Halla-aholta on talvella ilmestynyt kirja, jossa hän hehkuttaa Trumpia.
Oletko lukenut sen ? Mitä pidit kirjasta ?
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho (ps) kutsuu 19.2.2026 Yhdysvaltain presidenttiä Donald Trumpia parhaaksi asiaksi, mikä länsimaille on tapahtunut pitkään aikaan.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011828750.html
Kirjallisuusketju
28
261
Vastaukset
- Anonyymi00001
Uutuuskirja: Halla-aho hehkuttaa Trumpia – ei pidä valehtelua poikkeuksellisena
Poliitikot valehtelevat, koska sillä saa valtaa, eduskunnan puhemies sanoo.
Niinpä. Kun oikein härskisti valehtelee pääsee ministeriksikin.- Anonyymi00003
Holohölä yrittää puolustaa PS:n valehtelua.
- Anonyymi00002
Vain idioottia kiinnostaa ko. kirja.
- Anonyymi00004
mie tykkään lukea kirjoja joissa en ole samaa mieltä kirjoottajan kaa että uteliaisuuttani halu nähhä millainen arvomaailma ja mielpitteet o =)
ja onhan se hauskaa huumoria jos esim omasta mielestä kirjan kirjoittaja on ihan pihalla. - Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
mie tykkään lukea kirjoja joissa en ole samaa mieltä kirjoottajan kaa että uteliaisuuttani halu nähhä millainen arvomaailma ja mielpitteet o =)
ja onhan se hauskaa huumoria jos esim omasta mielestä kirjan kirjoittaja on ihan pihalla.Kirjan kirjoittaja on hyvä, mutta kohde josta hän kirjoittaa on ala-arvoinen na zi
pelle. - Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Kirjan kirjoittaja on hyvä, mutta kohde josta hän kirjoittaa on ala-arvoinen na zi
pelle.Mulkkuper tikitja lintmaani haukkuvat trumpia ja arvostelevat trumpin haukkujia
samalla kuin tukevat hesaria ja arvostelevata hesarin haukkujia
aiva sekoper tikkilintmaniaa
tylsäpäisiä älykäpiöitä - Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Mulkkuper tikitja lintmaani haukkuvat trumpia ja arvostelevat trumpin haukkujia
samalla kuin tukevat hesaria ja arvostelevata hesarin haukkujia
aiva sekoper tikkilintmaniaa
tylsäpäisiä älykäpiöitätuli kirjoitusvirhe
alkulause
Mulkkuper tikitja lintmaani haukkuvat trumpia ja arvostelevat trumpin tukijoita
- Anonyymi00006
En seuraa Halla-ahon puheita enkä kirjoituksia
tiedän mitä hän kirjoittaa joten voisin kirjoittaa hänen puolestaan ne
Äänestän hänen linjaansa
mutta ehkä en Purraa vaan Purran tukija-opettajaa
https://www.instagram.com/ehdokas_henna_kajava/- Anonyymi00009
Purra on Holohölön "oppilas".
- Anonyymi00013
Anonyymi00009 kirjoitti:
Purra on Holohölön "oppilas".
Älykäpiö on rekakuuski lintmaanin toipilas
- Anonyymi00010
Jussi on johtotähti.
- Anonyymi00012
Keski-ikäinen puolikalju perheenisä, joka kuvittelee pikkuhitler olevansa.
- Anonyymi00015
Nimmari jäi pertikki.
Anonyymi00015 kirjoitti:
Nimmari jäi pertikki.
Sitten meitä on kaksi pertikkiä, voisit kirjautua.
- Anonyymi00014
Halla-aholla kävi munkki kun pääsi politiikkaan
Muuten hän ei olisi päässyt herraksi niinkuin minä
Olisi jäänyt joksikin harmaaksi pikkuvirkamieheksi
Eli Soinin puolueen ottaminen haltuun on osaamista, jota monella ei ole ole
Moni pelkäisi jos joutuisi S kanssa samaan hissiin ja
Haho meni S kanssa herrahissiin. Se on jos mikä kykyä tulla sieltä voittajana ulos kuin Haho Trumpin ensimmäisellä kaudella oli uskaliasta moittia palstalla Trumppia.
Puolueen SS-Immonen valisti eduskunnan puhuja pöntöstä käsin tässä salissa ja muualla on hänen korkeudestansa Trumpista keskusteltava myönteiseen kehuvaan sävyyn. PS kieltää kaikenlaisen haistattelun häntä kohtaan.
Puolue otti ilolla vastaan kun Trump ilmaisi ihailevansa Hitleriä, puolue pitää Trumppia uutena Hitlerinä.
Hitleri pääsi sentään Stalingradiin asti. Trumpin Stalingradiksi muodostui Hormuzinsalmi sillä Yhdysvaltain laki kieltää käydä sotaa 60 päivää kauemmin ilman pätevää syytä, aika umpeutui juuri.Menikö kieli ja käsi solmuun kun tuli ilmaisu vaikeuksia, ota huomioon täytyy ilmaista totuuksia niin ei tule kirjoitus virheitä.
- Anonyymi00017
Hahon valta. Soinihan ei päästänyt Hahoa eurovaaleihin 2009 ja Haho älykkäänä ei alkanut rähjätä tai mennyt Muutos-puolueeseen
"Kaikki" luulivat että kun S valitaan tamperelainen VelttoV tulee varalle ja nousee 2011 lepäilemään Brysseliin kun S tulee takas eduskuntaan. Sepä olisi ollut kauheaa
Mutta Haho teki ratkaisevan liikkeen- Anonyymi00018
Ratkaiseva veto
Haho ratkaisi vaalin aika nopeasti, kirjoitti blogiinsa yhden lauseen
Aion äänestää Sampo Terhoa
Kukaan ei ollut kuullutkaan, alkoi googlaus mikä mies
Minäkin kannoin mukanani Terhon vaalimainoksia jos joku tuttu sorrettu olisi tullut vastaan
Kun Tampereen äänet oli pitkälti laskettu VelttoV taisi jopa johtaa siinä kohtaa
mutta Uusimaa ratkaisi ja tuntematon Terho valittiin Soinin varalle ja sitten mepiksi. Hahon valta
- Anonyymi00019
Pitää olla äärioikeistolainen uusnatsi jos suosii persuja.
