En muista mikä objektiivi on paikallaan mutta
aukko on jotain tuota luokkaa. Mitkä ovat pienimmät mahdolliset aukot ko. kameratyypillä?
Vielä jatkoa: mulla on asahi pentax 67, mitä
objektiiveja on siihen saatavana lähinnä
aukkojen suhteen?
Aukko 46 ?
Press Mamiya univ s 23
1
362
Vastaukset
- hyvinkin
46 tuntuu oudolta, mutta 45 ja 64 saattaa esiintyä.
Yleensä objektiivista puhuttaessa mainitaan sen suurin aukko, eikä pienin, vai unohtuiko sinulta pilkku, jolloin valovoima olisi 4,6.
Pentaxia voit katsella tuolla:
http://www.photoethnography.com/ClassicCameras/index-frameset.html?AsahiPentax67.html~mainFrame
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492023Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051727- 931567
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781193- 671150
- 251061
- 481007
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73956- 45937