IBS ja ruokavalio

Anonyymi-ap

Mulla on IBS ja joudun noudattamaan tiukkaa ruokavalioita, jotta vatsa ei ole kipeä ja sekaisin.
Onko teillä jotkut ruoka-aineet pahimpia vatsakipuihin ja vatsan löysyyteen?

4

256

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Onneksi paranin siitä. Ilmavaivat tuntui kovana kipuna. Se lista aineita mitä pitää välttää piti hyvin paikkaansa. Kauravelli oli hengenpelastus. Mulla selvästi syynä oli bakteerikannan muuttuminen. Aiheutui matala-asteinen tulehdus. Tiesin mikä oli pääsyy: sipseillä eläminen! Piti lopettaa ja kasvattaa uudet bakteerit salaateilla. Suolisto ei halua herkkuja vaan vanhanaikaisen ruokavalion.

      • Anonyymi00002

        Joo. Säännöllinen ruokarytmi ja lautasmalli,käyttöön. Sokerit, vehnät ja laktoosit pois. Tarpeeksi kuitua, maitohappobakteereita ja prosessoimatonta ruokaa. Nämä auttavat.


      • Anonyymi00003

        Päivittäinen kaurapuuro on erittäin tärkeä. Ravitsemusterapeutilta sain pienen vihkon ruoka-aineista ja se auttaa paljon. Gluteenittomat tuotteet käy usein paremmin kuin gluteenittomat.
        Jotkut ruoka-aineet voi yhä yllättää yli 30-vuoden jälkeen. Tarkkana pitäisi olla.


    • Anonyymi00004

      Huomioitteko ollenkaan tärkkelyksiä. Nehän muhivat suolessa varsinkin jos ovat nykyaikaisesti manibuloituja muunnettuja tärkkelyksiä. Minulle aiheuttavat nimenomaan kipuja ja löysyyttä. Niitä laitetaan lähes kaikkeen prosessoituun ruokaan, jogurtteihin, salaattikastikkeisiin, eineksiin , jää ostoslista hyvin yksitoikkoiseksi kun mitään ei voi ostaa kaupasta.
      Erityisesti mietin miten paljon luonnon antimia pilataan teollisella käsittelyllä ja mitenköhän paljon niistä siksi jää myymättä.

      Jotenkin siihen verraten tuo vanha lista gluteenista ja kuiduista tuntuu turhalta. Mutta jos se on teitä auttanut niin hyvä.

      Kun saatte bakteerikannan takaisin "terveeksi" niin oletteko sen jälkeen voineet syödä "mitä vaan"? Eli onko se auttanut pysyvästi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      197
      1859
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1046
    3. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      936
    4. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      831
    5. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      99
      758
    6. 65
      725
    7. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      73
      667
    8. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      88
      610
    9. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      22
      595
    10. Olet niin tärkeä

      Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.
      Ikävä
      19
      581
    Aihe