missä muussa lääketieteen alassa kuin psykiatriassa annetaan diagnooseja ihmisen käyttäytymisen perusteella? samanlaiseeen käyttäytymiseenhän voi olla vaikka kuinka monta syytä ! Mistä lähtien erikoinen käyttäytyminen on ollut sairaus...? Eikö sairauden pitäisi olla empiirisillä tutkimuksilla todistettavissa?
käyttäytyminen
someone
2255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eikö monesti näin olekin? Monille psyykkisille sairauksille on fyysinen selitys. Se, että diagnoosi voidaan tehdä ulkoisesti, on kuten muidenkin fyysisten oireiden diagnosointi.
Käytös voi kertoa esim. ahdistuksesta,harhoista yms. Jo potilaan tarkkailu on potilaan hoitoa ja diagnoosit tehdään pitkällisen tarkkailun perusteella,ei diagnoosia tehdä "kerta vilkaisulla"!
Psykologia tutkii juuri mieltä ja mieltä voidaan tutkia käytöksen perusteella,ei ole olemassa vielä mitään "mielenmittareita" joilla voidaan mitata sairauden syvyyttä tai muutakaan tästä asiasta.
Somaattiset eli fyysiset sairaudet antavat ulkoisten oireiden ohella usein myös oireita mielen tasolle,hyvänä esimerkkinä kipu joka pitkään jatkuessaan aiheuttaa myös psyykkisiä oireita,unettomuutta,ärtyisyyttä,unettomuuden johdosta voi tulla harhoja yms. eli niin vain on ,että psyykkisiä sairauksia voidaan diagnisoida vain psyyketä seuraamalla.