https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/11c44b40-e67f-46c5-9dee-b41704a3ff22.
Suomen pitää vastavuoroisesti lopettaa venäläisten tuet koska he ovat syyllisiä tähän tilanteeseen
Kelan tuet pois
9
188
Vastaukset
- Anonyymi00001
Turkistaehaajia pitää tukea.
Yksityisiä lääkäriasemia ja reppsnayrittöjoö pitää myös tukea, vaikka olisi jo tiedossa, ettei ole hyödyllistä. - Anonyymi00002
Mihin tilanteeseen?
- Anonyymi00003
otetaan samantien palkatkin pois!. töitä vastaan saa ruoka lipukkeita ja elektroniikkaa saa ostaa vain tarpeeseen ja yksi vekotin per talous kymmenen vuoden välein.
yksityisyys omistaminen pitää kieltää.
tontit ja talot valtion omistukseen.
olen komministina sitä mieltä, että kapitalismi ja talouskasvuun perustuva yhteiskunta on syynä ihmisten pahoinvointiin ja hyvin valtio yhteiskunnan romahtamiseen.
oikea ratkaisu: perustulo käyttöön se voisi olla n. 1200-1300€/kk ja kaikki saisi sen. voitaisiin poistaa kaikki muut tuet jäljelle jäisi vain yksi tuki jota kaikki saisivat, jos palkka on suuri , sitten saisi vähemmän rahaa tai ei ollenkaan.
suoja osuus voisi olla 500€ .
kaikki talot valtion omistukseen ja ihmiset maksaisi vuokraa valtiolle.
sote järjestelmää pitää muuttaa hybridi malliin, jossa ihmiset ottaa terveys vakuutuksen ja maksaa sitä jotta saa terveyspalveluita käyttää.
lisäksi valtion pitäisi omistaa myös kaikki yritykset.- Anonyymi00004
Ongelma on siinä, ettei Suomeen kyetä luomaan talouskasvua. Aina matto alta kun tulee globaalia vastoinkäymistä. Suomi ei siis kykene tienaamaan ja erittäin tökerosti hallitus säikäytti kuluttajaluottamuksenkin.
- Anonyymi00005
Mielestäni, työttömien venäläisten täysi elättäminen suomessa tulee lopettaa.
- Anonyymi00007
Se pitäisi päättää eduskunnassa tuo etniseen taustaan perustuva kielto tässä tapauksessa.
- Anonyymi00009
Ja, pakkolunastaa omaisuus valtiolle.
- Anonyymi00006
Terveystalo irtisanoo. Yksi lypsylehmä kuranmaksajille joutuu vähentämään väkeä.
- Anonyymi00008
Tee kansalaisaloite asiasta ja jos se etenee eduskuntaan, niin asiasi voi edistyä. Älä ruikuta vaan toimi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1881305
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85842
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?50711Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t250609Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311590Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53564
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7560