Someen 11 %, puolueitten kannattaja mediaan verkkouutisiin en luota, en Suomen uutisiin jotka suoltaa omanlaatuista propagandaa, en muihinkaan puolueitten uutisointeihin joita esiintyy Ampparit sivustolla.
Palsta plus70 on etupäässä persut vastaan ne muut, yhteiskunnalliset aiheet kuuluu palstalle.
Pääuutiset katsottuna on helppo valikoida Yle, MTV3, myös verkot, sanomalehti HS ja muut lehdet pois suljettuna puoluelehdet.
https://www.verkkouutiset.fi/a/valtaosa-suomalaista-luottaa-uutismediaan-someen-vain-11-prosenttia/#1f6ea09e
Palsta plus70 on etupäässä persut vastaan ne muut, yhteiskunnalliset aiheet kuuluu palstalle.
Pääuutiset katsottuna on helppo valikoida Yle, MTV3, myös verkot, sanomalehti HS ja muut lehdet pois suljettuna puoluelehdet.
https://www.verkkouutiset.fi/a/valtaosa-suomalaista-luottaa-uutismediaan-someen-vain-11-prosenttia/#1f6ea09e
Vastaukset 26
Vanhimmat
eipä tavisukkojen luottamuksesta kannata välittää
ne ovat huijauksen kohteena jopa kehitysmaalaisille
nigerian pojille
yhdessä pienessä pinta-alapienessä pläntissä maassa
on lapsien syntyvyys SUUREMPI
kuin koko lännestä itään pohjoisessa Euroopassa Englannista islannit venäjät ja kazahktanit mukana lukien
missä pikku ruisessa pläntissä
jättikö media kertomatta päivittäin tämän taviksille?
Itse en luota, en usko enää sanaakaan.
Esim. Sanoma Oy:n IS, tarjotessaan muutoin toimittajien keksimiä valheuutisia, houkuttaa alatyylisintä kansanosaa pornolla,, jutuilla naisten alapäästä, erilaisesta seksistä jne.
Olen aivan varma, ettei Helsinkiin "iske takatalvi", mutta tuolla keksimällään "sääennusteella" yrittää roskamedia saada paljon klikkauksia niiltä, joita ei median muut, pääosin alatyyliset kirjoittelut kiinnosta.
Sunnuntaina on Helsingissä helle.
Ehkä sinun pitäisi lukea tarkemmin.....
Ei ollut puhe Helsingistä.....
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011964543.html
Luin kyllä valheuutisen ajatuksella ja tarkkaan. Uutinen alkaa:
>>Viikonloppuna osan Suomesta valtaa takatalvi.
Jopa HELSINKIIN JA UUDELLEMAALLE saattaa sataa hieman räntää ja lunta. Ilmatieteen laitoksen päivystävän meteorologin Ari-Juhani Punkan mukaan sateet ovat saapumassa lauantain ja sunnuntain välisenä yönä.
Ainakaan tämän hetken tiedon mukaan määrät Uudellamaalla eivät kuitenkaan ole isoja.<<
>>Lähes koko eteläiseen Suomeen on annettu tuulivaroitus maa-alueille. Tällä hetkellä vaarallisen voimakkaan pohjoistuulen todennäköisyys on 30 prosenttia lauantain ja sunnuntain välisestä yöstä sunnuntai-iltaan.<< Jne.
PS ei luota Yleen eikä Hesariin, luottaa Suomen uutisiin.
mikä mulkurilla on ongelmana PS:ssä paitsi mielenvikainen lässytys täällä? jotain sosialismia et varmaan kannata ja tönttölintman ei mitään muutosta tee tuppuraisenkiljuminen on jo koettu Fortumin tuhoamisesa ja saksalaisten edessä nöyristelyssä mmäei tiennyt mikä on energian yksikkö mutta meni sinne söhlimään ilman energiavaltuuskuntaa
Suomen lehdistö on lehdistön vapaudessa sijalla 5 maailmassa. Voimme luottaa melko hyvin siihen, että saamme hyvin tuotettuja lehtijuttuja. Ainakaan varsinaista sensuuria tai lehdistön painostusta ei ole.
Silti kaikki tiedonvälitys riippuu myös uutisia tuottavien omista asenteista. Täysin objektiivista toimittajaa ei ole. Sen takia olisi syytä lukea eri lähteistä siitä, mitä maailmalla tapahtuu.
Osalle ihmisistä kaikki paitsi heidän omaa kantaansa tukeva propaganda on valehtelua. Heidän maailmankuvansa on auttamattomasti kapea ja jos ikää on jo 70 +, niin tuskin toivia paranemisesta on.
ei tuollakaan ole mitään merkitystä kun valtaosa YK.n jäsenmaita ovat jonkin
asteisia diktatuureja
se että antaa hesari-ylen pimittää itseään on ihan sallittua ja oma asia
mutta niitä juuri palstan pönttököyhät inisevät nollakorkomiehet ovat
voi voi kun jotain leikataan voi voi kun en saa toisten verorahoja itelle
aatelepa ite -lässyä
Kuka tuon "lehdistönvapauden" määrittää?
Ne, joiden valheuutisia kyseiset mediat levittävät.
= Länsimaailman vasemmisto.
= Valhesosialistit.
