Valtaosa luottaa uutismediaan

Anonyymi-ap

Someen 11 %, puolueitten kannattaja mediaan verkkouutisiin en luota, en Suomen uutisiin jotka suoltaa omanlaatuista propagandaa, en muihinkaan puolueitten uutisointeihin joita esiintyy Ampparit sivustolla.

Palsta plus70 on etupäässä persut vastaan ne muut, yhteiskunnalliset aiheet kuuluu palstalle.

Pääuutiset katsottuna on helppo valikoida Yle, MTV3, myös verkot, sanomalehti HS ja muut lehdet pois suljettuna puoluelehdet.

https://www.verkkouutiset.fi/a/valtaosa-suomalaista-luottaa-uutismediaan-someen-vain-11-prosenttia/#1f6ea09e

27

246

    Vastaukset 27

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      eipä tavisukkojen luottamuksesta kannata välittää
      ne ovat huijauksen kohteena jopa kehitysmaalaisille
      nigerian pojille

      yhdessä pienessä pinta-alapienessä pläntissä maassa
      on lapsien syntyvyys SUUREMPI
      kuin koko lännestä itään pohjoisessa Euroopassa Englannista islannit venäjät ja kazahktanit mukana lukien

      missä pikku ruisessa pläntissä

      jättikö media kertomatta päivittäin tämän taviksille?

    • Anonyymi00003

      Itse en luota, en usko enää sanaakaan.

      Esim. Sanoma Oy:n IS, tarjotessaan muutoin toimittajien keksimiä valheuutisia, houkuttaa alatyylisintä kansanosaa pornolla,, jutuilla naisten alapäästä, erilaisesta seksistä jne.

      Olen aivan varma, ettei Helsinkiin "iske takatalvi", mutta tuolla keksimällään "sääennusteella" yrittää roskamedia saada paljon klikkauksia niiltä, joita ei median muut, pääosin alatyyliset kirjoittelut kiinnosta.

      Sunnuntaina on Helsingissä helle.

      • Anonyymi00006

      • Anonyymi00010
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Ehkä sinun pitäisi lukea tarkemmin.....

        Ei ollut puhe Helsingistä.....

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011964543.html

        Luin kyllä valheuutisen ajatuksella ja tarkkaan. Uutinen alkaa:

        >>Viikonloppuna osan Suomesta valtaa takatalvi.

        Jopa HELSINKIIN JA UUDELLEMAALLE saattaa sataa hieman räntää ja lunta. Ilmatieteen laitoksen päivystävän meteorologin Ari-Juhani Punkan mukaan sateet ovat saapumassa lauantain ja sunnuntain välisenä yönä.

        Ainakaan tämän hetken tiedon mukaan määrät Uudellamaalla eivät kuitenkaan ole isoja.<<

        >>Lähes koko eteläiseen Suomeen on annettu tuulivaroitus maa-alueille. Tällä hetkellä vaarallisen voimakkaan pohjoistuulen todennäköisyys on 30 prosenttia lauantain ja sunnuntain välisestä yöstä sunnuntai-iltaan.<< Jne.


    • Anonyymi00004

      PS ei luota Yleen eikä Hesariin, luottaa Suomen uutisiin.

      • Anonyymi00005

        mikä mulkurilla on ongelmana PS:ssä paitsi mielenvikainen lässytys täällä? jotain sosialismia et varmaan kannata ja tönttölintman ei mitään muutosta tee tuppuraisenkiljuminen on jo koettu Fortumin tuhoamisesa ja saksalaisten edessä nöyristelyssä mmäei tiennyt mikä on energian yksikkö mutta meni sinne söhlimään ilman energiavaltuuskuntaa


    • Anonyymi00007

      Suomen lehdistö on lehdistön vapaudessa sijalla 5 maailmassa. Voimme luottaa melko hyvin siihen, että saamme hyvin tuotettuja lehtijuttuja. Ainakaan varsinaista sensuuria tai lehdistön painostusta ei ole.
      Silti kaikki tiedonvälitys riippuu myös uutisia tuottavien omista asenteista. Täysin objektiivista toimittajaa ei ole. Sen takia olisi syytä lukea eri lähteistä siitä, mitä maailmalla tapahtuu.

      Osalle ihmisistä kaikki paitsi heidän omaa kantaansa tukeva propaganda on valehtelua. Heidän maailmankuvansa on auttamattomasti kapea ja jos ikää on jo 70 +, niin tuskin toivia paranemisesta on.

      • Anonyymi00008

        ei tuollakaan ole mitään merkitystä kun valtaosa YK.n jäsenmaita ovat jonkin
        asteisia diktatuureja

        se että antaa hesari-ylen pimittää itseään on ihan sallittua ja oma asia

        mutta niitä juuri palstan pönttököyhät inisevät nollakorkomiehet ovat
        voi voi kun jotain leikataan voi voi kun en saa toisten verorahoja itelle
        aatelepa ite -lässyä


      • Anonyymi00009

        Kuka tuon "lehdistönvapauden" määrittää?
        Ne, joiden valheuutisia kyseiset mediat levittävät.
        = Länsimaailman vasemmisto.
        = Valhesosialistit.


      • Uutisointiin voi suhtautua varauksellisesti, Yle on aina ollut ykkösuutisluotettava, se on mitattu sen sata kertaa luotettavammaksi, Yle korjaa heti virheensä sattuu virhe uutisoinnissa.
        Miksei olisi onhan se kansan oma uutisointi media, Yle TV parasta mitä saamme.

        Joku puolue käyttäytyy kuin Orban yleä kohtaan.


    • Anonyymi00011

      Suomalaisten joukko psykoosi.

