Tuliko taas sutta ja sekundaa

Anonyymi-ap

Käydessäni viikolla kaupungin keskustassa asioilla,törmäsin ilmiöön joka pani miettimään menikö minulta jotenkin ohi uutiset.
Katselin hämmästyneenä kun tukkirekat ja pitkänmatkan rahtirekat huristelivat keskellä kaupunkimme kapeaa keskustaa.Eikö niille tehty ohikulkutie aseman kautta, juuri siksi ettei ne olisi ahtaassa keskustassa.
Mikä mättää tässä nyt, siellä on riittävän leveä tie ei tarvitsisi ajella keskustassa ollenkaan eikä jalankulkijat olisi hidastamassa niiden kulkemista. mielestäni taas laitettiin jostain syystä rahaa sellaiseen mitä ei tarvitse
Jos silta remppa on valmiina jo syksyllä niin ei ollut syytä tehdä kyseistä tienpätkää.
Mutta tohdin epäillä että syy ei ole siinä jotain muuta on tulossa mutta hyvä veli verkosto on vielä hiljaa kuin pissi sukassa ei muroissa.
Tämä alaympyrä joutaa ajaa sileäksi ja se vaunun kuvatus laittaa metallin keräykseen se ei kyllä millään kaunista kaupunkiamme.Saisimme tilaa kääntyville rekoille sinne asematien risteykseen,samoin yläympyrän männyt pois liikenne turvallisuuden vuoksi.Männyt kuuluvat metsään ei liikenneympyröihin näkyvyyttä huonontamaan.

154

2160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Totta, se myllyllä vuorattu asemanseudun ympyrä on surkuhupaisa, muutenkaan nuo isot rekat ei sovi millään näihin keskustan surkeisiin, hevoskärrytien pohjiin.
      Surkeata suunnittelematonta touhua.

      • Anonyymi00010

        Lumi tuli, lumi suli, savusaunalla ja Lampa-aholla puli puli.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Lumi tuli, lumi suli, savusaunalla ja Lampa-aholla puli puli.

        Pelkäätkö sinäkin rattijuoppoja?


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Lumi tuli, lumi suli, savusaunalla ja Lampa-aholla puli puli.

        Puli-Harju tiedetään.


      • Anonyymi00023
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Pelkäätkö sinäkin rattijuoppoja?

        Sekopään kommentti, ajatus jämähtänyt kuin lehmän pas****.


      • Anonyymi00031
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Pelkäätkö sinäkin rattijuoppoja?

        Onko Asko liikenteessä?


    • Anonyymi00004

      On teillä murheet

      • Anonyymi00062

        olen samaa mieltä jos ei uskalla kylälle mennä niin pysykööt kotona...


    • Anonyymi00005

      Minkä kaupungin keskustassa kävit?

      • Anonyymi00024

        Niinpä, tällä kylällä ei ole kaungin keskustaa, säälittävästi suunnittelematonta kärrytien jatkoa.


    • Anonyymi00006

      Valtion pitäisi kieltää taajamien rahoitus. Käyttäisivät nuokin rahat työttömiin ja niihin jotka suunnittelevat pois muuttoa

      • Anonyymi00025

        Ne rahat kyllä lurahtaisi tyhjiin ha jos katsot rehellisesti, tämä kylä on samaa taajamaa.


    • Anonyymi00007

      TURHA ja kallis rakennelma. Keskustassa.
      Pahemmaksi käy.
      ollintien ja bulevardin yhdistelmä sekä tikkalansalmen siltaremppa !!
      Kuntalaisia ei kuultu eikä eriävää näkemystä otettu kuuleviin korvoiin.
      Paskarinki on joka päivä selkärangan päässä. kun katsoo rekkojen täsylastissa, ja tyhjänä edes taas kymmenine pyörineen ollintien muiden liikkujien seassa.

      Kuinka oli PAKKO saada etukäteisselityksineen bulevardi rääpiä ahtauteen---sen välttämättömästä tarpeesta...

      Kysymys kuuluu; ihanko kaikessa valtuuston on myötäiltävä kannuksia killottavan palkkarengin utopiaa?? On puheita, että HÄN on kautta kunnan historian tyhmin ja kuntalaisille kallleimmaksi tullut esittelijä!
      Tikkalanmäen company toimii kautta kunnan pilaavana mätäpesäkkeenä, nousevan auringon talo, enemmistöm henki on vahvaa siihen asti..kunhan yksi jää rekan pyörien alle...

      • Anonyymi00026

        Se bulevardi on kuin pikkupoikueen hiekkalaatikko, ei mitään järkeä.


    • Anonyymi00008

      Oliko Suvi lenkillä.

      • Anonyymi00009

        "Oi armas aika ja suvi suloinen"


    • Anonyymi00012

      Onko kukaan päättäjistä käynyt Vuorikalliolla,taas tuhotaan kappale kauneinta suomea tuulimyllyillä.Mistä tämä luonnon tuhoaminen tuulihärpäkkeillä johtuu kuka kerää "hillot"massiinsa.Onko kenties tämä vihersiirtymä ymmärrettu väärin,että kaikki vihreä ja kaunis poistetaan Pyhäjärveltä ja saatetaan luonnontilaiset maisemat sora. kivi ja rautahärpäkkeiden pilaamiksi rumiluksiksi.Onko tämä yhden miehen unelmaa menköön Saharaan toteuttamaan visioitaan.Emme tarvitse hänenlaistaan sekunda maisteria hämmentämään laihaa soppaa josta sattumat kerätään valio joukolle.

      • Anonyymi00014

        Kävitkä siellä Putinia palvomassa vai mitä yhtymän poju.


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Kävitkä siellä Putinia palvomassa vai mitä yhtymän poju.

        Ei ole vieläkään kuulunut vastausta kaupunkilaisten aiheesta tekemään kysymykseen:

        Aikoinaan Vtkj Tikkasen johdolla muilutettiin kaupungin Reporahoista 1 miljoona euroa Kvantti Oy;n alkupääomaksi. Onko vielä alkupääomamiljoona tallella, jotta sen voisi palauttaa johonkin tuottavaan rahastoon poikimaan.

        Vai onko em. alkupääoma hupuloitu johonkin tyhjänpäiväiseen hupulointiin?
        Lagunaahan ei tullut, joten

        Kaupunkilaiset ovat huolissaan noinkin suuresta summasta kaupungin euroja.

        Kvantti Oy:n toimitusjohtaja voisi vastata, mikäli "KIIREILTÄÄN" ehtii..


