Mikkelissä ollaan tosi

ynseitä

Mikkeliläiset ovat todella pahvia porukkaa.Ei mitään käytöstapoja! Olen kolme kertaa ohikulkiessani matkalla poikennut Mikkelissä ja joka kerta siellä kävellään nokka näkkärillä ja ei tajuta väistää ostoskärryillä vaan tullaan kuin maailmanvaltiaat.En ole enää neljään vuoteen turistirahojani sinne jakanut vaan ajanut mahdollisimman kovaa ohi!

8

1253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jossain muualla

      kun Graanissa. siellä menee hermot.

    • tuuri

      sulla vaan ollut, eiköhän niitä pahvinaamoja löydy kaikkialta! Mikkelissä on PALJON ihania ihmisiä, enkä täältä pois lähtis ku kerran oon tänne löytänyt.. oon asunu aikoinaan tampereella ja lahessa..

      • mikkelinmies

        "eiköhän niitä pahvinaamoja löydy kaikkialta!"

        niin, ja varsinkin ruuhkaisista ostoskeskuksista.


      • Mli

        Olen ihan muualta päin tänne muuttanut ja asunut mm lahdessa yms ja täytyypä sanoa,että mikkeliläiset ovat mukavaa väkeä, tuntuu kuin olisi jälleen "kotona" täällä, siksipä asttauduimme tänne asumaan :)


      • on turisteja
        mikkelinmies kirjoitti:

        "eiköhän niitä pahvinaamoja löydy kaikkialta!"

        niin, ja varsinkin ruuhkaisista ostoskeskuksista.

        -ELI muita kuin mikkeliläisiä- kesäisin näissä ostoskeskuksissa, kuten graanilla..että sellasta


    • käynyt??

      Oletko käynyt itäkeskuksessa?Sielläkin iha sama juttu ja pahempaa.Ihmiset eivät väistä ollenkaan, vaan kauheella kiireellä kävelevät päin kylkeä.
      Kyllä niitä pahvipäitä löytyy ihan joka paikasta.

    • No ite on oo kyllä moista huomannut. Kohta vuosi täynnä siitä kun tänne muutettiin. Ja tosi hyvin ollaan viihdytty. Ja ennen muuttoa kun muutamaan kertaan käytiin saatiin kyllä oikein hyvä kuva tästä kaupungista. Ei täällä kukaan naama rutussa kävellyt tms.

      Etenkin tori on ihana paikka. Vaikka sieltä ei ihmisiä ja myyjiä tunne, tuntee itsensä kuitenkin joka kerta tervetulleeksi. Sitä paitsi kuinka monessa kaupungissa kaikki kulkee hymyillen kuin naantalin aurinko? Tai kaupunki jossa ei kenelläkään ole ikinä kiire? Tai kulje omissa ajatuksissa.

      Mutta meneppä sitten vaikka Helsinkiin. En todellakaan tarkoita haukkua sitä, mutta siellä on huomattavan paljon enemmän esim kiireisiä ihmisiä. No yllätys sinänsä onhan sielä enemmän ihmisiä.

      Olen todella pahoillani, että olet saanut moisen kuvan kaupungistamme. Tulehan joskus ohikulkumatkalla, kun aurinko paistaa ja tori kuhisee. Tule itsekkin ilman kiirettä ja stressiä, silleen, että voit vaikka väistää sitä joka kiireellä sinua päin rynnii. Ja hymyilepä vaikka sille ihmiselle. Saata vaikka saada hymyn takaisin ja hieman mukavemman kuvan Mikkelistä.

    • tpi se

      ei mitään uutta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      254
      4328
    2. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      46
      2535
    3. Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?

      Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop
      Maailman menoa
      537
      2235
    4. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      59
      2117
    5. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      43
      1830
    6. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      106
      1713
    7. Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!

      Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh
      Kotimainen elokuva
      29
      1668
    8. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      3
      1571
    9. Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!

      Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1361
    10. Mitä metsaman tuottaa

      Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit
      Tuusniemi
      128
      1207
    Aihe