Onko niitä?lista on lyhyt..
-
Listataan Dacian hyvät puolet
38
625
Vastaukset
- Anonyymi00001
Daciassa on paljon hyviä puolia, mutta ehkä parasta on hyvää Renault tasoa oleva ruosteenesto.
- Anonyymi00002
Lista on pitempi kuin Kiinan muuri
- Anonyymi00021
Niin, pitkäkö se Kiinan muuri on?
Yksikään palstan lulkijoista ei tiedä - en minäkään" - Anonyymi00024
Anonyymi00021 kirjoitti:
Niin, pitkäkö se Kiinan muuri on?
Yksikään palstan lulkijoista ei tiedä - en minäkään"No se ei ole nykyisellään ihan kokonainen. Osia on säilynyt. Arviolta 6 000-9 000 km se on.
Lista lienee tätä lyhyempi mutta ennen mä Dacian ottaisin kuin jonkun itäauton. - Anonyymi00026
Anonyymi00021 kirjoitti:
Niin, pitkäkö se Kiinan muuri on?
Yksikään palstan lulkijoista ei tiedä - en minäkään"helvetin tyhmä olet sitten
- Anonyymi00004
Mikä on hyvä puoli jollekin, se voi olla toiselle huono puoli. Esim. turhat varusteet.
- Anonyymi00005
Useimmat haluaa omistaa vain toimivan auton ja joka suhtkot mukava tielläkin eikä mitään pirun typeriä tietokoneita varustuksena. Tällaiseksi olen auton itsellenikin halunnut
- Anonyymi00006
Jos ostat uuden dacian on se täynnä tietokoneita. 2021 sanderossa oli jo kaikki piipittimet ja automatiikat. Uutena nykyään tasan samat varusteet corollassa ja sanderossa, siis nimenomaan juuri ne häiritsevät koska laki pakottaa.
- Anonyymi00007
- Neljä pyörää, kolmella olisi kiikkerä
- Kuski on pääosin sateelta suojassa, jos ei lasketa tukkeutuvia vedenpoisto kanavia ja tulvimista auton lattialle. Renault peräisissä autoissa saa niitä röörejä olla alvariinsa rassaamassa.
- Liikkuu pääosin eteen ja taakse kunhan kokoajan fiksaa
- Pääsee kirkkoon, kauppaan ja kaljalle
Siinäpä ne osimoilleen taitaa olla.- Anonyymi00008
Tuollako uskot saavasi jonkun ärsyyntymään? Olet huono provo poika.
- Anonyymi00009
Tää on just tätä. Olen varoitellut teitä!!
- Anonyymi00029
- Kuski on pääosin sateelta suojassa, jos ei lasketa tukkeutuvia vedenpoisto kanavia ............No no eipä tuota tarvitese noin uhota,,kyllähän niitä in sattunut Clio kolmosessa mutta sattuu niitä Saksalaisillekkin. Olen joutunut tällaiseenkin tosiasian eteen 35vuoden aikana kun olen vetänyt autoverstasta että oli se surullisen kuuluisa Rinkilä Volsku, siis Audi A4. Omistaja valitteli talvella että kun hän ottaa auton aamulla tallista niin autossa ei ole mitään vikaa mutta kun se seisoo pakkasella parkissa päivän niin jarrupetaalia ei käy painaa oikeastaan ollenkaan ja auto on jarruton. Rupesin tutkimaan ja totesin että jarruservoon on päässyt vettä sisään pikkuhiljaa kun auto on käynyt automaatti pesuissa ja tuulilasin edessä oleva ilmakaukalo on jokakerta täyttynyt vedestä tukkeuneitten vedenpoistoletkujen takia. Että näin Rinkilävolskussakin
- Anonyymi00030
Anonyymi00029 kirjoitti:
- Kuski on pääosin sateelta suojassa, jos ei lasketa tukkeutuvia vedenpoisto kanavia ............No no eipä tuota tarvitese noin uhota,,kyllähän niitä in sattunut Clio kolmosessa mutta sattuu niitä Saksalaisillekkin. Olen joutunut tällaiseenkin tosiasian eteen 35vuoden aikana kun olen vetänyt autoverstasta että oli se surullisen kuuluisa Rinkilä Volsku, siis Audi A4. Omistaja valitteli talvella että kun hän ottaa auton aamulla tallista niin autossa ei ole mitään vikaa mutta kun se seisoo pakkasella parkissa päivän niin jarrupetaalia ei käy painaa oikeastaan ollenkaan ja auto on jarruton. Rupesin tutkimaan ja totesin että jarruservoon on päässyt vettä sisään pikkuhiljaa kun auto on käynyt automaatti pesuissa ja tuulilasin edessä oleva ilmakaukalo on jokakerta täyttynyt vedestä tukkeuneitten vedenpoistoletkujen takia. Että näin Rinkilävolskussakin
....No no eipä tuota tarvitese noin uhota,..........No vaikka Skodaakin kehutaan niin uudemmissa Oktavioissakin on ollut vaihteistovikoja synkronoinnissa liian paksujen öljyjen takia . Siiten kun vaihteet ei enää toimi kunnolla niin pusketaan väkisin vaihteita päälle ja viat alkaa.. Kyllä nämäkin asiat ovat kuitenkin paremmin Renaultissa ja Daciassa
- Anonyymi00010
Vihaajat vihaa, Trollit haukkuu. Silti, laitan tilaukseen uuden Toyotan. Köpi
- Anonyymi00012
Ketä Köpi? Onko se joku uutuus suklaa!?