    • Anonyymi00017

      Miksi tässä kaupungissa ei saada mitään hyvää aikaan.Tuntuu että valtuusto on jämähtynyt kuusikymmentä luvulle.Voitasko aivan kertauksen vuoksi luetella kaupungin johtajan saavutukset ja valtuuston päätökset mitkä ovat tuoneet työpaikkoja kaupunkiimme.En tarkoita mustikan poimijoita sillä niillehän toimitettiin ruoka jostain eivät tuoneet mitään rahallista hyötyä samoin kaikki esim. sähköasema eipä ollut Pyhäjärveltä työntekijöitä,tuulimyllyt,aurinkopuistot ei työntekijöitä paikkakunnaltamme.Eikö tänne voida saada muutakin kuin tuulimyllyjä ja paskan käsittely asemia.Ja mummot siunaa kädet ristissä kaiken mitä Jukka ja Henrik ehdottaa mikä teitä valtuustossa vaivaa teidät on valittu kehittämään kaupunkiamme jos ei osaaminen riitä niin erotkaa nyt ei ole enää aikaa hymistellä ja olla aina sammoo mieltä ehdotuksia ja toimintaa.Käännetään rahavirrat kaupunkimme hyväksi eikä hämärä miehille.

      • Anonyymi00038

        Jos korvien välissä vain kusi virtaa ja paska tekee patoja, visiot sen mukaisia. ..! Siksi ei mitään uutta , hyvää ja kaunista ...kaik mänöö ku lehmän häntä alaspäin..Paskan käsittely tuntuu tärkeältä..heh heh..


    • Anonyymi00018

      Videkokoukset on pelkkää teatteria. Miten lienee muisti muistaako kovin moni missä edes on ja minkä takia 😂

    • Anonyymi00020

      tulee talvi kesän keskelle Pakkasherra saapuu.

    • Anonyymi00021

      Voi ei, tuo rekka -ja muu myllytys todellakin noilla keskikylän tienpätkillä, on järjetön suunnitelma näiden olemattomien tienpätkien tukkeeksi.
      Tämähän ei ole kaupunki, tämä on jotenkin
      tänne unohtunutrisukoitunut, homeinen läiskä kartalla.
      Kaikki meni, nyt nuo sementti colosseumit tukkeena joka paikassa.

    • Anonyymi00022

      Männyt ei kuulu "pihakalustoihinkaan".

    • Anonyymi00028

      Ollintie on Suomen surkein valtakatu.

      • Anonyymi00029

        CC KUNNAN MUKAINEN


      • Anonyymi00040

        Harvoin sinä siellä olet.


    • Anonyymi00036

      Onko se " käpykaartistenkin" vika jos mummot jää rekkojen jalkoihin Ollintiellä?

    • Anonyymi00041

      Torille pitää pystyttää Olli Tikan patsas uljaan hevosen selässä.

    • Anonyymi00042

      Minä kerron Simolle saatana

    • Anonyymi00045

      Huomenna kokoontuu valehtelijoiden klubi taas klo 18.00 kaupungin talolle tärkeimpänä asiana on mille etäisyydelle penkit laitetaan kaupungin keskustaan todella tärkeä päätös.Varmaan etupenkkikin mummot herää uniapneasta ja puheenvuoroja käytetään runsaasti.onko penkkien väri vihreä ja laitetaanko niihin neliapilan kukkia ja ehkä yksi ruiskukkanen.Siitäpä sitten nostetaan kokouspalkkiot kun kuunnellaan toistemme puheenvuoroja.Voidaanhan siinä laulaa vaikka suvivirsikin näin kevään kunniaksi.Sittenpä ei ole enää aikaa paneutua miten työttömille saadaan töitä vaikka Pyhäjärvi johtaa maakunnan tilastoa 14.1% niiden asioiden käsittely voidaan jättää syksylle kun on pimeää ja pakkasta Työttömät voi kuunnella Jukka poikaa kihupäivilla niin mieli ilostuu ja käydä keskusteluja kaima Jukan kanssa mihin tuulimyllyjä rakennellaan ja datakeskuksia laitetaan.Ne miljardit on jo melkein perstaskussa uskokaa jo tulossa ovat nyt ei jaeta ämpäreitä vaan työrukkasia työttömille nääs sitten savottaa riittää.

      • Anonyymi00055

        Ai sinä käyt Vornasen sivuilla ?
        Käy yhtä ahkerasti Kepun sivuilla.
        Huomasit, että Kepu jo rupeaa lipsumaan linjastaan tuulivoimaloiden suhteen.
        Koko ajan lisääntyy pakkolunastettavien maiden määrä ja sitä myöten isäntien kiukku kasvaa.


      • Anonyymi00060

        Hienoa, että kannustat sinnikkäästi suomen parasta puoluetta eli perussuomalaisia 🌼🌼🌼🌼


      • Anonyymi00156

        Eikö niitä kiinalaisia ollut jo iso parvi mutasaappaineen näytillä, ainakin niitä tulvi ulos S - marketin ovenpieliä myöten.


      • Anonyymi00157
        Anonyymi00055 kirjoitti:

        Ai sinä käyt Vornasen sivuilla ?
        Käy yhtä ahkerasti Kepun sivuilla.
        Huomasit, että Kepu jo rupeaa lipsumaan linjastaan tuulivoimaloiden suhteen.
        Koko ajan lisääntyy pakkolunastettavien maiden määrä ja sitä myöten isäntien kiukku kasvaa.

        Muistakaa, käärinliinoissa ei ole taskuja.


    • Anonyymi00052

      Tuulivoima on vaan saunaseuran unelma sitä ei kukaan järjissään oleva kannata.Kyllä etelässä osataan sähköä tehdä jos halutaan ei sillä tarvitse meidän luontoa sotkea.Ja datakeskukset on sähkö syöppöjä jotka tulevat tukiaisten perässä suomeen kun tuki loppuu lähtee laitoksetkin.Täällä ei ole ammattitaitoa eikä halua kehitellä työpaikkoja.Milloin Olcconen 3 alkaa tuottamaan tuleeko se vanhalle virastotalon tontille kenties jotain ainutkertaista ja upeaa tietenkin vihreää

      • Anonyymi00056

        Heh heh Mistä sinä tiedät mitä järjissään olevan ajattelevat. Onko teidän tapa pyytä Putinilta suojelua järkevää.

        Jos ette saa enää metsiä ostettua niin olisivatko ihmiset tulleet tietoiseksi koijaroinnista?


      • Anonyymi00057
        Anonyymi00056 kirjoitti:

        Heh heh Mistä sinä tiedät mitä järjissään olevan ajattelevat. Onko teidän tapa pyytä Putinilta suojelua järkevää.

        Jos ette saa enää metsiä ostettua niin olisivatko ihmiset tulleet tietoiseksi koijaroinnista?

        Minne katosi kaivoksen maksamat verorahat yht.70milj.euroa???


      • Anonyymi00058
        Anonyymi00057 kirjoitti:

        Minne katosi kaivoksen maksamat verorahat yht.70milj.euroa???

        Olisiko kadonnut kymmenien vuosien akana kunnan tarpeisiin.

        Mistä muuten tuo summa 70 miljoona?

        Auttaako tilanteessa käpykaartiin lähteminen tai esim. kännissä autoilu?


      • Anonyymi00061

        Minulla on suuri. Putinilla on isompi. Veljekset


      • Anonyymi00063
        Anonyymi00058 kirjoitti:

        Olisiko kadonnut kymmenien vuosien akana kunnan tarpeisiin.

