10v kissa laihtuu?

Olen huomannut että kissani kylkiin on tullut kuopat ja nahka roikkuu mahan alla.. Ruoka ei maistu samanlailla kun ennen, voisiko vika olla hampaissa? Onko ihan normaalia, iästä johtuvaa? Sairaus? Vai voiko johtua vauvasta (7vkoa), kun ei ole kissaa nyt niin paljon huomioitu? Ehdotuksia mitä asialle voisi tehdä, ostaa erilaista ruokaa? Tuntuu tyhmältä kysellä täällä, mutta jos jollain olisi kokemusta tai tietoa.. Viimeisenä keinona vien eläinlääkäriin tarkastukseen (maksaa vaan täällä aika paljon).
79761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mahdollisia syitä kissan laihtumiseen:
madot
uusi pentu/stressi&protestointi
lämpimät säät
mikä tahansa sairaus
ruoka
kissan nirsous
jne.

Kannattaa lähteä minimoimaan syitä -huomioi vanhaa kissaa paljon ettei koe tulleensa hylätyksi. Kokeile järjestää sille oma ruokailutila ja -aika, jolloin pentu ei ole samassa huoneessa. Madota se. Kokeile erilaisia ruokia. Soita eläinlääkärille -se olisi ihan oikeasti hyvä tarkastaa lääkärillä, koska kyseessä saattaa olla jotain vakavampaa.

Äänestä
  • Mummini ja ukkini kissa kuoli juuri äskettäin tuohon! Kissa alkoi lopettaa syömisen. ALkoi viihtyä omissa oloissaan. SItten tätini vei sen lääkäriin. SIllä oli niin paljon kasvaimia ettei se olisi jaksannut elää enään.

    Samanlainen tapahtui 7 vuotta sitten. Toiselle kissalle. Se lopetti syömisen. Lopulta ukki joutui syöttää sitä. Ukki ajatteli että lopettaa kissan seuraavana päivänä, mutta kissa veti itseään ukin luokse ja pyysi että tämä päästäisi tämän.

    Tuo on juuri sellaista kuin niillä kissoilla on ollut! Mieti mitä tuskaa...!

    Äänestä

Tuttuni yli 10 v kissa vietiin laihtumisen takia lääkäriin. Syyksi paljastui munuaisvika, mihin määrättiin lääke (koko loppuiäksi).

Mutta voihan olla että tuo teidän perheen vauva saattaa aiheuttaa jonkinlaista mustasukkaisuutta kissassa ja se vähän protestoi. Koita ottaa kissaa vähän enemmän huomioon, jospa se auttaisi; jos ei tepsi, tilaa aika eläinlääkärille.

Saako kissasi jo "vanhojen kissojen ruokaa" se sopii vanhan kissan ruuansulatukselle paremmin.

Äänestä

Voihan se olla et kissa tekee kuolemaa.Meidän vanha kissa, tais olla 11 vuotias.Lopetti syömisen,juomisen ja rupesi olemaan omissa oloissa.Laihtu koko ajan lisää ja näytti surkealta. Olin heti aivan varma että kissa kuolee pian ja toivoin vaan et ettei kärsi kuolessaan. Kuoli muutaman päivän päästä.En vienyt lääkäriin.Mitä se lääkäri olis voinut tehdä jos kissa vanhuuteen kuolee.

Äänestä

Vie kissasi ihmeessä lääkäriin!Omalle kissalleni kävi niin, että todella lyhyessä ajassa laihtui laihtumistaan, söi kyllä, mutta viihtyi lähinnä omissa oloissaan sängun alla jne..Vein kissan lääkäriin ja siellä todettiin vakava maksahäiriö ja munuaisten vajaatoimintaa..Pari lääkekuuria ja erikoisruokavalio(maksaa lepuuttava) hoitona, mutta siitä huolimatta kunto vain huononi ja lopulta jouduin viemään rakkaan kissani viimeiselle matkalle...2:"( Kata in memoriam

Äänestä

Joonas alkoi laihtua noin 3v. sitten kun elämäämme tuli muutos.Muutto ja perhe pieneni.Itse en sitä niin huomannut,kun näin Joonaksen joka päivä, mutta kun tyttäret tulivat kylään, niin kauhistelivat että kyllä se on laihtunut ja eläin lääkärin mukaan se on tavan omaista vanhoille kissoille,Joonas nyt 14v.Yritän antaa sille monipuolista ruokaa ja antaa sille huomiota.Sisäkissa kun on niin ei se liikuntakaan ole niin suurta,lihakset alkaa surkastua,vanhuuttaan ja liikunnan puutetta.Ehdotan kuitenkin, että käytät kissasi lääkärissä, koska siellä voidaan antaa fakta tietoa,onhan se kallista, mutta jos rakastaa kissaansa, niin haluaa sille hyvää elämää.

Äänestä

Syötätkö kissalle sheboja ja purkkiruokaa? Munuaisvika ehkä siitä syystä, ja aika mahdotonta parantaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


normaalia? kirjoitti:

Olen huomannut että kissani kylkiin on tullut kuopat ja nahka roikkuu mahan alla.. Ruoka ei maistu samanlailla kun ennen, voisiko vika olla hampaissa? Onko ihan normaalia, iästä johtuvaa? Sairaus? Vai voiko johtua vauvasta (7vkoa), kun ei ole kissaa nyt niin paljon huomioitu? Ehdotuksia mitä asialle voisi tehdä, ostaa erilaista ruokaa? Tuntuu tyhmältä kysellä täällä, mutta jos jollain olisi kokemusta tai tietoa.. Viimeisenä keinona vien eläinlääkäriin tarkastukseen (maksaa vaan täällä aika paljon).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu