https://www.lieksanlehti.fi/paikalliset/9411960
Tämä ei ole ko. uutisesta, mutta kaupunki haluaa varmistaa, että sillä on hallussaan maata, jolla se voi ohjata alueen kehitystä hallitusti. Tämä liittyy laajempaan Lieksan strategiaan 2026–2030, jossa Koli nähdään yhtenä kaupungin tärkeimmistä vetovoimatekijöistä, joiden infraan ja markkinointiin kannattaa investoida.
Kaupunki ostaa lisää maata Kolilta
21
320
Vastaukset
- Anonyymi00001
Koli ei ole vetovoimatekijä, asunnot ja lomamökit vuosia myynnissä ja kenellekään ei kelpaa.
- Anonyymi00003
Kylläpä tuolla kansallispuistossa kävijöitä silti riittää, eli vuosittain noin 224 000 – 250 000 ihmistä ja on Suomen neljänneksi suosituin kansallispuisto. Kävijäöiden rahankäytön vaikutukset nousevat vuosittain kymmeniin miljooniin euroihin.
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Kylläpä tuolla kansallispuistossa kävijöitä silti riittää, eli vuosittain noin 224 000 – 250 000 ihmistä ja on Suomen neljänneksi suosituin kansallispuisto. Kävijäöiden rahankäytön vaikutukset nousevat vuosittain kymmeniin miljooniin euroihin.
Ohikulkijoita, mutta mikä on yöpymismäärä?
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Ohikulkijoita, mutta mikä on yöpymismäärä?
Kolin matkailijoiden yöpymismääristä vuonna 2025 ei ole vielä saatavilla kattavaa tilastotietoa, sillä tarkat koko vuoden tilastot julkaistaan yleensä viiveellä.Saatavilla olevien tietojen perusteella (syyskuu 2024):Kolin alueella on nautittu aiemmin yli 83 000 rekisteröidystä yöpymisestä vuodessa.
Voit seurata tuoreimpia matkailutilastoja Kolin Matkailu Oy:n sivuilta tai Tilastokeskuksen majoitustilastoista. https://www.koli.fi/kansainvalisten-matkailijoiden-maara-reippaassa-kasvussa-kolilla/ - Anonyymi00008
Myllykorventien kanakopit myymättä.
- Anonyymi00009
Anonyymi00005 kirjoitti:
Kolin matkailijoiden yöpymismääristä vuonna 2025 ei ole vielä saatavilla kattavaa tilastotietoa, sillä tarkat koko vuoden tilastot julkaistaan yleensä viiveellä.Saatavilla olevien tietojen perusteella (syyskuu 2024):Kolin alueella on nautittu aiemmin yli 83 000 rekisteröidystä yöpymisestä vuodessa.
Voit seurata tuoreimpia matkailutilastoja Kolin Matkailu Oy:n sivuilta tai Tilastokeskuksen majoitustilastoista. https://www.koli.fi/kansainvalisten-matkailijoiden-maara-reippaassa-kasvussa-kolilla/Matkailu- ja majoitustilastot pohjautuvat palveluntarjoajien omiin ilmoituksiin Tilastokeskukselle. Kuinka palon niissä on ilmaa ja kaunisteltua tietoa?
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Matkailu- ja majoitustilastot pohjautuvat palveluntarjoajien omiin ilmoituksiin Tilastokeskukselle. Kuinka palon niissä on ilmaa ja kaunisteltua tietoa?
Tilastokeskuksen majoitustilasto kerätään majoitusliikkeiltä, joilla on velvollisuus ilmoittaa tiedot saapumiset, yöpymiset, majoituskapasiteetti ja hintatiedot kuukausittain. Tieto paljastetulle (tarkoittaa että tilastossa on selvästi määritelty, mihin näistä tyypeistä kukin liike kuuluu) majoitusliikkeiden tyypille ja alueelle, ja Tilastokeskus käsittelee ja tarkistaa aineistoa, jotta ilmeiset virheet ja epäjohdonmukaisuudet ehditään korjata jälkikäteen.
- Anonyymi00015
Anonyymi00004 kirjoitti:
Ohikulkijoita, mutta mikä on yöpymismäärä?
Turisti pimu yöpyjältä saa pinppiä paljaalla työtön Luxsusmökissä.
- Anonyymi00002
Koli ja Ruunaa ovat parhaat päivänsä nähneet.
- Anonyymi00011
Ruunaa on säilyttänyt asemansa yhtenä Itä-Suomen suosituimmista luontokohteista ja kävijöitä on vuosittain keskimäärin noin 80 000 – 90 000 joista noin 60 % yöpyy Ruunaalla tai sen välittömässä läheisyydessä.
- Anonyymi00006
Kohentakaa Lieksan kaupungin ympäristöä. Siivotkaa, siistikää, maalatkaa, istuttakaa puita. Se kertoo mikä on kaupungin tila ja asioiden hoito. Eli, onko elämänhallinta kunnossa. Silloin on muutkin asiat kunnossa.
- Anonyymi00021
Lieksalaisten suut ne pitää siivota. Taitaa olla toivoton urakka?
- Anonyymi00007
Lieksa on vain päättäjien katteettomia lupauksia bioöljytehtaasta, biokaasusta, matkailusta, elinvoimasta.
- Anonyymi00012
Taas yksi joka nauraa matkalla pankkiin. Kolin porttiakin kehitetään tasan niin pitkään, kun saa muualta rahaa. Sitten saa jäädä monumentiksi.
- Anonyymi00014
Pääasia on liike, ei päämäärä! 😆
- Anonyymi00013
Näin on totuus kolinportin kohdalla.
- Anonyymi00016
Miksi lie PKO:kin jätti kolinportin kiinteistöyhtiön lainat maksamatta ja ajoi konkurssiin sen sijaan, että olisi myynyt kiinteistön suoraan. Sellainen maakunnan elinvoiman kehittäjä.
- Anonyymi00017
Työttömät tänäänkin Kolilla syömässä kobehärkää ja peuhaamaan uhkeiden pimujen kanssa 🏆
- Anonyymi00018
Lämmin kiitos Kolille kaikkien Lieksan työttömien puolesta aina on maistuva Kobe härkä ja ruokajuomana Persevero rai Runcata
- Anonyymi00019
Ei ole tarjolla kobehärkää Kolilla eikä muissakaan pohjois-karjalan ravintoloissa.
- Anonyymi00020
Anonyymi00019 kirjoitti:
Ei ole tarjolla kobehärkää Kolilla eikä muissakaan pohjois-karjalan ravintoloissa.
Ei tietenkään työkyreille mutta työttömille kyllä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt344261Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.492243Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö471385- 851220
Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi381168Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.251136Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä501081Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161955Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os175889- 57865