        Mistä muuten tuo summa 70 miljoona?

        Auttaako tilanteessa käpykaartiin lähteminen tai esim. kännissä autoilu?

        Miten muut kunnat ovat pärjänneet ilman noita summia ?
        Ja ilman kaivoksessa työskentelevien verorahoja ,?
        Ai sori , ei ole niin suuruuden hullutuksia ollut kuin Pyhäjärvellä. Tosin ne hullutukset jatkuvat vielä.. vaikkei ole rahaa.


      • Anonyymi00064

      • Anonyymi00065
        Anonyymi00063 kirjoitti:

        Miten muut kunnat ovat pärjänneet ilman noita summia ?
        Ja ilman kaivoksessa työskentelevien verorahoja ,?
        Ai sori , ei ole niin suuruuden hullutuksia ollut kuin Pyhäjärvellä. Tosin ne hullutukset jatkuvat vielä.. vaikkei ole rahaa.

        Olisiko niin, että niissä on ollut muita vastaavia tuloja?

        Joillakin kaupungeilla on velkaa, vaikka niissä on telakoita? Miten Sonkajärvi on pärjännyt ilman telakkaa?

        Olet väärässä persuja on muuallakin. Rattijuoppoja toisin heissä on vähemmän.


      • Anonyymi00066
        Anonyymi00058 kirjoitti:

        Olisiko kadonnut kymmenien vuosien akana kunnan tarpeisiin.

        Mistä muuten tuo summa 70 miljoona?

        Auttaako tilanteessa käpykaartiin lähteminen tai esim. kännissä autoilu?

        Siitä kirjoitettiin aikoinaan Pyhäjärven sanomissa Kunta otti tuolloinkin lainoja vuosittain .Miten muut kunnat joilla EI ollut noin hyvää työnantajaa joka maksoi 7milj.euroa veroa veroja+työntekijöiden verot päälle vuodessa.Lainarahalla maksettiin uusi sairaalakin.Nyt kun pitäisi elää niinkuin muutkin kunnat niin on iskenyt paniikki päättäjiin.


      • Anonyymi00067
        Anonyymi00065 kirjoitti:

        Olisiko niin, että niissä on ollut muita vastaavia tuloja?

        Joillakin kaupungeilla on velkaa, vaikka niissä on telakoita? Miten Sonkajärvi on pärjännyt ilman telakkaa?

        Olet väärässä persuja on muuallakin. Rattijuoppoja toisin heissä on vähemmän.

        Sonkajärvellä ei ole pelkoa kriisikunta maininnasta. Ja samat palvelut on hoidettu kuin Pyhäjärvellä.

        Ehkä sinulla on hankala ymmärtää, että salat asiat on muissakin kunnissa hoidettu pienemmillä rahasummilla.
        Ja siihen nähden , että muissa kunnissa ei Suomi 24 joku koko ajan ns kirjoittele mielipuolisia tekstejä voisin sanoa, että terveydenhoito on hoidettu jopa paremmin kuin Pyhäjärvellä. Eli ihmisiä ahdistus ei ole päästetty liian pitkälle


      • Anonyymi00068
        Anonyymi00067 kirjoitti:

        Sonkajärvellä ei ole pelkoa kriisikunta maininnasta. Ja samat palvelut on hoidettu kuin Pyhäjärvellä.

        Ehkä sinulla on hankala ymmärtää, että salat asiat on muissakin kunnissa hoidettu pienemmillä rahasummilla.
        Ja siihen nähden , että muissa kunnissa ei Suomi 24 joku koko ajan ns kirjoittele mielipuolisia tekstejä voisin sanoa, että terveydenhoito on hoidettu jopa paremmin kuin Pyhäjärvellä. Eli ihmisiä ahdistus ei ole päästetty liian pitkälle

        Ehkä sinun on vaikea puhua rehellisesti. Mitkä asiat on hoidettu pienemmillä summilla. Faktoja pöytään. Mikä toimi, missä ja miten paljon pienemmällä?

        Jostakin kunnasta ko. ongelmainen on muuttanut pois.


      • Anonyymi00069
        Anonyymi00068 kirjoitti:

        Ehkä sinun on vaikea puhua rehellisesti. Mitkä asiat on hoidettu pienemmillä summilla. Faktoja pöytään. Mikä toimi, missä ja miten paljon pienemmällä?

        Jostakin kunnasta ko. ongelmainen on muuttanut pois.

        Lisäys: Osallistuisiko muissa kunnissa kaikki yhteiseen päätöksentekoon eivätkä lähde käpykaartiin räkyttämään?


      • Anonyymi00073
        Anonyymi00058 kirjoitti:

        Olisiko kadonnut kymmenien vuosien akana kunnan tarpeisiin.

        Mistä muuten tuo summa 70 miljoona?

        Auttaako tilanteessa käpykaartiin lähteminen tai esim. kännissä autoilu?

        Kaivoksen yhteisöverorahat 70 miljoonaa ovat veroparatiisisaarilla.Interpol tutkimaan asiaa.


      • Anonyymi00158
        Anonyymi00057 kirjoitti:

        Minne katosi kaivoksen maksamat verorahat yht.70milj.euroa???

        Siinä ihmettelemistä, eikä se silmät selällään olo lopu.


      • Anonyymi00159
        Anonyymi00058 kirjoitti:

        Olisiko kadonnut kymmenien vuosien akana kunnan tarpeisiin.

        Mistä muuten tuo summa 70 miljoona?

        Auttaako tilanteessa käpykaartiin lähteminen tai esim. kännissä autoilu?

        Keskustalainen kommentti elävöittää viisaudellaan tätäkin visiota.


      • Anonyymi00160
        Anonyymi00063 kirjoitti:

        Miten muut kunnat ovat pärjänneet ilman noita summia ?
        Ja ilman kaivoksessa työskentelevien verorahoja ,?
        Ai sori , ei ole niin suuruuden hullutuksia ollut kuin Pyhäjärvellä. Tosin ne hullutukset jatkuvat vielä.. vaikkei ole rahaa.

        Sumppuja riittää, eikö joku voi avata jo vuotohanan.
        Röttelöitä kylä puolillaan, tuo vanha Pohdintalo könöttää edelleen, sekasotku entisen meijerin alueella, kuin muistutus pula-aikojen hevosrattaiden ja pussihousumiesten viiknloppuretkistä, pirtupullo povitaskussa, kotiinpaluut hevosten, vaahtokylkien raivoisista raveista.


      • Anonyymi00161
        Anonyymi00065 kirjoitti:

        Olisiko niin, että niissä on ollut muita vastaavia tuloja?

        Joillakin kaupungeilla on velkaa, vaikka niissä on telakoita? Miten Sonkajärvi on pärjännyt ilman telakkaa?

        Olet väärässä persuja on muuallakin. Rattijuoppoja toisin heissä on vähemmän.

