Päihteilyä työssä

Anonyymi-ap

Onko muut pistäneet merkille että savonlinnassa on poikkeuksellisen paljon alkoholin ja lääkkeiden sekakäyttäjiä jokapäiväisessä työssä tehtailla, sairaalassa, kouluissa ja lähes jokaisella alalla.
Työntekijä juo kaiken vapaa ajan ja hakee bentsot ym unettomuuteen, opioidit selkään ylipainon kertyessä juomisen vuoksi, lopulta syytetään työtä ja vuoroja kun kunto ei kestä enää, koko elämä suunnitellaan niin että mahdollisimman nopeasti ehditään olutta juomaan ja mahdollisimman monta, aamulla krapulassa useiden lääkkeiden voimalla rattiin ja töihin, lopulta sairaslomaa haetaan kaikilla eri syillä juopotteluun jne, työnantajien olisi syytä alkaa enemmän puhalluttamaan ja satunnais huume tikutuksiin ja vaatia virtsa näytteen ottamista, tämä ilmiö on vahva etenkin tehtaissa ja niissä joissa on hyvä oma terveyshuolto ja sairaskassa, entäpä sinä firman pomo, jos työntekijäsi ovat rakentamassa päihteissä asiakkaan taloa jne, upm :llä on paljon jokapäiväisiä alkoholin kittaajia jotka popsiivat vähintään 3 eri kolmiolääkettä, päihtymys joka vuosia jatkuneena ei poistu edes 3 päivässä saati 8 tunnissa, moni näistä voi pahoin ja eivät halua edes apua vaan haluavat uhriutua ja syyttää työn raskautta, vaikka sokeakin näkee että huono kunto on itse aiheutettua, mutta kun ei haluta apua edes, suosittelen poliisin joskus pitämään puhallusta ja tikutusta upm ja andritz parkkipaikalle aamuvuoroon tulijoille sekä yleisesti työhöntulijoille. Ajattelin avata keskustelua tästä yli 30v eri aloilla työskennelleenä ja henkilökohtaisesti vierestä tätä ilmiötä seuranneena ja pidän lähes ihmeenä että mitään erittäin vakavaa minun vieressä ei koskaan tapahtunut vakavaa, mutta näin tämän yhteiskunnallisesti hyväksytyn ja vaietun ilmiön todella läheltä, näin ihmisiä jotka eivät kyenneet kävelemään suoraan, näin esimiehiä jotka paineen alla söivät diapamia iltaisin, tramalia aamuisin, sirdaludia päivisin ja kaikki runsaan alkoholin kera, myös rajumpia aineita näkyi.
Miksi en ilmoittanut mitään, syy työntekijänä en halua pilata yhteishenkeä, esimiehen, lääkärin sekä itse työnantajan vastuulla on huolehtia työntekijöiden kunnosta, mutra joku ihminen oli ns tuotantotehokas, esimies ei edes halunnut nähdä tätä ongelmaa ja menettää joissain tapauksissa tuottoisaa työntekijää, valtaosin nämä työntekijät tulivat lopulta valtiolle vielä kalliimmaksi kuin pitkäaikais työtön, työntekijä maksattaa lukuisia eri hoitoja ja turhia kuntoutuksia, koska sairauden todellista syyta ei koskaan haluta kertoa, eli pitkäaikaista alkoholiongelmaa joka tuonut nipun sairauksia, työterveyshuolto on asetettu myös kilpailemaan asiakkaista ja näin ollen heidän on hoidettava työntekijää niin että firmoille tulee mahdollisimman pienet kustannukset.
Näin olemme koonneet suomeen satojentuhansien joukon sosiaalisesti hyväksyttäviä narkomaaneja sekä sekakäyttäjiä jotka lopulta maksavat yhteiskunnalle enemmän kuin työnantajapuoli heistä maksaa.

0

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

        Missä meni pieleen?
        Ikävä
        138
        1329
      2. Kauhavan häiriköijistä

        Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
        Kauhava
        38
        899
      3. Haluan sinut, kuuletko minua.

        Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
        Ikävä
        30
        633
      4. Auto ajoi päälle?

        Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
        Kuusankoski
        14
        600
      5. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

        Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
        Ikävä
        46
        597
      6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

        Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
        Kauhava
        26
        578
      7. Ajatteletko ollenkaan minua

        Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
        Ikävä
        30
        547
      8. Hän on tosi

        hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
        Ikävä
        25
        545
      9. Sama ransetti taas!

        Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
        Hyrynsalmi
        17
        543
      10. Viimeinen lankafest

        Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
        Puolanka
        17
        513
      Aihe