Uutisointiin voi suhtautua varauksellisesti, Yle on aina ollut ykkösuutisluotettava, se on mitattu sen sata kertaa luotettavammaksi, Yle korjaa heti virheensä sattuu virhe uutisoinnissa.
Miksei olisi onhan se kansan oma uutisointi media, Yle TV parasta mitä saamme.
Joku puolue käyttäytyy kuin Orban yleä kohtaan.
Suomalaisten joukko psykoosi.
Valemediaan onnelliset uskoo. vai uskooko.
esim. Mtv3 uutisoi että charles ameriikassa meni puhumaan ukrainan puolesta.
Se ei pidä paikkaansa vaan charles puhui keskinäisistä suhteista usan.n ja enlannin..ei ukrainan.
Valemedia suomessa aivopesee onnellista ja tyhmää kansaa.
Kuuntelin sen kuin juntti hui jaat
C puhui myös Natosta ja sai taputuksrt, harmaa kravatti, neutraali
Tottakai sen puheen on Englannin hallitus kirjoittanut ja C sen esittää
Joo ja eivät osaa sen takia sijoittaa ja vaurastua
Tyhmää mediauskovaista, kielitaidotontakin
Yle on muuten hiukan petrannut sika vähän kuitenkin
Sitten tähän aloitukseeni.
Yle ja HS suosituimmat Suomessa menettäisivät luottamuksen lukijoitten keskuudessa valehteluilla, puolue käyttäytyy mediaan vihamielisesti jos ne ei yhdy äärioikeiston mielipiteisiin. Kuten Yle neutraalisesti maahanmuuttajiin.
Kingi Kalle Usassa ylisti Usa Eurooppaa
Kuningas puhui Atlantin kumppanuudesta ja totesi – ei ensimmäistä kertaa Amerikan eurooppalaisten liittolaisten keskuudessa – että ainoa kerta, kun Nato mobilisoitui puolustamaan yhtä jäsenvaltiotaan, oli al-Qaidan 11. syyskuuta tekemien terrori-iskujen jälkeen
Kuningas Kalle, joka palveli viisi vuotta kuninkaallisessa laivastossa, mainitsi erityisesti aikansa palveluksessa – käyttäen sitä lähtökohtana huomauttaakseen maiden välisten – ja Amerikan ja Euroopan välisten – turvallisuus- ja tiedustelusuhteiden hyödyistä
Tämä laivasto englantilaisille tuli tärkeäksi kun se on merivalta historiassakin ja
Trump on pilkannut E: n laivastoa, joka on pitkään ollut heille ylpeyden aihe. T kutsui sen aluksia leluiksi jotka eivät toimi
Trump luikerteli asepalvelusta pariin otteeseen, samaa teki Halla-aho.
''Trump luikerteli asepalvelusta pariin otteeseen...''
Jenkkilässä ei ole asevelvollisuutta.
>>Valtaosa luottaa uutismediaan<<
= Valtaosa on typeryksiä, joilta puuttuu sisu ja halu totuuteen. On helpointa "uskoa vaan" mitä sanotaan ja sitten, kun vaikeudet tulevat, syyttää muita, kuten hallitusta, kun ei itse viitsitty mitään, ei ajatella, ainakaan toimia, pelkureina kätkeydyttiin muiden selän taa ja haukuttiin niitä jotka viitsivät.
Itse olen lakannut uskomasta tähän kansaan. Olin muuten aiemmin kiihkeä fennomaani, mutta fennot itse pettivät itsensä, osottautuivat ihan muuksi kuin niiksi ihanteellisiksi suomalaisiksi, joihin aiemmin uskoin. Mutta: tosiasiat ovat puhuneet puolestaan.
Uskokaa nyt herrantähden mitä ruotsalaisjohtoiset huijaripoliitikkomme ja mediamme, Huvudstadsbladetin kautta meidän mm. uutisointejamme ohjaa ja käskyttää.
Eikö muita yhtään kuvota esim. Sanoma oyn liverrykset esim. Ruotsin kuningasperheestä ja herttaisista lapsukaisistaan?
Salaliittouskovaisilla on ne omat harhaiset käsityksensä. Suomen uutismediat eivät keksi uutisia, kuten esim. jenkkilän MAGA hörhöt on todettu tekevän.
Eniten uskon yleen, sen jälkeen riippumaton lehdistö.
Puolueisiin on vaikea luottaa, vaaleissa voi harkita ketä äänestää.
Minusta kouluja käymättömien kieli tadottimen usko mediaan takaa
että se on kova tasoinen
eli faktat ovat oikeit kun tietämättömät tukevat niitä
näin se menee
kun katolinen kirkko kannattia faktana maakeskeistä maailman kuvaa
se oli oikea koska enemmistö on sitä mieltä ja galilei väärässä faktoista
näin se meni ennenkin
kun kansa on äänestänyt faktan turha sitä vatsaan on puli koida vats vain
tulee kipeäksi
mutta rahaa voi tulla kun ei noudata tieteämättmien tosiasioita
samoin pysyy terveenä todennäköisemmmin
eli omat finanssit ja terveys kannatta tehdä pikemminkin toisin päin kun
tietätmättömien tosiksi äänestämät faktat niin pärjää tosihyvin
Toimittajat ovat ns aikakautensa tuotteita , poliittinen painolasti seuraa heitä .
Suomen kansan Yle ylivoimaisesti luotetuin koko kansan media.
Heh eh, näin vakuuttaa vaskiseppä .