Natorata Haaparannasta Kemiin ja Rovaniemelle on huomattavasti älykkäämpi ja tarpeellisempi kohde kuin n.15 000 tuottamattoman maatilan tukeminen.
Vastaukset 8
- Anonyymi00001
Unohdat nyt täysin, että ne maatilat tuottavat ekosysteemipalveluita, maisemapalveluita, huoltovarmuuspalveluita ja ehkä myös mielenterveyspalveluita. Ja todennäköisesti myös paljon muuta.
Rata Haaparanta-Oulu olisi kyllä tärkeämpi kuin joku Kemi.- Anonyymi00002
jaa oikein muka tuottavat.. ja ihan vielä huoltovarmuuspalveluitakin?? hehehhh!
tässä maailmantilanteessa olisi fiksumpaa priorisoida eikä ylläpitää moisia tyhjäntuottajia.
kemi on lähin ja käyttökelpoisin syväsatama kun rataa jatketaan päämäärään eli rovaniemelle joten... toki olisi hyvä jos yhteensopiva rataverkosto ulottuisi aina kymenlaaksoon saakka. - Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
jaa oikein muka tuottavat.. ja ihan vielä huoltovarmuuspalveluitakin?? hehehhh!
tässä maailmantilanteessa olisi fiksumpaa priorisoida eikä ylläpitää moisia tyhjäntuottajia.
kemi on lähin ja käyttökelpoisin syväsatama kun rataa jatketaan päämäärään eli rovaniemelle joten... toki olisi hyvä jos yhteensopiva rataverkosto ulottuisi aina kymenlaaksoon saakka.Kemin satamasta Rovaniemelle pärjätään ihan nykyisellä raideleveydellä.
Uusi rata tarvitaan Ruotsin puolelta tuleville junakuljetuksille. - Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Kemin satamasta Rovaniemelle pärjätään ihan nykyisellä raideleveydellä.
Uusi rata tarvitaan Ruotsin puolelta tuleville junakuljetuksille.Nato-radassa on kyse rautatiestä, joka kulkisi katkeamatta Narvikin satamasta Kiirunan kautta Haaparantaan ja jatkuisi Suomen puolella Rovaniemelle ja Misiin sekä Kemin satamaan ja aina Ouluun asti.
Nato-kaluston lisäksi Suomen Puolustusvoimat on varastoinut aseistustaan Ruotsin ja Norjan luolastoihin. Myös Lapin kaivos-, teräs- ja metsäteollisuus saisivat nopean ja kapasiteetiltaan suuren kuljetusväylän Jäämerelle ja sieltä maailmanmarkkinoille.
Liikenne- ja viestintäministeriössä on arvioitu, että Nato-radan rakentaminen maksaisi noin 1,5 miljardia euroa.
Onneksi Nato taitaa pakottaa Suomen toteuttamaan pohjoisen radan.
- Anonyymi00005
Rata vahvistaisi maan huoltovarmuutta päinvastoin kuin 15 000 tuottamattoman maatilan tukeminen
- Anonyymi00006
Jokainen isänmaallinen suomalainen tämän tajuaa.
Maalaisista ei läheskään kaikki.- Anonyymi00007
Jo sukupolvia jatkuneet isältä pojalle maataloustuet ovat hämärtäneet reaalitalouden ymmärtämistä.
- Anonyymi00008
Tuottamattomat voisi laittaa vesuroimaan vesakkoa ratalinjaukselta maataloustukiensa vastineeksi.
Hikoilu kun tekisi hyvää turpeille pankkopojille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771580
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.104793En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203598- 128561
- 48546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 25493