        Olet naurettava tuossa ajojahdissasi.
        Oletko keskustalainen " uusinousukas"?
        Täysin sivistymätöntä.
        Lienee viisainta äänestää vaikkapa perussuomalaisia, tuo keskustaoikeisto
        ei palauta Pyhäjärveä sivistyksen pariin.
        Kuntaliitos on aiheellinen toimenpide.

        Turun rata - ja raitiotie ovat tarpeelliset, kaupungit vetää maaseudun väestön sisuksiinsa.
        Nämä pikkukunnat jääneet kehityksen ulkopuolelle, savisilla saappailla ja porakoneilla leikitty isoja poikia tuoppeja kallistellen, tulos on, mikä on.
        "Minulle kaikki."


      • Anonyymi00162
        Anonyymi00066 kirjoitti:

        Siitä kirjoitettiin aikoinaan Pyhäjärven sanomissa Kunta otti tuolloinkin lainoja vuosittain .Miten muut kunnat joilla EI ollut noin hyvää työnantajaa joka maksoi 7milj.euroa veroa veroja työntekijöiden verot päälle vuodessa.Lainarahalla maksettiin uusi sairaalakin.Nyt kun pitäisi elää niinkuin muutkin kunnat niin on iskenyt paniikki päättäjiin.

        Siellä uudehko tönö toimii puoliteholla, rahaa virtaa aivan muualle.

        Nyt leikitään vain puolikiireellisillä ja ei kiireellisillä, kiireelliset kuolee käsiin.


      • Anonyymi00163
        Anonyymi00067 kirjoitti:

        Sonkajärvellä ei ole pelkoa kriisikunta maininnasta. Ja samat palvelut on hoidettu kuin Pyhäjärvellä.

        Ehkä sinulla on hankala ymmärtää, että salat asiat on muissakin kunnissa hoidettu pienemmillä rahasummilla.
        Ja siihen nähden , että muissa kunnissa ei Suomi 24 joku koko ajan ns kirjoittele mielipuolisia tekstejä voisin sanoa, että terveydenhoito on hoidettu jopa paremmin kuin Pyhäjärvellä. Eli ihmisiä ahdistus ei ole päästetty liian pitkälle

        Mikä ihme torppasi nämä kaikki toiminnot, kunta kulahti kivikkoon, mainoskylttejä isoina plakaatteina, (yli-imelänä) lykätään keskelle kylää, miksi?
        Torkkolantietä ajava radanvierustielle, kyltti estää näkyvyyttä, ylämäen ralliratit jää hetkeksi pimentoon, pöllö paikka.
        Vesitornintien tienoot Emolahdetiellekin päin potentiaalia tienrakennus ja muun rakentamisen näkyvyyttä.
        Olisi näkyvyyttä, väljyyttä, eikä kallionpäällä keikkumista, mutta ei, sumppuun tönöt.
        Ihmiset näyttää kuitenkin olevan häviävä luonnonvara.
        Kiinalaisia ilmeisesti odotetaan sankoin joukoin lisääntymään, tosin keskustan siipi on alkanut heittää lisäsiittämistä lapsentekoisille. Vihjeitä ripsuu jo, siksikö meillä on tätä liikehdintää öiseen aikaan.?????


      • Anonyymi00164

        No, pysyhän aiassa.


    • Anonyymi00070

      "Työväki on roskasakki.a"

      Minkä porukan tapa rakentaa yhteistomintaa?

      • Anonyymi00071

        Kyllä viimein kokouksessa kuuli, että siellä räksytettiin. Tosin tuli eturivistä.
        No toivottavasti sinä saat hyvän palkkion kun olet noin uskollinen.ja vielä tutkit tarkkaan kaikkien persujen sivustot. Esim sen Vornasen.


      • Anonyymi00072
        Anonyymi00071 kirjoitti:

        Kyllä viimein kokouksessa kuuli, että siellä räksytettiin. Tosin tuli eturivistä.
        No toivottavasti sinä saat hyvän palkkion kun olet noin uskollinen.ja vielä tutkit tarkkaan kaikkien persujen sivustot. Esim sen Vornasen.

        Heh heh taidat olla kuulovikainen? Minä kuulin, miten isosuinen tapavalehtelija räksytti.

        Miksi eivät osallistu asioiden suunnutteluun vaan pelkästään räkyttävät valtuustossa? meneekö aika tunnettun tyyli liiketoimntaan? Vornanen on rehti mies heihin verratuna.

        Miten muuten halli syttyi?


      • Anonyymi00075
        Anonyymi00072 kirjoitti:

        Heh heh taidat olla kuulovikainen? Minä kuulin, miten isosuinen tapavalehtelija räksytti.

        Miksi eivät osallistu asioiden suunnutteluun vaan pelkästään räkyttävät valtuustossa? meneekö aika tunnettun tyyli liiketoimntaan? Vornanen on rehti mies heihin verratuna.

        Miten muuten halli syttyi?

        Kukahan viime kokouksessa räkytti.?? Vasemmiston Teija Mykkänen ,eikä suinkaan ensimmäistä kertaa ollut asialla.


      • Anonyymi00076
        Anonyymi00075 kirjoitti:

        Kukahan viime kokouksessa räkytti.?? Vasemmiston Teija Mykkänen ,eikä suinkaan ensimmäistä kertaa ollut asialla.

        Ei vaan takarivi. Joka ei osaa edes lukea kokouspapereita. Onneski he ovat yhtä merkitsemättömiä valtuustossa kuin elämässä ihmisinä. Pelkkiä mölisijöitä,


      • Anonyymi00077
        Anonyymi00076 kirjoitti:

        Ei vaan takarivi. Joka ei osaa edes lukea kokouspapereita. Onneski he ovat yhtä merkitsemättömiä valtuustossa kuin elämässä ihmisinä. Pelkkiä mölisijöitä,

        Jos takarivi halusi tarkennuksia asioihin..
        Se on hyvän poliitikon merkki..
        Vastuussa päätöksestä..
        Vaan kyllähän tämä yksi eturiviläinen yritti etsiä tiettyä kohtaa papereista. Ilm.joku oli kännykällä antanut neuvon mitä etsiä.
        Yhden kohdan luki vaan jäi lukematta aika monta muuta kohtaa .


      • Anonyymi00078

        Tuohan on vihervassareiden linja💩


      • Anonyymi00081
        Anonyymi00077 kirjoitti:

        Jos takarivi halusi tarkennuksia asioihin..
        Se on hyvän poliitikon merkki..
        Vastuussa päätöksestä..
        Vaan kyllähän tämä yksi eturiviläinen yritti etsiä tiettyä kohtaa papereista. Ilm.joku oli kännykällä antanut neuvon mitä etsiä.
        Yhden kohdan luki vaan jäi lukematta aika monta muuta kohtaa .

        Olisi esittänyt ne kysymykset lautakunnassa tai kunnanhallituksen kokouksissa niin kuin sivistyneet ihmiset tekevät. Jos ei osaa edes kokouspapereita lukea niin se on oman typeryyden merkki.

