No mites ne Lieksan hajut?

Anonyymi-ap

Pääkaupunkiseudulla levisi tiistaina voimakas ulosteen haju, jonka alkuperää ei ole pystytty selvittämään.
Ilmatieteen laitoksen mukaan tuuli puhalsi pohjoisesta, joten kaukokulkeuma Baltiasta on epätodennäköinen. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011961738.html?utm_source=ampparit
Tuuli on puhaltanut pohjoisesta päin Helsinkiä, joten herää kysymys: Olisikohan mahdollista että....

16

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jaahas Rotkon torilla on jo bajamajat pystyssä

    • Anonyymi00002

      Siellä se oikea haju on!

    • Anonyymi00004

      Helsinkiä vaivanneen hajun alkuperä selvisi – ilmiö liittyy Pohjois-Karjalaan

      Helsingin seudulla viime päivinä havaittu poikkeuksellinen ulosteen haju on saanut selityksen, kertovat viranomaiset. Ilmatieteen laitoksen ja ympäristöviranomaisten yhteisselvityksen mukaan haju on kulkeutunut pitkien etäisyyksien päästä ilmavirtausten mukana.

      Selvityksen mukaan hajun lähde paikantuu Lieksan alueelle, jossa on tapahtunut paikallinen ja yksittäinen, mutta poikkeuksellisen voimakas hajuhaittaa aiheuttanut episodi. Viranomaiset kuvaavat tapausta “harvinaiseksi yhdistelmäksi sääolosuhteita ja inhimillisiä tekijöitä”.

      – “Kyseessä ei ole terveydelle vaarallinen ilmiö, vaan lähinnä epämiellyttävä hajuhaitta, joka on voimistunut sopivien tuuliolosuhteiden seurauksena,” tiedotteessa todetaan.

      Paikallistasolla tapahtumaa on kuvailtu humoristiseen sävyyn, mutta viranomaiset korostavat, että vastaavat tilanteet ovat äärimmäisen harvinaisia eivätkä aiheuta laajempaa riskiä.

      Helsingin alueella hajuhaitta on jo laantumassa tuulten käännyttyä, eikä tilanteen odoteta jatkuvan.

      • Anonyymi00006

        Pulipenkillä tapahtunut "ohivuotoa"? 🤪


      • Anonyymi00007

        "Paikallistasolla tapahtumaa on kuvailtu humoristiseen sävyyn,"
        Sellainen asia tiedoksi lieksalaisille ettei tämä ole naurun tai huumorin asia kun paskanhajunne levittäytyy satojen kilometrien päähän! 👺 Miten hirvittävä se sitten on ollut paikallisella tasolla, noin niin kuin ulkopuolisten kohdalla, sillä lieksalaisethan ovat siihen tottuneet ja ovat niin kuin ei olisikaan.


    • Anonyymi00005

      Onko sipuliteemakkaran kaltainen tuuhea tuoksu?

      • Anonyymi00008

        Ei oikeastaan.... 🙂‍↔️


    • Anonyymi00009

      Kakka turahtanut pöksyyn... Pöllö poissa on 😩

    • Anonyymi00010

      Vidun paskahousut!

      • Anonyymi00011

        Ei voi kiistää... 💩


    • Anonyymi00012

      Pulipenkillä on aina voimakas ulosteen haju...

    • Anonyymi00013

      Hajut on hyvät ja miehekkäät!💪

      • Anonyymi00014

        aha ja oho...


      • Anonyymi00015

        hyi


      • Anonyymi00016

        Mille mies haisee?


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Mille mies haisee?

        Packalle!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      80
      2151
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1868
    3. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      123
      1609
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      136
      1299
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      137
      1220
    6. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      856
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      184
      807
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      806
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      432
      729
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      602
    Aihe