Vaativat selvityksiä kun olivat nähneet tiktok videoni kun leikkasin ruohoa kesällä. Sainko siitä rahaa eli olenko yrittäjä ja teinkö työtä 8-16 välisenä aikana ja olin näin estynyt vastaanottamasta työtä.
Tuet lähtivät
22
434
Vastaukset
- Anonyymi00001
Käytännössä tilanne on sama kuin 30-luvun Saksassa. Huonoon taloustilanteeseen on etsittävä syntipukki. Saksassa syntipukiksi kelpasi juutalaiset. Suomessa syyllisiä huonoon tilanteeseen ovat ulkomaalaiset ja työttömät. Heidän elämäänsä ja jokaista tiliä seurataan euron tarkkuudella ja kaikki aktiivisuus ja hankitut tuotot estetään. Juuri niinkuin juutalaisillakin kävi. Liiketoiminta estettiin, liikkeet hajotettiin säännöllisesti. Piti ilmoittautua tasaisin väliajoin viranomaisille. Sairaanhoitoa ei annettu. Aivan samankaltaisia touhua kuin Suomessa on nyt. Ihmiset eivät koskaan huomaa kun jotain tapahtuu omalle kohdalle ei kunnes on liian myöhäistä. Ei tuo meillä voi toistua. Suomessahan vaaditaankin jo työttömiä pakkotöihin, onko seuraava vaihe eräänlainen työsiirtola, joissa myös asutaan. Näille on muuten oma nimityskin. Hallitus tietää kyllä että köyhät elävät jo alle nälkärajan, mutta edelleenkin tuet ovat muka liian isot. Alinta saastaa ovat ulkomaalaiset joita koskee jopa erilaiset lait. Tasa-arvon maassa. Edellämainitut tapaukset ovat arkipäivää. Ihmisten toimeentuloja katkotaan päivittäin ja kasvottomat viranomaiset heillekin oli oma nimi Saksassa pyytävät selvitystä vuosien takaisista pianonsoittamisista kevätjuhlissa. Eivät he tiedoilla mitään tee, mutta kuulusteltavan on saatava tunnustamaan rikoksensa tai edes jotain jotta häntä voidaan mielivaltaisesti rangaista. Tuo saastainen työtön ja loinen.
- Anonyymi00014
Huomauttaisin että huono talous 30luvun saksassa olin juutalaisten ansiota. Tämänpäivän tilanne täällä on myös juutalaisten ansiota. Olen itse juutalainen niin voin näin sanoa. Tää kommentti tulee poistumaan melko nopeasti mutta katsokaa nyt itse ken tämän luette. Epäilen ettei se onnistu mutta, pääsinpähän sanomaan,
- Anonyymi00022
Anonyymi00014 kirjoitti:
Huomauttaisin että huono talous 30luvun saksassa olin juutalaisten ansiota. Tämänpäivän tilanne täällä on myös juutalaisten ansiota. Olen itse juutalainen niin voin näin sanoa. Tää kommentti tulee poistumaan melko nopeasti mutta katsokaa nyt itse ken tämän luette. Epäilen ettei se onnistu mutta, pääsinpähän sanomaan,
Vaikka huono talous 30-luvun Saksassa olisikin ollut juutalaisten syytä niin oliko oikein viedä heiltä oikeudet ansaitsemiseen sekä työntekoon/kaupankäyntiin niin että heitä sorrettiin aina kuolemaan asti?
- Anonyymi00002
Kaksi tuntia vapaaehtoistyötä viikossa yleishyödyllisissä yhdistyksissä palkatta vie tuet.
Äänestysratkaisu (10–7).
https://www.finlex.fi/fi/oikeuskaytanto/vakuutusoikeus/2024/2995-2022
Näin työttömien työkykyisyyttä ylläpidetään, eli älä tee mitään.
Pitäisikö näitä juristien suojatyöpaikkoja vähentää, pitäisi. - Anonyymi00003
Mutta Petterihän sanoi ettei leikkaa ja työ kannattaa aina ottaa vastaan. Eikös tämä esimerkkitapaus ole vaan normaali paikallinen sopiminen? Palkka on sovittu yhdessä 0€/h.
- Anonyymi00004
Ite kalastan ja poimin marjoja ja sieniä. Aiemmin olen niitä myynytkin ihmisille, mutta enää ei uskalla. Jos joku saa päähänsä vinkata johonkin kelaan eikä tilille saa sitäpaitsi enää ottaa rahaa tai se vähennetään 100% joten työ ei oikein kannata sano Orpo mitä hyvänsä. En halua mitään kalastajayrittäjän titteliä ei meinaan ihan aina edes sitä kalaa tule. No korvasieniä ei kannata nyt enää poimiakaan, kun tuli nämä uudet myrkyllisyysohjeet, niin kukaan ei niitä osta. Hyvä kevätliikuntakin jää nyt pois. Ikää sen verran että jos en liiku niin en ainakaan työkunnossa enää pysy. Tosin mistäpä tämän ikäinen enää töitäkään sais.
- Anonyymi00005
Poimi huhtasieniä vai etkö osaa?
- Anonyymi00006
Kummallista tämä nykymeno Suomessa.
- Anonyymi00007
Natsihallituksella on.
