Näistäkö ei voi ottaa??
"Verorahoja 15 737 200 euroa.jotka on kanavoitu erilaisille monikulttuurisuusyhdistyksille. Lähes 16 miljoonaa euroa, jotka veronmaksajilta otettu, mutta joilla saatuihin tuloksiin sinulla ei tosiasiallisesti ole näkyvyyttä. Summat yhteenlaskettuja vuosilta 2017-2026. Tässä vain lista, koko kirjoitus sekä yhdistysten tiedot ym löytyy Mika Merano
-ESPOON MAAHANMUUTTAJIEN YHDISTYS RY
Hinta veronmaksajalle: 884 184 euroa (STEA)
SUOMEN SOMALIA-VERKOSTO RY
Hinta veronmaksajalle: 890 338 euroa (STEA)
-MONIHELI RY
Hinta veronmaksajalle: 5 409 036 euroa (STEA)
LIEKSAN SOMALI PERHEYHDISTYS RY
-Hinta veronmaksajalle: 1 177 504 euroa (STEA) + 151 000 euroa (Taike)
-IMATRAN MONIKULTTUURIYHDISTYS KIPINÄ RY
Hinta veronmaksajalle: 1 149 165 euroa (STEA)
LOHJAN MONITOIMIKESKUS RY
Hinta veronmaksajalle: 1 751 989 euroa (STEA)
-SUOMEN SOMALIALAISTEN LIITTO RY
Hinta veronmaksajalle: 1 998 317 euroa (STEA)
-SUOMI-SOMALIA SEURA RY
Hinta veronmaksajalle: 427 656 euroa (STEA)
-JOENSUUN SEUDUN MONIKULTTUURIYHDISTYS RY
Hinta veronmaksajalle: 1 008 819 euroa (STEA)
-MONIKKO RY
Hinta veronmaksajalle: 1 040 192 euroa (STEA)
15 737 200 euroa. Lähes 16 miljoonaa euroa, jotka veronmaksajilta on otettu, mutta joilla saatuihin tuloksiin sinulla ei tosiasiallisesti ole näkyvyyttä. Se on tämänkertaisen katsauksen summa.
Osa 2. On taas aika tarkastella verorahoja, jotka on kanavoitu erilaisille monikulttuurisuusyhdistyksille. Tässä esitellyt rahojen käyttötarkoitukset ovat niitä, jotka yhdistykset ovat itse ulospäin ilmoittaneet. Selkeästi näiden yhdistysten tärkeä tehtävä on palkata työttömiä – siis suomalaisen veronmaksajan tukemana. Summat ovat yhteenlaskettuja vuosilta 2017-2026.
ESPOON MAAHANMUUTTAJIEN YHDISTYS RY
Hinta veronmaksajalle: 884 184 euroa (STEA)
Avustuksia tämä yhdistys on hakenut peräti 2 500 603 euroa, mutta myönnetty potti on jäänyt 884 184 euron suuruiseksi. Rahaa on myönnetty somalin- ja arabiankielisten maahanmuuttajanuorten oppimisen ja työllistymisen edellytyksien vahvistamiseen ryhmätoiminnalla ja työpajoilla sekä henkilökohtaisella ura- ja opintoneuvonnalla.
SUOMEN SOMALIA-VERKOSTO RY
Hinta veronmaksajalle: 890 338 euroa (STEA)
Yhteensä yhdistys on hakenut avustuksia 1 728 352 euroa, mutta myönnöt ovat jääneet 890 338 euroon. Tukea on myönnetty työttömien nuorten palkkaamiseen yhdistyksen leipiin sekä maahanmuuttajataustaisten nuorten työelämä- ja opintopolkujen tukemiseen sekä vaikuttamis- ja osallistumismahdollisuuksien lisäämiseen yksilöllisen tuen, koulutusten, ryhmätoiminnan ja tapahtumien avulla.
MONIHELI RY
Hinta veronmaksajalle: 5 409 036 euroa (STEA)
Yhdistys on hakenus kokonaisuudessaan 9 133 937 euroa, mutta myönnetty potti on jäänyt ”vain” päälle viiteen miljoonaan euroon. Tämä yhdistys on keksinyt monta eri tapaa pyytää rahaa, joista esimerkkeinä:
- Monikulttuuri-, maahanmuuttaja- tai kotoutumistyötä tekevien järjestöjen digitaitojen lisäämiseen sekä digitukea kehittävien tahojen kulttuurisensitiivisen työotteen vahvistamiseen matalan kynnyksen digituen, materiaalien, koulutusten ja sidosryhmätyön avulla
- Maahanmuuttajien asumisen ongelmien ja asunnottomuuden ennaltaehkäisemiseen ja asumisen ongelmia kohdanneiden maahanmuuttajien auttamiseen. Asiakastyö, ammattilaisten kouluttaminen ja neuvominen sekä sidosryhmäyhteistyö.
