Mitäs Porscheja on nää ...LOOK mallit vai onko ne oikeita Porscheja ollenkaan? Usein näkee myytävänä esim. 911 turbo LOOK tai 911 carrera 2 LOOK. Tekeekö joku paja näitä vai onko ne jonkun omia viritelmiä?
Mikä ihmeen 911 ... LOOK
ihmettelen...
62193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Noh, turbo look on sellainen juttu, että tavallisesta (usein vanhasta) 911:sta on rakennettu Turbo-mallin näköinen. Käytännössä tämä tarkoittaa isoa takasiipeä (ns. Whaletail) ja leveämpää koria. Kyseessä voi olla myös korinvaihto tms. Ja ne ovat kaikki siis omia viritelmiä, tekniikat on yleensä alkuperäismallista. Tämän mahdollistaa se, että 911 pysyi pitkään aika lailla samanlaisena joten ne osat menee paikalleen suht helposti.
Ja näillä kyseisillä "modernisoinneilla" on pilattu monta kaunista alkuperäistä 2,0 - 2,4 litraista 911:ta 60-70 -lukujen taitteesta. Sääli, todella sääli. Ainakaan minä en arvosta noita feikkiturboja tai -carreroita pätkääkään.
Eihän se nyt ihan noinkaan ole.Totuushan on se , että tehdas valmisti samanaikaisesti sekä Turboa että Turbo lookkia.Korit oli täysin samanlaiset mutta moottori eri.Niitä tuskin on suomessa myynnissä joten täällä myytävät ovat tee se itse miesten viritelmiä.Joukosta löytyy hienoja ja vähemmän hienoja.Hyvin tehty look ei juuri alkuperäisestä eroa.Toista on lasikuitulevityksillä rakennetut mallit joista pakkelit pursuaa reunoista.Toiset pitää alkuperäisistä ja toiset rakennelluista.Näinhän se on.
Olet aivan oikeassa. Turbo look taisi olla saatavilla 1984-1988, ja noita alkuperäisiä ei välttämättä Suomeen ole montakaan eksynyt. Aidosta Turbosta ei taida erottaa kuin Turbo-tekstin (mahdollisesta) puuttumisesta.
Tehtaalla on käsittääkseni ollut jo pitkään osasto, jossa tehdään melkein mitä look´keja tahansa tilauksesta. Sai 911:een 928 keulan, valkopohjaiset mittarit, ja vaikka mitä muita mauttomuuksia, mitä rahalla vaan keksii tilata.
Totta on, että toiset pitävät rakennelluista enemmän kuin alkuperäisistä. En silti näe syytä siihen, miksi esimerkiksi Louvren taidemuseossa säilytettävään kuuluisaan Mona Lisa -tauluun pitäisi sille naiselle jälkeenpäin tuhria viikset ja parta.
isän työkaverilla oli/on vmallin -89 911 turbo look, joka on tuotu maahan Jenkeistä. Se on tehtaan tekemä lookkeri, muistaakseni 3.3 litran koneella, ei siis jälkiräpellys.