Broilerit elävät suurissa halleissa, joissa voi olla yli 15 000 lintua kerrallaan. Kasvatuksen lopussa tilaa on vähän, keskimäärin 23 lintua neliömetrillä, mikä tarkoittaa vähemmän kuin A4-paperiarkin verran tilaa per lintu.
Jalostuksella pyritään mahdollisimman nopeaan kasvuun, mikä aiheuttaa linnuille jalkaongelmia, sydänvaivoja ja muita terveysongelmia. Ne saavuttavat teuraskoon jo 5–6 viikon ikäisinä.
Ensimmäiset päivät ovat vaikeita, ja satojatuhansia untuvikkoja kuolee tai lopetetaan kasvatushalleissa vuosittain, sillä ne eivät selviä ilman emon huolenpitoa.
Suomessa teurastetaan yli 80 miljoonaa broileria vuosittain. Teurastuksessa käytetään yleensä hiilidioksidikaasua tai sähkötainnutusta.
Maistuuko broileri ?
23
190
Vastaukset
- Anonyymi00001
Rintapalat ovat kysyttyä lihaa broilereissa, joten broilereille on jalostettu mahdollisimman isot rintalihakset. Tämän seurauksena vartalon painopiste on
siirtynyt eteenpäin ja linnun kinnerniveliin kohdistuva rasitus on voimakkaampi.
Tämä edistää jalkavaurioiden syntymistä. - Anonyymi00002
Broilereilla esiintyy kivuliasta tibiaalista dyskondroplasiaa eli TD:tä.
Se on sääriluun kasvuruston kasvuhäiriö, joka aiheuttaa kipua ja saattaa johtaa rampautumiseen. Alttiutta TD:lle lisäävät sekä nopea kasvu että perinnölliset ominaisuudet.
Yksi tavallinen kuolinsyy broilereilla on äkillinen sydänkuolema (sudden death syndrome). Sydänkuoleman syynä on sydämen lähellä olevan valtimon repeytyminen, joka tapahtuu usein ilman näkyvää ulkoista syytä. Osa sydänkuolemista tulee lievän, sinänsä normaalin rasituksen yhteydessä, kuten poikasten mitellessä voimiaan hallissa.
Broileri voi kärsiä myös niin kutsutusta vesipöhöstä (ascites). Se on sydämen vajaatoimintaan liittyvä sairaustila, jossa linnun vatsaonteloon kerääntyy nestettä. Tämän seurauksena broilerin terveys heikentyy tai se jopa kuolee. - Anonyymi00003
Grillattu brousku on makoisaa purtavaa, hyvä proteinin lähde.
Parempi olla miettimättä noita eettisiä puolia, murua pitää saada pötsin täytteeksi.- Anonyymi00007
Todellakin mietin eettistä puolta, koska esim. pavuista ja herneistä saa samat
proteiinit. Proteiinia on helppo saada muustakin kuin lihasta. - Anonyymi00018
Anonyymi00007 kirjoitti:
Todellakin mietin eettistä puolta, koska esim. pavuista ja herneistä saa samat
proteiinit. Proteiinia on helppo saada muustakin kuin lihasta.kohtuudella kannattaa syödä, jos tulee kihti herneestä alta 70v on se paha kaveri. Rajoittaa monta ruokaa,
- Anonyymi00004
Ei maistu broileri eikä muukaan liha.
Suomalaisilla broilereilla on nopeaan kasvuun liittyviä jalkaongelmia
sekä sydän- ja verisuoniongelmia.
Broilerit elävät vain viisi viikkoa, ja sen ajan sydän jaksaa pumpata, vaikka eläimen massa kasvaa.
Broileri ei voisi elää juuri pidempään, koska sen elimistö ei kestäisi.- Anonyymi00006
Eläinkin kokee kipua. Broilereiden tainnutukseen teurastamolla käytetään hiilidioksidikaasua tai sähköllä tapahtuvaa vesiallastainnutusta, jossa eläin altistetaan vesialtaassa sähkövirralle !!!
- Anonyymi00005
Monet ihmiset syövät tehotuotettua lihaa samalla kun inhoavat eläinrääkkäystä.
- Anonyymi00008
Voi kun tälle pahalle maailmalle tulis jo loppu!