        Raukat ovat käpykaartissa paossa vastuuta ja sitten louskuttavat tyhjään isoja tapavalehtelijoiden suita.

        Palaako lisää halleja?


    • Anonyymi00074

      "Työväki on roskasakkia." Kertoo kaiken porukan ajatusmaailmasta ja halusta tehdä yhteistyötä.

      Kaikkien syytä kartaa näitä ääliöitä. Luulet olevansa jotain. Sen näkee, kun kuuntelee heidän puheita lievenä. Totuus on, että ihmisenä heitä mittättömpiä ei ole. Sanoo Pyhäjärviset.

      • Anonyymi00079

        Kieltämättä vihervasemmiston arvot ovat vastenmielisiä💩


      • Anonyymi00084
        Anonyymi00079 kirjoitti:

        Kieltämättä vihervasemmiston arvot ovat vastenmielisiä💩

        Hyvin kuvaat persujemme ajatusmaailmaa heistä työväkin on roskasakkia eihän heiltä pala halleja.


    • Anonyymi00080

      Muuten pieni vihje .
      Tämä yksi joka kirjoittelee hallin syttymisestä.
      Siitä voi joutua käräjille jatkossa tuollaisesta vihjailusta.

      • Anonyymi00083

        Miksi asiaa ei saa kysyä? Eikö totuus kestä?


      • Anonyymi00085
        Anonyymi00083 kirjoitti:

        Miksi asiaa ei saa kysyä? Eikö totuus kestä?

        Julkinen syyttely ilman todisteita on rikos💩. Kaikki rakennuspalot tutkii poliisi ja palokunta auttaa, joten asiaton syyttely on rikos 💩. Mutta vihervassarit valehtelee ja herjaa kunnon ihmisiä jatkuvasti 💩


      • Anonyymi00086
        Anonyymi00085 kirjoitti:

        Julkinen syyttely ilman todisteita on rikos💩. Kaikki rakennuspalot tutkii poliisi ja palokunta auttaa, joten asiaton syyttely on rikos 💩. Mutta vihervassarit valehtelee ja herjaa kunnon ihmisiä jatkuvasti 💩

        Missä on syytelty? Asiasta puhutaan kylillä, joten on asiallista kysyä hallin syttymissyytä. Voihan siinä ole kyse tarvetta parantaa esim. sähköturvallisuutta.

        Muuten kukaan ei hauku kunnon ihmisiä siis kuunnon.


      • Anonyymi00088

        Miten voi syytellä viattomia, jos kysyy asiasta? Ainoastaan, jos asiassa on peiteltävää se voi tuntua syyttelyltä.


      • Anonyymi00091
        Anonyymi00088 kirjoitti:

        Miten voi syytellä viattomia, jos kysyy asiasta? Ainoastaan, jos asiassa on peiteltävää se voi tuntua syyttelyltä.

        Kysy asiasta vaikka poliisilta, mitä täällä siitä jankkaat 💩. Mutta normaali järkinen päättelee, että jos tulipalon tutkimuksen loputtua ei ketään syytetty, niin ei ole ollut syytä syyttää 💩. Paitsi tietenkin nämä vihervassari natsit syyttää viattomia ihmisiä jatkuvasti 💩


    • Anonyymi00089

      No tuliko etupenkin estereiltä nyt käsiteltyä tärkein asia että mihin penkit laitetaan ja laitetaanko ne vastakkain vai pitkittäin ja jääkö sinne rollaattorille tilaa.Tärkeitä päätöksiä siellä valtuustossa päätetään.Saapas nähdä leikkaako kaupungin johtaja sinistä nauhaa kun penkit on paikallaan.Tärkeä työ tarkeälle miehelle ja tietenkin Jukkis on saksia pitelemässä.He He ja tietenkin tuuliuskovaiset järjestää ilmaisen makkara tarjoilun jos eivät ole jo konkurssissa

      • Anonyymi00090

        Miten on onko takarivissä viimein opiskeltu miten paperit luetaaan ennen kokousta? Mienaan isos suu levällään typeriä kysely on tyhmää.

        Pelastuuko kunta kaisloja leikkaamalla ja kännissä autoilulla?


      • Anonyymi00175

        Hetken päästä penkit pitää sitten poistaa, koska niillä majailee vaan epäsosiaalista ainesta, ettei mummelit pääse penkeille lepäilemään.
        Historia tulee toistamaan itseään, jos joku vielä muistaa.


    • Anonyymi00098

      Tässä oli joku laittanut jotain millä tavalla Kepu harrastaa tiettyjä asioita. Se oli poistunut nopeasti. Vaan yllättäen ei tahdo poistua nämä persuihin kohdistuvat viestit.

      • Anonyymi00104

        Ja taas kerran valehtelet 💩


      • Anonyymi00105
        Anonyymi00104 kirjoitti:

        Ja taas kerran valehtelet 💩

        En valehtele asia on yleisesti teidossa.


    • Anonyymi00124

      Eilen A-studiossa oli aiheena datakeskukset Suomessa siinä asiantuntijat keskustelivat hyödyistä ja haitoista.Mukana oli myös datakeskus ns.lobbari joka löi tiskiin miljoona voitot suomalaisille. Ihmetyttää että kuitenkin näitä keskuksia pitää veronmaksajien tukea miljoonilla ja suomalaisten pitää rakentaa siirtolinjat ja kustantaa ne,tuhotaan suomen luonto ja voitot ei jää veroina suomeen.Kannattaa katsoa sillä siellä oli asiantuntijat joilla oli tietoa ei lahjottua höpinää kunnan päättäjille

      • Anonyymi00125

        Toinen lobbari oli kilpailevalta alata kemianteollisuudesta. Hän ei pystynyt kumoamaan datakeskuksiin liittyviä väitteitä.

        Mm. tuo veroväite kumottiin keskustelussa.


      • Anonyymi00127
        Anonyymi00125 kirjoitti:

        Toinen lobbari oli kilpailevalta alata kemianteollisuudesta. Hän ei pystynyt kumoamaan datakeskuksiin liittyviä väitteitä.

        Mm. tuo veroväite kumottiin keskustelussa.

        Verohallinnon pääjohtaja: Datakeskusten vaikutus verotuloihin jopa miinusmerkkinen | HS.fi https://share.google/YH7FQvRANMR5z0Lv7


        Verohallinnon johtaja luultavasti tietää asioita


    • Anonyymi00126

      No mitä tekee Pyhäjärvi istutaan pää pensaassa ja uskotaan unelmiin

      • Anonyymi00128

        Parempi on sekin kuin istua metsäkoneessa Putinia palvomassa!


      • Anonyymi00129

        Kaikki toiminta Pyhäjärvellä perustuu kuvitelmiin.Meni Kiuruvedellä esim.Vetytehtaan suunnitelmat nurin.Yhtiö teki konkurssin.Miten käy pyhäjärven hankkeiden.?+ Kunnan talous on pantu yhden kortin varaan.Se on todella vaarallista venäläistä rulettia.Pitäisi päättäjin miettiä mistä rahat jos kaikki kaatuu.Ei tuulivoimaa Ei datakeskuksia Ei pumppuvoimalaa Ei Lagunaa.mitä sitten tehdään muuta kui istutaan käsien päällä.


