Toim. P. Oksanen ja A . Edewald, ovat julkaisseet kirjan jossa kertovat kuinka venäläinen tiedustelupalvelu levitti disinformaatiota ja valeuutisia uppoamisesta hurjat määrät eri paikoissa, ja saivat näin valtamedian julkaisemaan myös niitä, pommi, sukellusvene ym. hölynpölyjä. Taas kerran venäläiset paljastuvat roistoiksi, saivat kansalaiset harhaluuloihin ja epäilyksiin aivan turhaan.
Tuon kirjan nimi oli muistaakseni; 'Estonia, den sista lögnen.'
VBL tänään kertoo Estonian katastrofista.
6
154
Vastaukset 6
- Anonyymi00001
Ei voi kuin ihmetellä millainen naapurivaltio meillä suomalaisilla on. Ilmeisesti eivät sivisty koskaan.
- Anonyymi00002
Meitä manipuloidaan joka päivä, pietarin trollitehdas lietsoo riitoja länsimaihin, se on selvää. Jessikka Aron kirja kannattaa lukea; 'Putinin trollit', kirjastoissa löytyy.
Toinen asia on tietysti se, et meidän omatkin tiedotusvälineet manipuloivat meitä, mut se ei onnistu oikein hyvin, koska vapaassa maassa on aika vapaa tiedonvälitys, mut jos seuraa vain yhtä välinettä, joutuu kyllä harhapoluille enemmän tai vähemmän. On välttämätöntä lukea myös toisen näkökannan mielipiteitä, muiden uutisia jne. - Anonyymi00003
Kaikenlaisia salaliittoteorioita tuputettiin, keksittiin täyttä huuhaata ja siihen lankesi hyväuskoiset helposti.
- Anonyymi00004
Satuin näkemään Estonian vähän ennen
Olin kävelyllä Värtanilla ja ajattelin että sieltähän tulee hieno sinivalkoinen
Suomen laiva rantaan ja se olikin Tallinan laiva vähän ruosteessa visiiri
joka sitten putosi
Ajattelin että siinä on käynyt niin, että irtiotto neuvostosikailusta on tehty niin,
että maalataan kohteet oikeilla väreillä ja veretään sirpitvasatat pöntöstä alas
mutta ei vielä ole ehditty panna kaikkea kuntoon
Sitten se upposi syyskuussa 1994 ja Viron porukka nukkui. Hätäkutsu otettiin Turun laivastoasemalta
hitsin nevadasta vastaan https://meripelastus.fi/turku/- Anonyymi00005
Olem matkustanut sillä, ennen kuin sen nimeksi tuli Estonia.
- Anonyymi00006
Neuvosto-venäjä on häpeäpilkku sivistyneessä euroopassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän511001Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll16881Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501799- 46737
- 42664
- 37619
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE166553Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37540Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan57518