- Anonyymi00009
En usko siipikarjan terveellisyyteen, koska kasvatus on niin teollista. Eivät ole yhtään sen vähempää lisäaineita sisältäviä kuin norjanlohikaan.
Ei mene taas kauan kun lehtiin tulee juttuja että kanan syönti on lähes kuolemaksi. Mutta sen aika ei ole vielä, se on sitten kun lihan tuotanto on saatu kurjistumaan niin ettei se enää kannata.
Ostan silti joskus ja massutan nautinnolla kuumaa grillattua broileria ja siitä jää vielä pakkaseenkin pari annosta. - Anonyymi00010
Liiallinen sääliminen ja voivottelu vain sairastuttaa, säälijän.
- Anonyymi00012
aloitus on aivan tietämättömän kopiointia jälleen
pönttöjen kopioinnit tekevät palstat ikäviksi
- Anonyymi00011
Mikäli aloittajan ideat tote utettaisiin on arvioitu
että vähintään miljardi ihmistä kuolisi nälkään tai ainakin olisi aivan loppullaan
kana on kallisarvoinen eläin
70 miljardia kanaa vuosittain syödään - Anonyymi00013
En usko siipikarjan terveellisyyteen, koska kasvatus on niin teollista. Eivät ole yhtään sen vähempää lisäaineita sisältäviä kuin norjanlohikaan
niin englantilaislapset eivät suostu syömään petteri punakuonoa eli poroa
aikuiset eivät hevonlihaa kun ovat lapsena ratsastaneet
Mantti Ynkänen ajattelia
mitä ei voi syödä sitä on sylettävä mäkeen
was man nicht essen kann, das muss man ausspucken - Anonyymi00014
En ole syönyt lihaa 15 vuoteen. Yhtään eläintä ei tarvitse tehokasvattaa
eikä tappaa minun ruokani takia. - Anonyymi00015
Kyllä maistuu kun saa halvalla, maustaa maun mukaan ja valmistaa omasta mielestäni oikein.
- Anonyymi00016
broileri on syöty ainoana lihana viimeiset 50 vuotta, kun tuttavat kasvatti , valmisti tuotteita jne.
Muta nyt olen 15v sitten lopettanut kotona lihan syönnin kokonaan.- Anonyymi00017
Mistä otat proteiinin säännöllisesti?
- Anonyymi00019
Anonyymi00017 kirjoitti:
Mistä otat proteiinin säännöllisesti?
Ei liha ole ainoa mistä saa proteiinia. Saan kasvisruuasta proteiinit.
Syön paljon erilaisia kasviksia.
Proteiinia saa esimerksi palkokasveista: Pavut, linssit, herneet ja soija (kuten tofu ja soijarouhe).
Pähkinöistä: Esimerkiksi mantelit, saksanpähkinät.
Viljavalmisteista: Täysjyväleipä, puurot ja pasta sisältävät kohtuullisia määriä proteiinia.
Kasvisproteiinituotteet: Nyhtökaura, härkis ja sieniproteiini (kuten Quorn)
Viimeksimainuttuja en tarvitse.
Jos epäilee, ettei saa tarpeeksi proteiinia kasvisproteiinia myydään myös jauheena. Yhdestä desilitrasta saa puolet päivän proteiineista.
Jauhetta voi sekoittaa esim. puuroon tai keittoliemeen jne.
- Anonyymi00020
Käytän paljon broilerin lihaa, en juuri muuta lihaa syökään, paitsi tietysti kalaa. Selvähän se on, että oli eläin, mikä tahansa, joka tuotantotaloudessa elää on enemmän tai vähemmän huonon kohtelun alaisena, ne kun eivät luonnossa kirmaa ja sieltä niitä kauniisti pyydystetä.
- Anonyymi00021
Kalastuksen voi vielä hyväksyä jos se ei ole riistokalastusta.
Allaskasvstusta en hyväksy. - Anonyymi00022
Iloisen kanan liha kyllä maistuisi, paremmalta.🧌
- Anonyymi00023
Kuuluuko aloittaja niihin jotka haluaa tappaa ihmiskunnan?
Liskomielinen
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa173219Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.132200Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1181812Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus101206Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1631107Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501012- 36833
- 54778
- 67721
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.30695