Tuloksesta vauhtia
Nokia julkaisi markkinoiden odotuksia paremman tuloksen. Nokian vertailukelpoinen liikevoitto oli 281 miljoonaa euroa vuoden ensimmäisellä kvartaalilla. Vuosi sitten voittoa kertyi 156 miljoonaa euroa. Koko vuodelta Nokia odottaa jopa 2,5 miljardin euron liikevoittoa.
LUE MYÖS
Helsingin pörssi avasi plussalle – Nokia johtaa nousua
Yhtiö on viime aikoina viestinyt hyötyvänsä erityisesti kuumana käyvästä datakeskusbuumista. Myös viime keväänä aloittanut uusi toimitusjohtaja Justin Hotard näyttää herättävän sijoittajissa luottamusta.
Sijoittajat ovat viime aikoina kiinnittäneet huomiota siihen, että Nokian osake näyttää käyttäytyvän Wall Streetillä hieman eri tavoin kuin kotipörssissä. Kansainväliset sijoittajat ovat innokkaampia ostajia, sillä usein Yhdysvalloissa listattu osake on noussut reippaasti Helsingin pörssin ollessa kiinni.
https://www.arvopaperi.fi/uutiset/a/c9c7de88-cba1-4a00-aeda-380c7264e7b9?ref=ampparit%3A56ca&_gl=1*1e0dsd0*_ga*NTEwMTY0MzM4LjE3NzY5MTY0NjM.*_ga_3L539PMN3X*czE3NzY5MzE5MDckbzQkZzEkdDE3NzY5MzI1ODIkajYwJGwwJGgw
Onko Nokia kohta taas 50e osake?
12
559
Vastaukset
- Anonyymi00001
Äkkiä Ollila takaisin .Kehitys loppus siihen.
- Anonyymi00002
inderes meinaa että ylisuuria odotuksia
kertoo yle - Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
inderes meinaa että ylisuuria odotuksia
kertoo yleja nyt taas toisenlaisia uutisia...
kaikki pihalla nokian kehityksestä? - Anonyymi00010
Anonyymi00002 kirjoitti:
inderes meinaa että ylisuuria odotuksia
kertoo yleJoo näitten analyytikoiden näkemyksiä ei voi kun ihmetellä. Niin pahasti pielessä , muka oikeassa, haluavat olla :) myy suositus ! Onko ne huomionut että joku vanha jäärä saattaa uskoa ja menettää hyvät tuotot ?
Mutta jossei osaa tai usko viisaampia niin antaa heidän ennustaa
- Anonyymi00004
Toimari ei saa nousua mutta NVIDIAn diili voi saadakin.
- Anonyymi00005
OP sanoo myy 7e
nordea katto kristallipallosta 10.5 e kohta osake
mistä näille analaatikoille maksetaan?
- Anonyymi00006
ssss
- Anonyymi00008
OP arvio on?
- Anonyymi00009
keskusteluun Nordnet Socialissa
Kirjaudu
huge80
6 min sitten
Päätöskurssi 9,8
Salvadord
18 min sitten · Muokattu
Tänään näitä suurfirmoja vaikkuttaa nokiassa todella paljon++++++mä uskon, siksi ne ovat sijoittaneet todella paljon AI:n aluella ja siksi ei kanattaa myydä.
Myös Fedin päätys tekee suumerkitystä, jos saamme+++++++taivas on rajaa nokialle, uskokaa vai älä 11e on mahdollinen numeroaa jota nautetaan täällä vk:LLA.
Klo 16,30 USAN tsunaami voi aiheuttaa todella suurtulvaa kuten eilisen ja viime vk:n, eli kannattaa olla valmiina++++++mä uskon. - Anonyymi00011
Huh mitä nousua ite ostanut 2 € hintaan kauan sitten. Luen enemmän jenkkianalyyseja siellä näkemys positiivinen ja erilainen kun suomipojilla. Numerot ei enää tätä päivää kun AI ja yleinen hype vievät kursseja. Käytän omaa intuitiota sillä voi voittaa voi hävitäkkin mutta tähän asti toiminut. Onnea kaikille Nokian omistajille !
- Anonyymi00012
Op.
- Anonyymi00013
Jaahas. q1 eps jopa 0,05. Jos kaikki menee tosi fantastisesti koko vuodelle 2026 ehkä jopa eps 25c. Teknoa eli p/e jopa 30. Jolloin ois 7e50c osake.
Nykyinen P/e 80+ on jo leivonnut sisäänsä kaiki pilvet ja toiveet ja unelmat just moisista 6 miljardin jenkkitaalerin tuloksista. ja ilmeisesti prosenttiuskottavuus unelmille on aika matala.
Eikä unohdeta että pääkonttori veroineen ei ole vielä siirretty jenkkeihin eli sopparit ja niiden alla olevat trumppitriljoonat ai tukirahaa menee helposti sivu suun kun ei-jenkkifirmat kuten nokia suljetaan ulkopuolelle,. Ja ei, jenkkiostos ei auta asioita. Pääkonttorin veroineen siirto jenkkeihin auttaisi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt414628Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532504Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391014Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611005Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh68879- 113868
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70844- 137795
- 48780
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48736