- Anonyymi00008
Paljonko sulle maksetaan siitä, että käyt täällä palstoilla päätäs aukomassa paraneeko tilanteesi siitä, että saat aina haukkua jota kuta?
Ota vastuu tekemisistäsi ja jätä muut rauhaan.- Anonyymi00009
Näin teen. Kiitos, moi!
- Anonyymi00010
Kauheaa, jos hallitus rupeaa vielä valvomaan sitä maksetaanko työttömille palstoille kirjoittelusta ja pään aukomisesta. Eikä se ole jo sananvapauden rajoittamista?
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Kauheaa, jos hallitus rupeaa vielä valvomaan sitä maksetaanko työttömille palstoille kirjoittelusta ja pään aukomisesta. Eikä se ole jo sananvapauden rajoittamista?
Kyllähän näitä palstoja seurataan aktiivisesti ja tutkitaan kirjoittelijoiden taustat jos kirjoitat jotenkin epäisänmaallisesti tai muuta sontaa esim. politiikoista. Eli kyllä politiikot saavat tietää ketä heidän maalittajansa on. Samaa seurantaa kuin idän diktatuureissakin, mutta kirjoittelu ei toistaiseksi vie meillä vankilaan. Ainoastaan johonkin mustalle listalle. Pakollinen tunnistautuminen on tulossa, jos haluatte kirjoitella ilkeästi se kannattaa tehdä nyt.
- Anonyymi00012
Anonyymi00010 kirjoitti:
Kauheaa, jos hallitus rupeaa vielä valvomaan sitä maksetaanko työttömille palstoille kirjoittelusta ja pään aukomisesta. Eikä se ole jo sananvapauden rajoittamista?
Ei mennyt kansanvakoiluperustuslakiluonnon läpi vasemmiston vastustuksen seurauksena. Muuten olisi mennyt tuet jos enemmän kuin yhden viestin kirjoitat päivässä.
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Ei mennyt kansanvakoiluperustuslakiluonnon läpi vasemmiston vastustuksen seurauksena. Muuten olisi mennyt tuet jos enemmän kuin yhden viestin kirjoitat päivässä.
Klo 8-16 onkin lupa tehdä vain työhakemuksia.
- Anonyymi00015
Elämme natsien yövartijayhteiskunnassa.
- Anonyymi00016
Oppositio täällä vaan kirjottelee mitä mieleen juolahtaa hallituksen herjaamiseksi. Ei oteta ihan todesta.
- Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Oppositio täällä vaan kirjottelee mitä mieleen juolahtaa hallituksen herjaamiseksi. Ei oteta ihan todesta.
Suomessa on maailman kymmenenneksi huonoin talouskasvu. Tämän väitteen saa toki kumota, ellei se ole totta ja loukkaa hallitusta.
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Suomessa on maailman kymmenenneksi huonoin talouskasvu. Tämän väitteen saa toki kumota, ellei se ole totta ja loukkaa hallitusta.
Jemenissa osataan varmasti myös leikata köyhiltä, jakaa ne itselle ja käyttää aseisiin eipä siinä.
- Anonyymi00019
Anonyymi00018 kirjoitti:
Jemenissa osataan varmasti myös leikata köyhiltä, jakaa ne itselle ja käyttää aseisiin eipä siinä.
Älkää uskoko tätä vassariroskaa!
- Anonyymi00020
Anonyymi00019 kirjoitti:
Älkää uskoko tätä vassariroskaa!
Jemenissä köyhä saa tienata ja pitää pullorahat. Eli eipä uskota kaikkea ihan kuitenkaan.
- Anonyymi00021
"Yövartijavaltio on valtio, joka ainoastaan suojelee yksilönvapautta eli fyysistä itsemääräämisoikeutta ja yksityistä omistusoikeutta henki-, vapaudenriisto-, väkivalta- ja omaisuusrikoksilta ja muiden valtioiden hyökkäyksiltä.
Aatehistoriassa yövartijavaltio yhdistetään yleensä varsinkin eräisiin liberalismin suuntauksiin."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Yövartijavaltio
Liberalismi on äärimmäinen ääri-kapitalismin ääri-oikeistolainen ajatusharha, ideologiasta ei voida puhua perustavanlaatuisen virheellisesti logiikassaan maailman tosiseikkoihin suhteutuvassa ajatusrakennelmassa; yhteiskuntaa ei muodostu, eikä se pysy koossa, ilman suunnitelmallisuutta, mitä rahaan ja omistukseen perustuva yhteiskunta ei sisällä. Ajatus liberalismista on siis mahdoton ja tyhjä-kortti.
Natsi-aate on eliitin työmyyrä ja ase elitistisissä pyrkimyksissä, mutta eliittikin ymmärtää että ilman orjia heitäkään ei ole, eivätkä orjat ole vapaita. Aristokratia, sääty- tai luokka-yhteiskunta eivät siis edusta liberalismia.
Jos todella elämme "natsien yövartijayhteiskunnassa", kuten tilanne vaikuttaa olevan, olemme yhteiskunnan vallan osalta tilanteessa joka vaikea-asteisen mielenvikaisuutensa seurauksena tuhoaa hyvinkin nopeasti koko yhteiskunnan, ja sellainen tilanne maassamme vaikuttaa olevan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632132Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51785Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361278En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21855Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38708- 19706
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689