Juorukello kannattiko juoruta? Juoruile sinä vaan. Kerran jäät täysin yksin eikä kukaan halua kertoa sinulle mitään. Juoruile vaan kun kerran se kopsastaa sinuun oman nilkkaan.
Tulet huomaamaan, että ihmiset tajuaa kuka puhuu heistä.
Juorukello
14
215
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Pikkulinnut laulo.
- Anonyymi00002UUSI
Omatuntoni on tässä asiassa puhdas. Olen puhunut hänestä ja hänen naisystävästään pelkästään positiivisia asioita. Silloin kun olisi ollut negatiivista sanottavaa, olen ollut hiljaa ja vaihtanut puheenaihetta. Kukaan ei ikinä tule sanomaan heille tai kellekään, että olisin puhunut pahaa hänestä (heistä). Ellei sitten valehtele.
Naiselta - Anonyymi00003UUSI
Sinulle, kun kertoo tietää että kerrot eteenpäin ja juoruilet. Ei ole ketään jonka elämästä et olis juorunut muille. Kukaan ei ole turvassa siltä, että juoruilet
- Anonyymi00004UUSI
Mitä saat siitä, että juoruilet?
- Anonyymi00005UUSI
Ihan tuhaa kalkatatte. Dataa on kerätty
- Anonyymi00006UUSI
Sinulla ei ole kohta työpaikkaa enää.
- Anonyymi00007UUSI
Ai kenellä ei ole työpsikkaa?
- Anonyymi00008UUSI
Kenenköhän asioista olen nyt juorunnut?
Sen kyllä tajuan, että minulle jatkuvasti demonstroidaan millaista on työpaikoissa, joissa on epä pätevät ja epäinhimilliset esihenkilöt. Mikä lienee pointti, mutta ei minua jatkossa kiinnosta puolustaa kenenkään kohtelua tai ryhtyä ammattiliittointoilijaksi tai muutoinkaan kenenkään auttajaksi saatika puolustajaksi. - Anonyymi00009UUSI
Juorukello kertoo kaikkien niiden asiat eteenpäin jotka erehtyvät hänelle jotain kertomaan kukaan ei ole turvassa siltä ettei hän juoruile. Ei kukaan. Hänelle ei kannata kertoa mitään. Ei yhtään mitään.
- Anonyymi00010UUSI
Vielä joskus juoruilet sellaista asiaa, josta pomo ei tule tykkäämään ja tajuaa kuka juoruilee ja kertoo työpaikan asioita eteenpäin. Työasiat hoidetaan töissä eikä niistä juoruta.
- Anonyymi00011UUSI
Ilmainen vinkki älä juoruile ainakaan töistä, koska kun pomo saa selville kuka juoruilee ja kertoo työpaikan asioista joutuu hän pyytää sinut puhutteluun ja jos oikean vakavan asian olet juorunnut -niin työpaikka voi olla vaarassa.
- Anonyymi00013UUSI
Jospa vaikka ollaan työpaikalla sen verran ihmisiksi ettei edes synny tarvetta puida työasioita ystävien kanssa tai, jos syntyy niin korkeintaan positiivista juoruilua, joka on selän takana kehumista.
Yleisellä tasolla: Luuletko sinä, että kukaan pystyy loputtomasti patoamaan sisälleen, jos työpäivät ovat painostavaia tai kollegat kohtelevat shaisselisti tai tiimissä sovitut hommat jätetään hoitamatta ja oletetaan, että kyllähen ne joku tekee. Juu varmaan joku tekee, mutta koska aikataulu ei pidä on lopputulos hajanainen. Inhoan mikromanagerointia enkäitsekään halua joutua kyseisellä tyylilllä vahtimaan kenenkään tekemisiä.
Ns. high performersien kanssa on huomattavasti kivempi työskennellä, koska he huolehtivat laadusta ja siitä, että kaikki on tehty viimeisen päälle sekä ennen kaikkea he ovat itseohjautuvia. Toinen porukka joiden kanssa työskentely on ilo, ovat työhönsä/projektin/aiheeseen intohimoisesti suhtautuvat. Heidän intonsa ja pieteettinsä on tarttuvaa.
Karuinta on työskennellä heidän kanssaan, joille kyseessäon "vain duuni". Tiedän sen itsestänikin, että jos teen jotakin mikä on "vain duuni", en minäkään silloin jaksa välittää ellei loistava työyhteisö ole kompensoimassa. On tosin töitä, joita tiimikään ei pelasta.
Eipä tosin vieläkään kiehdo yksin yrittäjyys.
- Anonyymi00012UUSI
Pahimmat juoruakat ja pask..jauha..jat on T. Majakka ja M.perävaunu.Onneksi mun ystävät tietää missä mennään.Noiden nimet tulee Julki isommassa mittakaavassa voi pojat oisitte lopetanu hyvän sään aikana.Pääsette poijaat someen oikeen reilulla kädellä
- Anonyymi00014UUSI
Vinkki kaikille jotka puhuvat "paremman" työkaverin kanssa toisista ja toisten asioista työpaikalla, joku kyllä aina kuulee, ja se myös toisaalta näkyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2115295Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki342981Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1302374"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2101973Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol631520Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua74854Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan8751Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni121742- 48689
Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui7677