- Anonyymi00014
Anonyymi00012 kirjoitti:
Ketä Köpi? Onko se joku uutuus suklaa!?
Köpi on palstan tietäjä. Oikea kurko! Köpi
- Anonyymi00015
Köpin täytyy olla " rikas " kun mitä olen seurannut niin hän tilaa uuden auton joka viikko
- Anonyymi00017
Anonyymi00015 kirjoitti:
Köpin täytyy olla " rikas " kun mitä olen seurannut niin hän tilaa uuden auton joka viikko
TottaKaj. Köpin heikko kohta on uudenkarhea Toyota! Taidan mennä tilaamaan tänään!! Köpi
- Anonyymi00020
Anonyymi00012 kirjoitti:
Ketä Köpi? Onko se joku uutuus suklaa!?
Kenet, kysytään suomeksi!
2. Uutuussuklaa on yhdysana, joten se kirjoitetaan yhteen.
Asiaa opetetaan ilmaiseksi peruskoulussa.
Ei siis näillä taidoilla jatkoon! - Anonyymi00025
Anonyymi00017 kirjoitti:
TottaKaj. Köpin heikko kohta on uudenkarhea Toyota! Taidan mennä tilaamaan tänään!! Köpi
Se on harva jolla on varaa ostaa joka viikko uusi Toyota,,no eihän tuo ole muuta kuin leikkiä ja uskotella itsestänsä tällä foorumilla rikasta miestä
- Anonyymi00011
Aloituksessa kysyttiin Dacian hyvistä puolista.
- Anonyymi00013
Daciat voisivat olla ihan hyvä valinta, jos haluaa konstailemattoman kohtuuhintaisen auton.
- Anonyymi00018
Mikä niissä on konstailematonta tänä päivänä? On aktiivinen kaistavahti, adaptiivinen vakkari, turvyö mölisijä, automaattinen hätäjarruavustin jne. kaikki turhat härpäkkeet.
Pitääkö tästä päätellä että konstailematon merkkaa huonoa laatua? Muuta en keksi.
- Anonyymi00019
Toimintaohjeet siltä varalta jos olet erehtynyt dacian ostamaan:
1. peukalo suuhun ja peukalo pyllyyn
2. vaihda peukaloiden paikat - Anonyymi00022
Daciassa löyhkää kakka. Tämän olen itse todennut. Ei jatkoon!
- Anonyymi00023
Hyvä halpa ja fiksun näköinen, luotettava ja mukava.
En ole ensimmäistäkään kokeillut mutta Rellun tekniikkahan niissä on. - Anonyymi00027
KOSKA DACIASSA HYVIÄ PUOLIA NOLLA NIIN MENIN LAITTAMAAN UUDEN TOYOTAN TILAUKSEEN. KÖPI
- Anonyymi00028
Miksi sitä pitää jatkuvasti mainostaa täällä? Ei tuota kukaan usko.
- Anonyymi00031
TOYOTAN TILAUKSEEN. KÖPI.............taasko tilasit uuden,,kuinka monta sinulla jo on ??
- Anonyymi00032
Anonyymi00031 kirjoitti:
TOYOTAN TILAUKSEEN. KÖPI.............taasko tilasit uuden,,kuinka monta sinulla jo on ??
Nyt on 35. toyota laitettu tilaukseen tänä vuonna. Ja vauhti vain kiihtyy. Köpi
- Anonyymi00033
OSTAKAA DACIA…JA HAAVEILKAA TOYOTASTA! KÖPI
- Anonyymi00034
KÖPI EI SAA UNTA. DACIA ON HYVÄ AUTO JA TOYOTA ON PARAS AUTO. KÖPI
- Anonyymi00035
KÖPI EI TAASKAAN SAA UNTA. MIETTII JO HUOMISTA PÄIVÄÄ JA TOYOTAN TILAAMISTA. KÖPI
- Anonyymi00036
En mä nyt tiedä listasta, onko minkä mittainen..
Itselläni on Dacia Duster, neliveto 1,5-litraisella dieselkoneella. On rekisteröity vielä 2-paikkaiseksi pakuksi, minkä ansiosta verot ym ovat hieman pienemmät kuin henkilömallin dieselissä. Vaikka hyöty on kyllä kaventunut aikalaillakin tämän vuoden puolella polttoaineiden hinnannousun vuoksi, mutta edullista ajoa siltikin on vielä.
