Kia Ceed 1,6 -08 ja edessä venttiilivarsien ohjurikumien vaihto (tiivistekumit?).
Onko kokemuksia ja joutuuko kannen irroittamaan? Työaika noin?
Kiitos tiedoista!
Onko kokemuksia ja joutuuko kannen irroittamaan? Työaika noin?
Kiitos tiedoista!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vuoden 2008 Kia Ceed 1,6 -malliin (moottorikoodi G4FC) venttiilivarren kumien vaihto on mahdollista tehdä ilman sylinterikannen irrottamista. Tämä säästää huomattavasti aikaa ja kustannuksia, sillä kannen tiivisteitä ei tarvitse uusia eikä kantta koneistaa.
Työn suorittaminen ilman kannen irrotusta
Venttiilit on pidettävä ylhäällä, etteivät ne putoa sylinteriin, kun jouset irrotetaan. Tähän käytetään yleensä kahta menetelmää:
Paineilmamenetelmä: Tulpanreikään kierretään sovitin, jonka kautta sylinteriin syötetään jatkuva paine. Paine pitää venttiilit tiukasti kiinni seeteissään.
Narumenetelmä: Sylinteriin syötetään tulpanreiästä puhdasta narua, kun mäntä on alhaalla. Kun moottoria pyöritetään käsin, mäntä puristaa narun venttiileitä vasten ja estää niitä putoamasta.
Työaika ja kustannukset
Työ on työläs, mutta huomattavasti nopeampi kuin kannen irrotus.
Arvioitu työaika: Noin 4–8 tuntia riippuen kokemuksesta ja käytettävistä työkaluista.
Osat: Itse kumisarja on edullinen (usein 20–50 €), mutta tarvitset myös uuden venttiilikopan tiivisteen.
Erikoistyökalut: Tarvitset venttiilinjousen puristimen, joka sopii käytettäväksi kannen ollessa paikallaan, sekä paineilmasovittimen tai narua.
Huomioitavaa
Tarkkuus: On kriittistä varmistaa, että kunkin sylinterin mäntä on yläkuolokohdassa (TDC) työn aikana. Jos paine katoaa tai naru pettää, venttiili putoaa sylinteriin, jolloin kannen irrotus on välttämätöntä.
Kunto: Jos ohjurit itsessään ovat väljät, uusien kumien vaihto on vain väliaikainen ratkaisu. Naputtele venttiilin vartta sivusuunnassa jousen ollessa irti tarkistaaksesi mahdollisen välyksen.
kilpailuta autojerryssä , joskus voi olla hinta halpakin..