    • Anonyymi00014

      Valemediaan onnelliset uskoo. vai uskooko.
      esim. Mtv3 uutisoi että charles ameriikassa meni puhumaan ukrainan puolesta.
      Se ei pidä paikkaansa vaan charles puhui keskinäisistä suhteista usan.n ja enlannin..ei ukrainan.
      Valemedia suomessa aivopesee onnellista ja tyhmää kansaa.

      • Anonyymi00017

        Kuuntelin sen kuin juntti hui jaat

        C puhui myös Natosta ja sai taputuksrt, harmaa kravatti, neutraali
        Tottakai sen puheen on Englannin hallitus kirjoittanut ja C sen esittää


    • Anonyymi00015

      Joo ja eivät osaa sen takia sijoittaa ja vaurastua
      Tyhmää mediauskovaista, kielitaidotontakin

      Yle on muuten hiukan petrannut sika vähän kuitenkin

    • Sitten tähän aloitukseeni.

      Yle ja HS suosituimmat Suomessa menettäisivät luottamuksen lukijoitten keskuudessa valehteluilla, puolue käyttäytyy mediaan vihamielisesti jos ne ei yhdy äärioikeiston mielipiteisiin. Kuten Yle neutraalisesti maahanmuuttajiin.

    • Anonyymi00018

      Kingi Kalle Usassa ylisti Usa Eurooppaa

      Kuningas puhui Atlantin kumppanuudesta ja totesi – ei ensimmäistä kertaa Amerikan eurooppalaisten liittolaisten keskuudessa – että ainoa kerta, kun Nato mobilisoitui puolustamaan yhtä jäsenvaltiotaan, oli al-Qaidan 11. syyskuuta tekemien terrori-iskujen jälkeen

      Kuningas Kalle, joka palveli viisi vuotta kuninkaallisessa laivastossa, mainitsi erityisesti aikansa palveluksessa – käyttäen sitä lähtökohtana huomauttaakseen maiden välisten – ja Amerikan ja Euroopan välisten – turvallisuus- ja tiedustelusuhteiden hyödyistä

      • Anonyymi00019

        Tämä laivasto englantilaisille tuli tärkeäksi kun se on merivalta historiassakin ja
        Trump on pilkannut E: n laivastoa, joka on pitkään ollut heille ylpeyden aihe. T kutsui sen aluksia leluiksi jotka eivät toimi


    • Anonyymi00020

      Trump luikerteli asepalvelusta pariin otteeseen, samaa teki Halla-aho.

      • Anonyymi00024

        ''Trump luikerteli asepalvelusta pariin otteeseen...''

        Jenkkilässä ei ole asevelvollisuutta.


    • Anonyymi00023

      >>Valtaosa luottaa uutismediaan<<

      = Valtaosa on typeryksiä, joilta puuttuu sisu ja halu totuuteen. On helpointa "uskoa vaan" mitä sanotaan ja sitten, kun vaikeudet tulevat, syyttää muita, kuten hallitusta, kun ei itse viitsitty mitään, ei ajatella, ainakaan toimia, pelkureina kätkeydyttiin muiden selän taa ja haukuttiin niitä jotka viitsivät.

      Itse olen lakannut uskomasta tähän kansaan. Olin muuten aiemmin kiihkeä fennomaani, mutta fennot itse pettivät itsensä, osottautuivat ihan muuksi kuin niiksi ihanteellisiksi suomalaisiksi, joihin aiemmin uskoin. Mutta: tosiasiat ovat puhuneet puolestaan.

      Uskokaa nyt herrantähden mitä ruotsalaisjohtoiset huijaripoliitikkomme ja mediamme, Huvudstadsbladetin kautta meidän mm. uutisointejamme ohjaa ja käskyttää.

      Eikö muita yhtään kuvota esim. Sanoma oyn liverrykset esim. Ruotsin kuningasperheestä ja herttaisista lapsukaisistaan?

      • Anonyymi00025

        Salaliittouskovaisilla on ne omat harhaiset käsityksensä. Suomen uutismediat eivät keksi uutisia, kuten esim. jenkkilän MAGA hörhöt on todettu tekevän.


    • Anonyymi00026

      Eniten uskon yleen, sen jälkeen riippumaton lehdistö.

      Puolueisiin on vaikea luottaa, vaaleissa voi harkita ketä äänestää.

    • Anonyymi00027

      Minusta kouluja käymättömien kieli tadottimen usko mediaan takaa
      että se on kova tasoinen
      eli faktat ovat oikeit kun tietämättömät tukevat niitä

      näin se menee

      kun katolinen kirkko kannattia faktana maakeskeistä maailman kuvaa
      se oli oikea koska enemmistö on sitä mieltä ja galilei väärässä faktoista

      näin se meni ennenkin

      kun kansa on äänestänyt faktan turha sitä vatsaan on puli koida vats vain
      tulee kipeäksi

      mutta rahaa voi tulla kun ei noudata tieteämättmien tosiasioita
      samoin pysyy terveenä todennäköisemmmin

      eli omat finanssit ja terveys kannatta tehdä pikemminkin toisin päin kun
      tietätmättömien tosiksi äänestämät faktat niin pärjää tosihyvin

    • Anonyymi00028

      Toimittajat ovat ns aikakautensa tuotteita , poliittinen painolasti seuraa heitä .

    • Anonyymi00029

      Suomen kansan Yle ylivoimaisesti luotetuin koko kansan media.

      • Anonyymi00030

        Heh eh, näin vakuuttaa vaskiseppä .


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      352
      1415
    2. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      67
      808
    3. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      194
      803
    4. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      783
    5. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      759
    6. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      745
    7. 56
      691
    8. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      66
      679
    9. 58
      660
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      60
      659
    Aihe