Vanhuspalvelumaksut

Anonyymi-ap

Miten vanhuksetkaan pystyvät kohta enää asuun hoitolaitoksessa kun koko ajan maksut nousee. Keksitään vaikka mitä maksuja ja sitten ei kuitenkaan ole edes turvallista asua. Mun mielestä vanhusten viimeiset elinajan pitää olla hyvää hoitoa ja turvaa, en tiedä mitä muut ajattelee.

7

257

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Samaa mieltä mutta siinä vaiheessa, kun tämä ei enää kohtuudella toteudu, pitäisi olla potilaan niin halutessa, eutanasian mahdollisuus. Oikeastaan karu totuus lienee se ettei hoito ole aina ja kaikille hyvää pitkäjänteisesti tuskin missään ja pahaa pelkään, että menee huonommaksi, kun talousresurssit huononee. Tosin tämä on myös asenne- ja priorisointikysymys.

      Se on kyllä kumma, kun köyhemmällä Suomella oli vielä viime vuosituhannen lopulla varaa laajalti vanhusten kodinhoitajiin ym. Huonoa hoitoa oli silloinmin aina jossain, eikä siitä koskaan päästä, kun se on viime kädessä työvoiman suhtautumisesta kiinni.

      lajijasuris

    • Anonyymi00002

      SaksikäsiPetturin Petosjytkyhallitus petti Suomen köyhät, wanhukset ja sairaat..

      • Anonyymi00003

        Niin teki, eikä ole talous läheskään nousuvauhdissa ja vielä velanotto jatkuu entistä pahempana, vaikka niin luvattiin taittaa. Se on ihan turha vedota sotaan siellä tai täällä. niiden merkitys ei ole ratkaiseva. Jopa Kokoomuksen nuorisojärjestö haukkui ja hyvästä syystä!

        lajijasuris


    • Anonyymi00004

      Vaativat purran ja orpo eroa,saa nähdä miten käy. Hyvä ois kun erosivat, veivät koko Suomen tuhoon

    • Anonyymi00005

      Hoitolaitokset varastavat koko eläkkeen, joten maksuilla ei ole siihen mitään vaikutusta. Niissä oleville jätetään vain käyttörahaa alle 200€.

      Näin demarit ovat viime hallituskaudella päättäneet.

    • Anonyymi00006

      Se on kumma juttu kun aina otetaan lapsilta ja vanhuksilta ja köyhiltä. Monella rikkaalla on eläkkeetkin pilvissä ja on vielä muita tukia miks näiltä ei oteta.

      • Anonyymi00007

        Olet harhainen. Tilaa aika mielenterveyspalveluista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      151
      1279
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      119
      1048
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      215
      798
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      782
    5. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      29
      771
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      752
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      141
      724
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      46
      664
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      622
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      61
      581
    Aihe