Elelen yksin kuitenkin, niin en tarvitse mitään "perheautoa", siitä tuo 2-paikkaisuus muutenkin. Ja naisystävän kanssa kyllä pystyy kulkemaan tuolla myöskin.
Ostin tämän aikanaan vähän käytettynä ja nyt kilsoja on noin 160000, itse ajanut liki 120tkm.
Ihan hyvin on pelannut kaikinpuolin, ihmeenkin vähän on ollut mitään remontteja, isompia ei oikeastaan yhtään. Vaikka on kyllä olluit ajoittain kovemmassakin käytössä(maastossa ajoakin ym).
Vetarit eteen tuli vaihdettua hiljattain, toinen alkoi pitämään hieman ääntä yhdessä vaiheessa ja vaihdatin samalla molemminpuolin ne.
Onhan tämä vähän tällainen rämistin ja helinäkottero, mutta toisaalta taas, rahaa ei ole paljoa kiinni, huollot ja rempat ovat halpoja ja hyvin pääsee kulkemaan.
Nelivetovalitsin on hiton hyvä ja mielestäni paras markkinoilla oleva. puolittajaa ei ole, varsinaisesti ainakaan, mutta saa valittua2-vedon, nelivedon sekä lukot nelivedolle vielä oikein hankalaan tilanteeseen.
Ja vaihdelaatikon välitykset ovat, no hieman oudot, mutta hiton hyvät. 6-lovinen laatikko, joista oikeastaan pari ekaa ovat maastovaihteita ja kolmosessakin vielä lyhyt välitys.
Yllättävän tilava, mahtuu tavaraa hitosti ja ohjaamo on tällaiselle yli satakiloiselle ja 190-senttiselle jätkälle riittävän tilava, kuskin penkki tosin on niin alimmalla mahdollisella tasolla. Ohjaus jämäkkä ja terävä, tukeva kuitenkin. Sinänsä ihmekin, kun on kuitenkin sähköinen tehostin ja ne on useimmissa muissa malleissa tunnottomia. Mutta ei tässä, yhtä hyvä ajotuntuma kuin hydraulisessa tehostimessa.
Sitten on helvetin ketterä ja kääntyy pienessäkin tilassa, eli on yllättävän hyvä kaupunkiajossakin. Mulla oli Hyundai Tucson vm.2007 ennen ja se oli yhtä ketterä kuin panssarivaunu.. Toki oli isompikin kuin Duster, mutta silti. Hiton kömpelö. Vaikkakin maantieajossakin tukeva.
Niin ja Duster on myös maantiellä yllättävän hyvä ja vakaa ajettava.
Melutaso tietysti on kova, tai ainakin reilusti kovempi kuin kalliimmissa autoissa, mutta ei sekään haittaa.
Mutta tosiaan, kaiken kaikkiaan hyvä setti ja paketti.
Toki on halvalla tehty halpisauto, minkä näkee&huomaa&tuntee, mutta todella toimiva ja kompakti kokonaisuus.
Mieluummin Dusterilla kuin esim volkkarin vastaavalla. - Anonyymi00037
KÖPI KÖPÖTTELI TOYOTA-LIIKKEESEEN. LAITOIN UUDEN TOYOTAN TILAUKSEEN. NYT KELPAA. TULI OIKEIN METALLIVÄRILLÄ. KÖPI
- Anonyymi00038
KÖPI ON NYT ONNELLINEN TOYOTAN TULEVA HALTIJA. PS. RAHAT LAITAN ENNEMMIN TUOTTAMAAN KUIN SIDON NE AUTOON. MIETTIKÄÄS SITÄ. KÖPI
- Anonyymi00039
Dacia Bgster 155 Hybrid Extreme: Hyvät puolet: Erittäin pieni polttoaineen kulutus, lämmin talviauto, erinomaisen tilava, mukavan tasapainoinen ajettava. Etenee paremmin kuin se mummo lumihangessa. Varustettu kaikilla turvaominaisuuksilla: = Muuttuva vakionopeudensäädin, kaista-avustin, hätäjarrutustoiminto, nopeuden rajoitin, jne... sekä avattavalla lasikatolla. 2-alueen automaatti ilmastoinnilla, lämmitettävällä tuulilasilla, 3-portaisella etuistuinten lämmityksellä. Erinomainen navi, mainiot kytkentäominaisuudet. 12 000 km ajettuja kilometrejä takana, enkä todellakaan kadu ostostani. Päinvastoin.
- Anonyymi00040
Mikäli nykyinen laatu- ja varustelukehitys jatkuu Dacialla, niin se tulee painamaan monta "perinteistä laatumerkkiä täysin pöydän alle.". Erinomainen auto hintaansa nähden.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2663323Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell201829Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.241499- 811344
- 1371038
- 81994
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.61799Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86756Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61687Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51646