Yhdistyneet Arabi-Emiirikunnat (UAE) ilmoitti juuri lähtevänsä OPEC järjestöstä (The Organization of the petroleum exporting countries).
UAE:ta ilmeisesti harmittaa jokin öljymafian toiminnassa, joten he alkavat myymään omaa öljyään ilman OPEC:n rajoitteita. UAE on maailman kolmanneksi eniten öljyä tuottava maa, joten tällä tulee olemaan melko piankin suuri vaikutus öljyn maailmanmarkkinahintaan ja kovasti toivotaan että asia näkyy myös pumpuilla laskeneina hintoina.
Jos hinnat siis pumpuilla laskevat, syynä siihen EI ole hallituksen toimet, eikä opposition rääkyminen. Kunnia menee UAE:n emiireille.
UAE:n ero OPEC ryhmästä on virallinen 1.5.2026
Tästä eteenpäin uskoisin jotain tapahtuvan hinnoissa muutaman viikon sisällä viimeistään.
Poltto-aineen hinta laskenee
4
194
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ei huolta antti hintman ottaa varmasti kunnian tuosta jollakin tapaa.
- Anonyymi00002
Ana on tuleva ex-päämisteri. Kuten kaimansa rinne. Karismaton karismapaukku.
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Ana on tuleva ex-päämisteri. Kuten kaimansa rinne. Karismaton karismapaukku.
No ei taatusti ole primeministeri.
- Anonyymi00004
Uusimman väitteen mukaan Venezuela lähtee OPEC järjestöstä seuraavaksi. Venezuelan öljyn laatu on kuitenkin huonolaatuisempaa kuin esim. Iranin joten nähtäväksi jää onko koko väitteessä perää ja minkälaisia vaikutuksia sillä olisi öljyn maailmanmarkkinahintaan jos laatu on kehnoa.
Iran on alkanut kuljettamaan joihinkin maihin rautateitse öljyä.Mahdollinen ostaja on Kiina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad901466- 541023
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että382857- 155843
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124727- 55719
- 51668
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38635- 57631
- 76622