Taas uusi käänne Haminassa – Tervasaari suljetaan sittenkin liikenteeltä kesäksi
Otatteko Kotkasta mallia meidän possokauppias monitoimi yrittäjä Ismo Rädystä, tehkää sille pääkonttori sinne vanhaan kaupungintaloon . Saatte lisää toimintaa ja käräjöintiä ja julkisuutta.
Otatteko Kotkasta mallia meidän possokauppias monitoimi yrittäjä Ismo Rädystä, tehkää sille pääkonttori sinne vanhaan kaupungintaloon . Saatte lisää toimintaa ja käräjöintiä ja julkisuutta.
Vastaukset 20
Vanhimmat
21.2.2011Tervasaaresta voi taas tulla risteilysatama
Matkatoimisto suunnittelee risteilyliikenteen aloittamista Haminan Tervasaaressa. Hyvässä tapauksessa Venäjän ja viron risteilyt alkavat jo kesällä. Ei tullut Tallinan risteilyjäkään.
Hurmaava Hamina pistää pään pyörälle
25.4.2026 Tervasaareen ei tule kesäistä ajokieltoa – Kuntalaiskysely tuotti murskaavan tuloksen
28.4.2026 Taas uusi käänne Haminassa – Tervasaari suljetaan sittenkin liikenteeltä kesäksi
Otto-oikeuden käyttöä esitti Antti-Jussi Larvio (kok.). Hän esitti myös ajoesteiden käyttöön ottoa.
Voiko Tervasaaressa enää OTTAA?
Se tarkoittaa että kokoomus voi ottaa, ihan niinkuin ennenkin.
Haminan suurlipputangon kohtalo ratkeaa jo juhannusviikolla...........................ilmeisesti alustavasti.
Eihän nykyinen vuokralainen ole maksanut mitään sähköstä, kaasusta ja maksaako edes vuokraa? Kauhea rahareikä haminalaisille.
eipä ole ollut tarvetta tervasaarelle mennä vielä vähemmän tulevaisuudessa
No nythän siitä tulee viihtyisämpi. Romut raijataan pois, autoilla ei ajeta rallia.
Varmasti käyn nyt useammin Tervanarussa kahvillakin enkä vain sunnuntaisin.
yölläkö kahvilla käyt tervanarussa ? päivällä ainakin aika hiljaista ollut kun muutaman kerran autolla käynyt pyörähtämässä
onko kahvila edes sunnuntaisin auki tuskimpa
On nimenomaan Tervanaru auki sunnuntaisin ja silloin sieltä saa kahvin kanssa pullaa ja leivonnaisia.
Huomaa, että Tervasaaren autokiellosta narisevat ne, jotka siellä eivät edes käy. Olettepa naurettavia.
Tuli mieleen lasten loru: ottaja antaja kissan kakan kantaja....
...kanankakan kantaja.
Joko ne romut on saatu Tervasaaresta pois? Vai pitääkö tätä kysyä vuokranantajalta, että hoitaako asian niin, ettei siivous mene haminalaisten piikkiin?
Romut helvettiin sieltä Tervasaaresta! Merenpohjaan vaikka!
Ei mereen vaan Ruokosuolle 👍
kärttyset kontrollifriikit ukot pitäs kantaa uimaa ni viilenis toi romuraivo mut ei ny sentää meren pohjaa niinku lopullisesti ku se on jätelaki olemassa siihe asiaa
Jospa saataisiin nyt Lappeenrannan suunnasta oma rantaosaaja kuten Räty Kotkassa joka pyörittää bisneksiä rakentaen esimerkiksi komeita pahvikioskimaailmoita Sapokkaan ja on myös kehittänyt käsittääkseni jotain vesijärjestätelmiä saaristoon kaupungin yhteysrahoituksella, eli juuri sitä paljon puhuttua kehitystä on siis olemassa vaikka sitä ei nää tuosta vaan jossei katso tarkkaan sinne missä se tapahtuu suurennuslasin kanssa.
Moi Patu. Ootko milloin saanu nettiyhteyden? Mites romut?
Vuokraako Hamina nyt miljoonalaania Rädyn jätteille, kun väliseinät kaatuivat bisneksien päälle?
https://www.kymensanomat.fi/paikalliset/9532243
Antakaa Rädyn kojuille paikka Tervasaaresta. Näin nousee hurmaava Hamina.
Lippahattu pitää riisua jo torillakin, niin vaaditaanko Tervasaareen sitten tulevaisuudessa baskeri tai tohtorin hattu, vai riittääkö että vetää paperikassin päähän, jos on vanhempana tuo naama vähän romuna.