettelevat.
      Emojen kantamat kalat suurimmaksi osaksi osataan jo syödä itse.
      Satakunnan 4 pesä ei säästynyt tänäkään vuonna merikotkan hyökkäykseltä. Tänään sesaalisti toisen poikasista pesästä. En usko tämän toisenkaan poikasen selviytyvän elävänä muuttomatkalle
      Parempi olisi 4 pesän emojen etsiä toinen pesimäpaikka ensi vuonna.

      • Anonyymi00017

        Siellä se pikkuinen yksin seisoskelee pesänreunalla. Pää retkahtelee kun sitä niin väsyttää, vaan ei oikein uskalla mennä maate. Rassukka ei osaa vielä lentää, toivottavasti emot lähettyvillä.


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        Siellä se pikkuinen yksin seisoskelee pesänreunalla. Pää retkahtelee kun sitä niin väsyttää, vaan ei oikein uskalla mennä maate. Rassukka ei osaa vielä lentää, toivottavasti emot lähettyvillä.

        Jäljellä oleva 4 pesän poikanen sai lentolupakirjan kun suoritti ensin parituntisen koelennon emon ohjaamana. Tänään iltapäivällä sitten uudelleen lentoon, mutta mutta, sanovat merikotkan olevan saalistamassa. Nuppuemo puolusti tyhjää pesää na koiras Nemo taustalla myös varoitteli.
        Poikanen ei ole vielä palannut pesälleen vielä näin iltamyöhäänkään. Toivotaan sen olevan turvassa ja näyttäytyvän vielä katselijoille ennen syysmuuttoa.


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00018 kirjoitti:

        Jäljellä oleva 4 pesän poikanen sai lentolupakirjan kun suoritti ensin parituntisen koelennon emon ohjaamana. Tänään iltapäivällä sitten uudelleen lentoon, mutta mutta, sanovat merikotkan olevan saalistamassa. Nuppuemo puolusti tyhjää pesää na koiras Nemo taustalla myös varoitteli.
        Poikanen ei ole vielä palannut pesälleen vielä näin iltamyöhäänkään. Toivotaan sen olevan turvassa ja näyttäytyvän vielä katselijoille ennen syysmuuttoa.

        Jälleen kerran Nuppuemon pesätapahtumat olleet aika mielenkiintoisia tänäkin vuonna. Venytti tuloaan aika pitkään, Nemokin (Nupun puoliso) melkein hermostui ja oli valitsemassa uuden emännän kunnes Nuppu tuli sittenkin, uusi morsian sai äkkilähdön.
        Kolme munaa se pyöräytti, viimeinen muna ei kuitenkaan kuoritutunut.
        Pesällä kävi myös, poikasten ollessa muutaman viikon ikäisiä, nuori koirassääksi opettelemassa lapsenvahtina olemista. Nuppu ohjeisti sitä mitä tehdä ja jätti sen pesälle poikasten ja kuoriutumattoman munan seuraksi. Poikaset vuoron perään suojelivat munaa ettei nuori lapsenvahti sitä särkisi.
        Nuppu palasi asioiltaan ja nuori koiras lähti sen kummemmin palkkaa saamatta.
        Kun tuli kesäkuumat säät niin kuoriutumaton muna itsestään repesi ja sisältö olikin hyvin erikoinen. Siellä olikin kaksoset. Eivät olleet elossa.
        Kaksi poikasta varttuivat hyvin ja ihan kivasti meni kunnes taas merikotka vainusi hyvin syötetyt poikaset.


    • Anonyymi00016

      Norppia on jo liikaa Saimaalla, kun jo yrittävät tunkea kalastajien pyydyksiin, rosmoomaan kaloja.

      • Anonyymi00020

        Onko se pakko verkolla kalastaa? Eikö Saimaan norppa ole rauhoitettu eläin?
        Ja onko Saimaalla aivan ammattikalastus toiminnassa, vai onko se vain turismia varten?


    • Anonyymi00021

      Muikkua troolataan ammattikalastajien toimesta, mutta rantojen vakiasujat pyytävät verkoilla.
      Se ln olkut ikiaikainen oikeus, josta ei pidä luopua norppien takia.

      • Anonyymi00025

        Norpistakin pitää pitää huolta.


    • Anonyymi00022

      Sääksi tiedotetta Satakunnan pesiltä: Uudella kamerapesällä 6 on kolme poikasta kasvanut hienosti, ovat olleet sopuisia keskenään,kunnes nyt kun ne saavuttaneen murrosiän ja oppineet lentämään.
      Yksi poikasista on vallannut pesän itselleen ja ahnehtii kaikki emojen tuomat kalat itselleen.
      Eilen illalla tämä poikanen sitten potkaisi yhden sisaruksistaan pesältä. Toinen sisarus oli jo kadonnut aiemmin. Mutta yksi siaruksista on löytänyt tiensä 1 pesälle. Siellä on sopuisaa ja ruokaakin saa kyllikseen. Vieraanvarainen pesä uo 1 pesä ollut aiemminkin.
      4 pesän toinenkin poikanen melko varmasti menehtynyt kun sitä ei ole enää näkynyt. Naarasemo Nuppu kuitenkin on jäänyt vartioimaan pesäänsä ja vieraita sääksiä siellä yrittää hätistellä emäntää muuttamaan pois kodistaan.

    • Anonyymi00023

      Sääksillä menee hyvin, luonto hoitaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      145
      1005
    2. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      112
      950
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      748
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      547
    5. 42
      519
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      481
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      463
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      417
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      401
    10. Ulla Appelsin: Sari Essayahin kohtelu vs Nasima

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012205897.html Mutta vaikuttaa siltä, että kun kyse on kristinuskosta, samat säännöt
      Maailman menoa
      157
      375
    Aihe