- Anonyymi00020
2014 vaaleissa Soini ei enää voinut mitään Haho ja Terho olivat ehdokkaina. Juttelin Hahon kanssa ostoskeskuksessa ja kiinnitin huomiota että puolueosasto ei ollut miehissä paikalla tukemassa, sensijaan siellä oli äänestäjiä joilla oli kirjoitettu muistilappu kädessä joista lukivat Haholle mitä pitää tehdä Brysselissä Suomen hyväksi. Kaikki oli tosissaan muutoksen puolesta
Sanoin Haholle että äänestän T koska H on varmasti sisällä
Seuraavalla viikolla samassa paikassa oli T ja pioliosastoakin oli paikalla ja juttelimme Kekkosesta ja Kremlin kelloista
Lopuksi kävelin T kanssaan kauppaan ja totesin että näyttäisi että olet kokoomuslaisesta perheestä jonka hän myönsi
Molemmat tietty pääsivät läpi hienosti - Anonyymi00021
Onko palsta persut vastaan ne muut.
- Anonyymi00022
Suosittelen lukea sellaisiakin kirjoja joissa ei ole samaa mieltä koska voi avata uusia näkökulmia asioihin ja voi joissain asioissa olla samaakin mieltä vaikka suuressa kuvassa ei ole samoilla linjoilla.
Monia eri kirjoja kannattaa lukea ja kannattaa lukea paljon ja paljon eriaiheisia kirjoja. Sivistää, avartaa ja uudistaa ajatusmaailmaa.
Mä katson uutisia eri lähteistä ja vertailen keskenään. Oma näkökantani on jotain ns päämedian ja sen toisen keskitiellä. Päämediassa on omat hyvät ja huonot puolensa. Päämedian vastakkaiset näkemykset sama juttu; hyvää kuin myös huonoa.
Päämedian vastaisessa on tosin yksi selvästi ikävin juttu; nämä tuppaa olemaan sellaista väkeä jotka suosia rikkaita että mieluusti jakaa rahat rikkaitten taskuihin että ne uskottelee olevansa duunarien ja muiden pienituloisten puolella mutta eipä se näy niin olevan. Minä en uskonut heidän puheisiin koskaan että tiesin mitä porukkaa ettei edusta mun näkemyksiäni niin paljoa mutta pakko sanoa että päämediakaan ei vastaa mun näkemyksiä että enemmän semmonen keskusta-aiheinen ajattelutapa ja keskusta-aiheiset uutislähteet joissa on eniten järkeä ja ne ei lupaa ihan koko ajan kermatäytekakkua muttei ne myöskään ruoski liikaa että ne haluaa kuitenki pitää ihmiset mukana yhteiskunnan rattaissa.
Sanoisin että oikeistomedia kuin myös päämedia on ne joissa näen eniten puutteita. Molemmat kompastuu tiettyihin pointteihin. En ala tässä niitä enempiä avaamaan.
Enkä väitä olevani oikeassa. Miksi väittäisin? Silloin asettuisin Jumalan asemaan. - Anonyymi00024
Mitä voi ajatella persuista, joitten mielestä Trump on parasta mitä länsimaille
on tapahtunut ? - Anonyymi00025
Itse en perusta uusista kirjailijoista, elän wanhaa aikaa.
Mulla on hyllyissäni vain antikvaarista, eri maalaista, wanhan ajan kirjallisuutta.
Nyt lueskelen jyväskyläläisen, lähinnä lapsille tarkoitettuja Toini Karivalon kotoisia tarinoita, jo yli sadan vuoden takaisen, lapsuutensa Hollolan Parinpellon pappilasta.
Samalla tulee mieleen omat, vastaavat lapsuuteni tapahtumat. Tämä Uusi ekonomia, mitä mm. näytteijä Stellan Skarsgård kannattaa ehdottaa vallanpalauttamista kansainvälisiltä suuryhtiöiltä paikallisille ekonomioille ja ottaa pois mahdollisuuden ylikansallisten konglomeraattien oikeudelle haastaa valtioiden hallituksia oikeuteen.
Nykyisin vallitseva ekonominen malli, josssa kaikki perustuu alati kasvavaan kulutukseen ja talouden jatkuvaan kasvuun ei ole malli joka pitää maailmaa pystyssä pitemmällä tähtäimellä.
Etsiskelen kirjallisuutta joka kannattaa ja selittää tätä Uutta Ekonomiaa.- Anonyymi00026
Joo teimme jonkin verran ympäristötaloudellista tutkimusta dynaamisista vaikutuksista. Sitä rahoitettiin Ruotsista myös
Ensin yleiskommentti, miksi olet vähän myöhässä ja miksi tähän on vaikea vaikuttaa
Pohjoisalueella 6+ miljoonaa syntymistä vuodessa
Afrikan Nigeriassa yksinään enemmän
kuva
https://twitter.com/SampsaRydman/status/2045770246535917750
https://www.youtube.com/watch?v=DN8uQlURRuU - Anonyymi00027
Eco- Eco -lehti on tämä
https://www.sciencedirect.com/journal/ecological-economics
ja järjestö on tämä
https://www.isecoeco.org/
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2592389Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."702378- 1201558
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis411401Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331329
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711230Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821019Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999