- Työttömien nuorten/osatyökykyisten palkkaamiseen järjestön yleishyödyllisiin työtehtäviin
LIEKSAN SOMALI PERHEYHDISTYS RY
Hinta veronmaksajalle: 1 177 504 euroa (STEA) + 151 000 euroa (Taike)
Kokonaisuudessaan yhdistys on hakenut rahaa 2 017 132 euroa, josta on saanut noin puolet. Rahoilla on mm. palkattu yhdistykseen työttömiä, tiivistetty yhteistyötä monikulttuuristen keskusten kanssa ja kehitetty maahanmuuttajataustaisten kuntalaisten ja turvapaikanhakijoiden vapaaehtois- ja vertaistoimintaa. Yhdistys ylläpitää Metka-kylätaloa, jonka mainostetaan olevan kaikille avoin, kansainvälinen kohtaamispaikka Lieksassa. Lisäksi yhdistys on saanut 151 000 euroa Taiteen edistämiskeskukselta, jolla on ollut tarkoitus ”viedä melodraamaa ja taidetoimintaa kylille”.
IMATRAN MONIKULTTUURIYHDISTYS KIPINÄ RY
Hinta veronmaksajalle: 1 149 165 euroa (STEA)
Kokonaishakusumma on ollut 1 381 818, josta yhdistys on saanut melkein kaiken. Rahoilla on jälleen kerran palkattu työttömiä ja mm. lisätty maahanmuuttajataustaisten osallisuutta sekä maahanmuuttajataustaisten ja kantaväestön vuorovaikutusta.
LOHJAN MONITOIMIKESKUS RY
Hinta veronmaksajalle: 1 751 989 euroa (STEA)
Kokonaisuudessaan yhdistys on hakenut 2 335 994 euroa. Sillä on mm. palkattu työttömiä ja nykyisin avustuksen käyttötarkoitus on seuraava: ”Maahanmuuttajataustaisten osallisuuden, sosiaalisen vahvistumisen ja työelämävalmiuksien edistämiseen matalan kynnyksen toiminnalla. Toimintamuotoina yksilöohjaus ja ryhmätoiminta, oppilaitos- ja työnantajayhteistyö, asiantuntija- ja verkostotyö sekä vapaaehtoistoiminta”. Sivuillaan yhdistys kertoo saavansa myös Lohjan kaupungilta ja Länsi-Uudenmaan hyvinvointialu
Rahaa on on on
11
239
Vastaukset
- Anonyymi00001
https://www.vahtera.blog/post/sanat-eivät-riitä-kertomaan-tyhmyydestä?fbclid=IwdGRjcARdUexjbGNrBF1RqGV4dG4DYWVtAjExAHNydGMGYXBwX2lkDDM1MDY4NTUzMTcyOAABHmj70AIE0S2cmn7keMnmmYI9tUHkQCM3sWILEHlIGbPgojf2OT5TGNBuS0uH_aem_pPdfGbljRHgK7rFe1IBnlw
- Anonyymi00002
Paljonko tulee palkkakuluja kun näiden vapaaehtoisten tilalle palkataan henkilöt työsuhteeseen?
- Anonyymi00003
No mutta ne onkin persuja, jotka ei muuten työllisty, niin se on eri asia.
- Anonyymi00004
Jäbäleisson on asiaa!! Oikein tunnen eläväni tänään!! Mimmit luitteko??
- Anonyymi00005
Persut on hallituksessa ja itkevät, kun hallitus kanavoi rahoja monikulttuurisuuteen. Onko Sanna Marin tähänkin syyllinen, Persut silkasta alfanaisen pelosta jatkavat rahan tunkitusta monikulttuurisuuteen, kyllä Persut ovat heikkoja.
- Anonyymi00011
Hyvin kirjoitettu!
- Anonyymi00006
Mikäköhän Kash Patelilla on? Varmaan samat tiapetes ja verenpainelääkkeet sivuvaikutuksineen kuin ressulla. Onko sama työterveyslääkärikin??
- Anonyymi00007
Panostukset lastensuojeluun estää ikävästi ryytmanin "harrastuksia".
- Anonyymi00008
rahaa ON, mutta ei suomalaisille
- Anonyymi00009
Persut jakaa kiimassa hallituksessa rahoja hyvä kun pauli vahtera kertoo persujen suuresta kiimasta jakaa rahaa maahantulijoille. Persut pitää tunnetusti mustasta, onhan suurella osalla ulkomaalaiset puolisotkin.
- Anonyymi00010
Tähän on hyvä siteerata tunnettua Persu runoilijaa Sebastian Tynkkystä.
”Ei edes tee mieli lähteä ulos, kun on löytynyt tuollainen uros.
Voi mikä onni, kun on tuollainen sonni.”
Lähde: https://x.com/SebastianTyne/status/1257004423131299840?ct=rw-null
Lisää mustia miehiä maahan, niin riittää kaikille muillekin. Tarvitsemme noita komeita uroita lisää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1821272
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138883- 84824
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47684Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t247594Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311580Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7550- 51549