      • Anonyymi00130
        Anonyymi00129 kirjoitti:

        Kaikki toiminta Pyhäjärvellä perustuu kuvitelmiin.Meni Kiuruvedellä esim.Vetytehtaan suunnitelmat nurin.Yhtiö teki konkurssin.Miten käy pyhäjärven hankkeiden.? Kunnan talous on pantu yhden kortin varaan.Se on todella vaarallista venäläistä rulettia.Pitäisi päättäjin miettiä mistä rahat jos kaikki kaatuu.Ei tuulivoimaa Ei datakeskuksia Ei pumppuvoimalaa Ei Lagunaa.mitä sitten tehdään muuta kui istutaan käsien päällä.

        Moni menee, mutta vielä pahempaa, jos ei edes yritetä.

        Parempi yhden kortin varaan kuin käpykaartilaisten tyyliin kaikkea vastustamaan.

        Miksi muuten raivostuit, kun sinun uskollisuudesta Putinille kerrottiin?


      • Anonyymi00131
        Anonyymi00130 kirjoitti:

        Moni menee, mutta vielä pahempaa, jos ei edes yritetä.

        Parempi yhden kortin varaan kuin käpykaartilaisten tyyliin kaikkea vastustamaan.

        Miksi muuten raivostuit, kun sinun uskollisuudesta Putinille kerrottiin?

        Olisiko vihdoin INFON aika:

        Kaupunkilaiset toiveikkaina odottelevat, että milloin olisi:

        Komunrannan Savusaunaosaston talous- ja Tulevaisuusjaoksen Hiukkasen parempi tulevaisuus vision aika.

        Nyt voisi tulevaisuusvisionäärit Kj, Hpj ja Vpj vastailla asiasta kiinnostuneille kaupunkilaisille. Odottelemme innokkaasti vuoden 2027 5 miljoonan euron Kiinteistövero-Tsunamia. 2023-2025 aikoina miljardien sijoitusvaltameri velloi valtoimenaan läpi PHJ:n. Vihreä siirtymä oli IN. Milloinka Infoa kaupunkilaisille tulossa?

        KepuVasuriDemut, heissä PHJ:n talouden valoisa tulevaisuus Since 1982. Heidän teot Kaupungin kehityksen ja uudistumisen kannalta puhuvat puolestaa. 1982 PHJ:n asukaluku n. 8700, 2025 asukasluku vajaa 4700.

        Mitähän em. aikavälillä on tapahtunut? Kepulainen kiero juoni?

        Tutkinnan aiheita on paljonkin. Esim. Kvantti Oy:n alkupääomamiljoona euron tilanne. Sehän aikanaan muilutettiin Vtkj Tikkasen johdolla kaupungin Reporahoista Kvantti Oy:n alkupääomaksi. Kahden kaupunginjohtajan malliakin voisi tutkailla ja varsinkin sen perusteita.


      • Anonyymi00132
        Anonyymi00130 kirjoitti:

        Moni menee, mutta vielä pahempaa, jos ei edes yritetä.

        Parempi yhden kortin varaan kuin käpykaartilaisten tyyliin kaikkea vastustamaan.

        Miksi muuten raivostuit, kun sinun uskollisuudesta Putinille kerrottiin?

        Pitää tietysti yrittää.Tässä on Pyhäjärven päättäjillä tullut vain pieni laskuvirhe jonka Raija eräässä kokouksessa kertoi.Tehdään velaksi kulttuuritalo.otetaan lainoja jopa palkkojen maksuunkin.Ei ole vielä yhtään yritystä kunnolla alkanut.tokko alkaneekaan.Raija sanoi että pitää olla reaistinen yritysten suhteen.Kaikki EI toteudu.Se on Pyhäjärven alasajo jos suunnitellut yritykset eivät tulekaan.Sekin on nykymaailmassa mahdollista.Miten kävi Kiuruveden vetytehtaan.Yritys teki konkurssin .Näin voi käydä myös Pyhäjärven tuleville yrityksille että jostain syystä peruvat tulon.Kerroppa mitä sitten tehdään???


      • Anonyymi00133
        Anonyymi00130 kirjoitti:

        Moni menee, mutta vielä pahempaa, jos ei edes yritetä.

        Parempi yhden kortin varaan kuin käpykaartilaisten tyyliin kaikkea vastustamaan.

        Miksi muuten raivostuit, kun sinun uskollisuudesta Putinille kerrottiin?

        No Pyhäjärvi oli pitkään yhden kortin varassa.
        Nyt on kriisikunta..


      • Anonyymi00134
        Anonyymi00132 kirjoitti:

        Pitää tietysti yrittää.Tässä on Pyhäjärven päättäjillä tullut vain pieni laskuvirhe jonka Raija eräässä kokouksessa kertoi.Tehdään velaksi kulttuuritalo.otetaan lainoja jopa palkkojen maksuunkin.Ei ole vielä yhtään yritystä kunnolla alkanut.tokko alkaneekaan.Raija sanoi että pitää olla reaistinen yritysten suhteen.Kaikki EI toteudu.Se on Pyhäjärven alasajo jos suunnitellut yritykset eivät tulekaan.Sekin on nykymaailmassa mahdollista.Miten kävi Kiuruveden vetytehtaan.Yritys teki konkurssin .Näin voi käydä myös Pyhäjärven tuleville yrityksille että jostain syystä peruvat tulon.Kerroppa mitä sitten tehdään???

        Otti liikaa alkoholia ennen kuin lähti ajamaan? Muita laskuvirheitä?


      • Anonyymi00135
        Anonyymi00132 kirjoitti:

        Pitää tietysti yrittää.Tässä on Pyhäjärven päättäjillä tullut vain pieni laskuvirhe jonka Raija eräässä kokouksessa kertoi.Tehdään velaksi kulttuuritalo.otetaan lainoja jopa palkkojen maksuunkin.Ei ole vielä yhtään yritystä kunnolla alkanut.tokko alkaneekaan.Raija sanoi että pitää olla reaistinen yritysten suhteen.Kaikki EI toteudu.Se on Pyhäjärven alasajo jos suunnitellut yritykset eivät tulekaan.Sekin on nykymaailmassa mahdollista.Miten kävi Kiuruveden vetytehtaan.Yritys teki konkurssin .Näin voi käydä myös Pyhäjärven tuleville yrityksille että jostain syystä peruvat tulon.Kerroppa mitä sitten tehdään???

        Kaikki tietävät, että kaikki ei totedu, mutta viimeinkin tuli tunnustus: Kansallispuisto halutaan estämään tullivoimana ja siirtolinkan rakentamista. Meidän talousosaajat (=Koskenkorva) siis vain vastustavat talouden kehittämistä. Sitten höpötetään 4 miljoonan tuloista puistosta.

