Kuoleva vanhus huutaa yksin

https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/9426230

Osatekijä vanhusten yksinololle on se, että osa hoitajista istuu pitkiä aikoja taukohuoneessa sosiaalisen median äärellä virallisten taukojen ulkopuolella. Taukotilasta ei voisi huomata, jos vanhukselle sattuisi jotain. Moni muistisairaskin asukas vaeltelee itsekseen pitkin käytäviä.
5202
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

😷 : Se johtuu siitä kun ei suuria ikäluokkia kunnioiteta. Rahat käytetään mielummin epäolennaisimpiin asioihin, kuin Suurten ikäluokkien ja heikompien tueksi. Menee edelle investoinnit, joilla ei ole niiin painoarvoa ihmisten hyvinvointiin nähden, menee edelle älypuhelinkulttuuri. Saahan sitä edustaa itseään sitten kotisairaanhoitajana, vanhustenhoitajana tai muuna, kun päällepäin näkee mikä on homma ja sen Nimi.

1Äänestä

😷: Nekin vähäiset rahat suunnataan usein ihmisille, jotka eivät työpäivänsä aikana muuta kuin selaa älypuhelinta ja joiden vanhemmat ovat hankkineet kaiken valmiiksi. Talot, autot*saastuttamaan ilmaa). Tuo porukka on käytännön hommissa avutonta kastia. Minulle heitti viisaan oloinen hlö bussipysäkillä, ettei kyllä Oulussa sitä vanhustenhoitoapua saa, porukka makoilee työpaikoilla. Hänen äitinsä hiirosessa asuu kuulemma, niin se on , omaiset joutuu hoitamaan kun se on tärkein se pepsodent hymy ja muotivaatteet, pinnallisuus monesti.

Äänestä

Islammiehille ei istumatyö kelpaa?

Ai nii hoono soome kun muutti vasta 2015

1Äänestä

Mitäpä olen nähnyt niin heille kelpaa kyllä monikin työ. Tuo on suoraa Rasismia, mutra se on sinun tyylisi.

Äänestä

Hulluutta noihin kolosseihin on omaisiaan viedä. Se on sama kuin heitteillejättö.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/9426230

Osatekijä vanhusten yksinololle on se, että osa hoitajista istuu pitkiä aikoja taukohuoneessa sosiaalisen median äärellä virallisten taukojen ulkopuolella. Taukotilasta ei voisi huomata, jos vanhukselle sattuisi jotain. Moni muistisairaskin asukas vaeltelee itsekseen pitkin käytäviä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu