Nyt on sitruunat kauniita ja mandariinit makeita =) Ootteko ostelleet tai ihastelleet?=) Sitruunaa voi käyttää kotona vaikka mihin!?? Eikö vain??
Entäs ananas? onko tuore ananas tuttua herkkua? Ai että on namia! Vaimitä? Onkohan avokaadojakin nyt enemmän kaupoilla kuin aiemmin? ainakin kypsempiä huomattavasti :)
HeVi.osasto on mielenkiintoinen nyt :) kevään kasvun ja auringon aikaan, kohta ne tulvii kaikkee kotimaista, mutt vielä saa hetken odotella.
Mullon on mansikka ja herneenpalko - fetissi :) Onko sulla näitä kesänherkku-himoja =) Yhden jäätelöpallon jo sain syötyy jätskikiskan tarjonnasta... sekin kuuluu kesän odotukseen !
Sitruunat nyt kauniita- isoja
15
256
Vastaukset 15
- Anonyymi00001
En käytä tuoreita sitruunoita, ostan sen keltaisen pienen pullon mehua silloin kun tarvitsen esim leivontaan ja loput lorauttelen iltateehen. Muutkin hedelmät jää luumuja lukuunottamatta kauppaan , koska saan niistä erinäisiä oireita. Hevi osastolta mukaani lähtee vain juureksia ja sellaisia kasviksia mitkä kestää kuumennuksen, pl tomaatit, paprikat, chilit. Marjoista menee vain puolukka, karpalo ja aronia joten ei ole valinnan vaikeuksia.
- Anonyymi00002
sitruunan hyötysuhde on kamalan heikko joten kandee ostaa espanialiaisia
mansikoita nyt edullisia joka paikassa
ne tulevat usein Borjalta https://frutasborja.es/productos/fresa/ - Anonyymi00003
Sitruuna on hieman kuten pihlaja, ei mukavan makuinen. Sitruunasta on hittilaulukin tehty muinoin; 'Lemon tree' , jossa mm. 'hyvin sievä, mutta mahdoton syödä.'
- Anonyymi00004
Se on muuten alunperin jonkinlainen lastenlaulu latinoilla 30- luvulta
https://youtu.be/zn5YgtbYyZA
- Anonyymi00005
Sitruunat yes.
Pidän sitrushedelmistä. Noin yleensä ja situunat eritoten hyvin säilyviäkin. Harvemmin tulee kylläkään sitruunoita sellaisenaan syödyksi, mutta kyllä niille käyttöä aina joskus on. Kesällä sitruunavesi toimii hyvin. Voi kyllä käydä hampaitten päälle.
Lime kuitenkin mun mielestä paremman makuinen, ei kovin hapankaan.
Vissiin syönyt tarpeekseni tölkki ananasta, ei tahdo huilata. Nykyisin kuitenkin saa tuoreitakin helposti. Ja juu, ananas kuuluu pitsaan.
=DW=- Anonyymi00006
ananas kuuluu pitsaan.
siis ei kuulu
eri asia on amerikkalaisten
Haluatko pitsan ana nasa käämällä
NO NO
https://www.instagram.com/reel/DWEjbUjj7yA/
- Anonyymi00007
Avokadoa en ymmärrä, tuodaan kaukaa ja vaatii vettä todella paljon siellä, missä sitä ei liiaksiole Lisäksi kuljetus. Epäeettistä.
Kotiminen mustaherukka ainoa, mitä ostan.- Anonyymi00009
niinmut riisikilo tarvii 2,5 tonnia vettä ja lihakilo 15 tonnia vettä
avokado on aina sianajaja espanjaksi eikä hedelmä
se on ahuacacuahuitl-puun hedelmä eli suomeksi roikkuva sukupuolielin - Anonyymi00013
Anonyymi00009 kirjoitti:
niinmut riisikilo tarvii 2,5 tonnia vettä ja lihakilo 15 tonnia vettä
avokado on aina sianajaja espanjaksi eikä hedelmä
se on ahuacacuahuitl-puun hedelmä eli suomeksi roikkuva sukupuolielinEihän riisiä ole pakko syödä. Liha kotimaista, meillä on vettä.
- Anonyymi00008
Sittiruuna syötynä saa aikaan ilkeän ja ruman ilmeen. Paitsi silloin, kun olin raskaana, söin sen kuin ompun tai appelsiinin.
- Anonyymi00010
Aika usein jääkaapissani on sitruuna tai pari. Ainakin jos teen uunilohta, jonka mausteina käytän pelkästään sitruunaa ja suolaa.
Sitruunankuoriraaste on hyvä mauste moneen ruokaan ja leivontaan. Jos vielä ostaa luomusitruunaa niin ei tarvitse pesuaineen kanssa niitä sitruunoita jynssätä
jynssätä.
Jos olen puristanut sitruunanpuolikkaasta mehua, niin lopuksi kiillotan tiskialtaan sillä sitruunanpuolikkaalla. Myös käsiin voi sitruunaa hieroa, jos on käsitellyt jotakin voimakkaasti tuoksuvaa kuten esim. sipulia. - Anonyymi00011
Ihastelen jatkuvasti sitruunoita ja ostan niitä kilon päivässä.
- Anonyymi00012
Ja ilmeisesti syötkin sen kilon. Päättömästä kommentistasi päätellen.
- Anonyymi00014
Anonyymi00012 kirjoitti:
Ja ilmeisesti syötkin sen kilon. Päättömästä kommentistasi päätellen.
Monta kiloa, elämäniloa.
- Anonyymi00015
Työkaveri söi joka ruokiksella greippi hedelmän, sai sappivaivat myöhemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64801
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511698Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 64595
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551