        Pyhäjärven alasajo nähtii viime valtustonkin kokouksessa =takarivi.


      • Anonyymi00137
        Anonyymi00135 kirjoitti:

        Kaikki tietävät, että kaikki ei totedu, mutta viimeinkin tuli tunnustus: Kansallispuisto halutaan estämään tullivoimana ja siirtolinkan rakentamista. Meidän talousosaajat (=Koskenkorva) siis vain vastustavat talouden kehittämistä. Sitten höpötetään 4 miljoonan tuloista puistosta.

        Pyhäjärven alasajo nähtii viime valtustonkin kokouksessa =takarivi.

        Mistä tuollainen tieto on peräisin ??????Entäpä jos ei mikään toteudu.? Mitä siirtolinja hyödyttäisi Pyhäjärveä jos ei tuulimyllyjä tule kuin nuo 15kpl. Datakeskuksille voi jo nyt sanoa hyvästit.


      • Anonyymi00138
        Anonyymi00137 kirjoitti:

        Mistä tuollainen tieto on peräisin ??????Entäpä jos ei mikään toteudu.? Mitä siirtolinja hyödyttäisi Pyhäjärveä jos ei tuulimyllyjä tule kuin nuo 15kpl. Datakeskuksille voi jo nyt sanoa hyvästit.

        Lue niin tiedät. Mutta Kossua riittää.


      • Anonyymi00139
        Anonyymi00138 kirjoitti:

        Lue niin tiedät. Mutta Kossua riittää.

        Talousosaamista voi siis juoda.


      • Anonyymi00140
        Anonyymi00135 kirjoitti:

        Kaikki tietävät, että kaikki ei totedu, mutta viimeinkin tuli tunnustus: Kansallispuisto halutaan estämään tullivoimana ja siirtolinkan rakentamista. Meidän talousosaajat (=Koskenkorva) siis vain vastustavat talouden kehittämistä. Sitten höpötetään 4 miljoonan tuloista puistosta.

        Pyhäjärven alasajo nähtii viime valtustonkin kokouksessa =takarivi.

        Siirtolinjan reittiä voi vielä muuttaa.


      • Anonyymi00141
        Anonyymi00137 kirjoitti:

        Mistä tuollainen tieto on peräisin ??????Entäpä jos ei mikään toteudu.? Mitä siirtolinja hyödyttäisi Pyhäjärveä jos ei tuulimyllyjä tule kuin nuo 15kpl. Datakeskuksille voi jo nyt sanoa hyvästit.

        Kevät tuli,
        lumet suli,
        saunan porstuasta kuului;
        puli, puli..


      • Anonyymi00142
        Anonyymi00141 kirjoitti:

        Kevät tuli,
        lumet suli,
        saunan porstuasta kuului;
        puli, puli..

        Pitääkö paikkaansa, että yleensä talouosaamista mitataaan mm. opintoviikkoina, mutta persuilla se mitataan promilleina?


      • Anonyymi00144
        Anonyymi00142 kirjoitti:

        Pitääkö paikkaansa, että yleensä talouosaamista mitataaan mm. opintoviikkoina, mutta persuilla se mitataan promilleina?

        Mitä täällä viisi vuotiaan tasolla olevat tekevät?


      • Anonyymi00145
        Anonyymi00144 kirjoitti:

        Mitä täällä viisi vuotiaan tasolla olevat tekevät?

        Eikö äitisi kertonut sinulle, mitä teet?


      • Anonyymi00154
        Anonyymi00135 kirjoitti:

        Kaikki tietävät, että kaikki ei totedu, mutta viimeinkin tuli tunnustus: Kansallispuisto halutaan estämään tullivoimana ja siirtolinkan rakentamista. Meidän talousosaajat (=Koskenkorva) siis vain vastustavat talouden kehittämistä. Sitten höpötetään 4 miljoonan tuloista puistosta.

        Pyhäjärven alasajo nähtii viime valtustonkin kokouksessa =takarivi.

        Jospa opettelisit kirjoittamaan ensin oikein ja kommentoisit vasta sitten. Eturivin tuulesta haaveilijako höpisee?? Tullivoima?? Siirtolinka?? 5 miljoonan kiinteistöverotulot tuulivoimasta ensi vuonna, kun 235 uutta myllyä jauhaa??


      • Anonyymi00166
        Anonyymi00139 kirjoitti:

        Talousosaamista voi siis juoda.

        Senkö takia savusaunalla on paljon Eestin tuliaisia? Niistäkö nämä mahtiutopiat?


    • Anonyymi00136

      Vettä voi välttää viinaa ei....

      • Anonyymi00147

        Kepulikonstein homma ja henki haisee, hik! Syntyy sutta ja sekundaa...


    • Anonyymi00146

      Huuhapuisto voi toki tulla, mutta taloudellisesti se ei tuo lisää.

      • Anonyymi00148

        Tuulimylly"puistot" on niitä surullisenkuuluisia huuhaajuttuja.. koijarit vie, yksinkertaiset ynyy..kaik mänöö ku lehmänhäntä alaspäin..


      • Anonyymi00149
        Anonyymi00148 kirjoitti:

        Tuulimylly"puistot" on niitä surullisenkuuluisia huuhaajuttuja.. koijarit vie, yksinkertaiset ynyy..kaik mänöö ku lehmänhäntä alaspäin..

        Noinko Putini käski sanomaan?


      • Anonyymi00150
        Anonyymi00149 kirjoitti:

        Noinko Putini käski sanomaan?

        Ei vaan me tarvitaan metsataloutta, minka tuulivoimavouhotus tuhoaa.


      • Anonyymi00151
        Anonyymi00149 kirjoitti:

        Noinko Putini käski sanomaan?

        Tarkotitko mänt putten kans saunomaan..?


      • Anonyymi00153
        Anonyymi00150 kirjoitti:

        Ei vaan me tarvitaan metsataloutta, minka tuulivoimavouhotus tuhoaa.

        Kyllä olisi kaupungin päättäjät kusseet muroihin jo monta kertaa jos ei metsiä olisi raiskattu kaupungin mailla ja viime vuonna hakattiin ja taas aukkoa tehdään kesken kasvuisiin metsiin. Jos järkevästi ajateltuna niin krematoriolla olisi kysyntää,voitaisiin hoitaa Kiuruvesi,Haapajärvi Kärsämäki ,Pihtipudas,Pyhäjärvi ja muutkin kunnat noin sadankilometrin säteellä.Se olisi sitä vihreää siirtymää ja asiakas kuntaa riittäisi.Eikös siellä Olkkosella olisi vielä käyttämättömiä tontteja siinä sähköaseman vieressä,olisi halpaa sähköä niinkuin datakeskuksille homma toimisi ja päästäisiin eroon vanhuksista halvalla. Ja kaupunginjohtajaa haastateltaisi kaikissa medioissa jos vielä olisi ilmainen kyyti sairaalalta täkynä niin homma toimisi,ja arkutkin voisi rakennella kaupungin omana työnä.


      • Anonyymi00165
        Anonyymi00153 kirjoitti:

        Kyllä olisi kaupungin päättäjät kusseet muroihin jo monta kertaa jos ei metsiä olisi raiskattu kaupungin mailla ja viime vuonna hakattiin ja taas aukkoa tehdään kesken kasvuisiin metsiin. Jos järkevästi ajateltuna niin krematoriolla olisi kysyntää,voitaisiin hoitaa Kiuruvesi,Haapajärvi Kärsämäki ,Pihtipudas,Pyhäjärvi ja muutkin kunnat noin sadankilometrin säteellä.Se olisi sitä vihreää siirtymää ja asiakas kuntaa riittäisi.Eikös siellä Olkkosella olisi vielä käyttämättömiä tontteja siinä sähköaseman vieressä,olisi halpaa sähköä niinkuin datakeskuksille homma toimisi ja päästäisiin eroon vanhuksista halvalla. Ja kaupunginjohtajaa haastateltaisi kaikissa medioissa jos vielä olisi ilmainen kyyti sairaalalta täkynä niin homma toimisi,ja arkutkin voisi rakennella kaupungin omana työnä.

        tuulimyllyt , akkuvarastot ja datakeskukset ovat kartalla , päättäjiemme asetelmina hydridisodankäyntiin, ihan tarjottimella droonien pamauttaa halvaannuttavsti kaikki per ke leen hel vet tiin ja siinä samalla tuhoutuu infrat ja tuulisähkönsiirrot kaatuvat!!


      • Anonyymi00167
        Anonyymi00165 kirjoitti:

        tuulimyllyt , akkuvarastot ja datakeskukset ovat kartalla , päättäjiemme asetelmina hydridisodankäyntiin, ihan tarjottimella droonien pamauttaa halvaannuttavsti kaikki per ke leen hel vet tiin ja siinä samalla tuhoutuu infrat ja tuulisähkönsiirrot kaatuvat!!

        Kuuntelin tuossa männäpäivänä kuinka yksi huuhaa vaati kansallispuiston perustamista estämään tuulivoiman ja sähköverkon rakentamista.

        Jotenkin kuvaa tietyn porukan toimintaa kaikessa yritetään aiheuttaa harmeja.


      • Anonyymi00168
        Anonyymi00167 kirjoitti:

        Kuuntelin tuossa männäpäivänä kuinka yksi huuhaa vaati kansallispuiston perustamista estämään tuulivoiman ja sähköverkon rakentamista.

        Jotenkin kuvaa tietyn porukan toimintaa kaikessa yritetään aiheuttaa harmeja.

        Toisaalta on Pyhäjärven elinkeinoelämän, työllisyyden, yrittäjyyden näkökulmasta hyvä mahdollisuus aiheuttaa harmia.


      • Anonyymi00169
        Anonyymi00167 kirjoitti:

        Kuuntelin tuossa männäpäivänä kuinka yksi huuhaa vaati kansallispuiston perustamista estämään tuulivoiman ja sähköverkon rakentamista.

        Jotenkin kuvaa tietyn porukan toimintaa kaikessa yritetään aiheuttaa harmeja.

        Miksi pitää AINA valehdella kepun emojiPelle???


      • Anonyymi00170
        Anonyymi00169 kirjoitti:

        Miksi pitää AINA valehdella kepun emojiPelle???

        Jopa Facessa on niin kirjoitettu, miksi siis ei puhuttaisi huoltoasemalla?

        Emoji taitaa vastustaa tuuluvoimaa ja kannattaa Putinia?


      • Anonyymi00171
        Anonyymi00149 kirjoitti:

        Noinko Putini käski sanomaan?

        Pitääkö aina ja kaikkialle tyrkyttää Putiniasi. Miksipä et muuta sinne missä Putini kasvaa ja vie tuulimyllyn rottelot mennessäs. Mää mää ja mäkätä männessäs.


      • Anonyymi00172
        Anonyymi00171 kirjoitti:

        Pitääkö aina ja kaikkialle tyrkyttää Putiniasi. Miksipä et muuta sinne missä Putini kasvaa ja vie tuulimyllyn rottelot mennessäs. Mää mää ja mäkätä männessäs.

        Miksi minä muuttaisin, koska 1. En ole puhunut muuttamisesta 2. En palvo metsäkoneessa Putinia.


      • Anonyymi00174

        Ottaako noin koville, kun jyrään puhtailla faktoilla? On muuten aivan eri-ihmiset, jotka voivat miettiä käytöstään.


      • Anonyymi00178
        Anonyymi00172 kirjoitti:

        Miksi minä muuttaisin, koska 1. En ole puhunut muuttamisesta 2. En palvo metsäkoneessa Putinia.

        Olet maalittanut, solvannut ja levittänyt vihapuhetta jo vuosia, tämä on sääntöjen mukaista ja mainostajien arvojen mukaista, mutta sairasta.


      • Anonyymi00182
        Anonyymi00178 kirjoitti:

        Olet maalittanut, solvannut ja levittänyt vihapuhetta jo vuosia, tämä on sääntöjen mukaista ja mainostajien arvojen mukaista, mutta sairasta.

        En ole levittänyt vihapuhetta. Olen kertounut puhdasta faktaa.


      • Anonyymi00184
        Anonyymi00182 kirjoitti:

        En ole levittänyt vihapuhetta. Olen kertounut puhdasta faktaa.

        Omasta mielestäsi ja ylläpidon mukaan, mutta ei muiden. Puhdasta vihapuhetta ja solvauksia vuodesta toiseen.


    • Anonyymi00176

      Nyt kaikki keskustan yrittäjät toimikaa.
      Mitkä valtavat asiakas virrat ajavat keskustan kautta. Ne pitää saada pysähtymään ja nauttimaan keskustan mahtavista palveluista.
      Jos ei hyvällä niin sitten pahalla.Esim. suojateille jatkuva ruuhka, liikennevalot, jossa varttitunnin punaiset valot, tietulli ,maksun saa takaisin asioidessaan paikallisessa liikkeessä.
      Ainahan autolle voi sattua pieni "vahinko" tms.
      vastaavaa...
      Toimikaa, aikaa ei ole hukkattavissa.

    • Anonyymi00177

      Jos toistaa aina samoja tyhmiä fraaseja kannattaa hakeutua dementia testiin.Jos ei enää muista muuta kuin samat asiat ja niitä toistelee on jo hyvä jo itsensä kannalta hakeutua lääkärin pakeille jos sattuu muistamaan miten sinne voi mennä, muistisairaus etenee joskus nopeastikin.

      • Anonyymi00180

        Minusta tuntuu siltä että kyseinen henkilö on jonkin sortin vammainen eikä voi mitenkään kontolloida äärimmäistä vihaansa.Jossain vaiheessa hän tulee toteuttamaan uhkauksensa.Tämä on arvioni hänestä.


    • Anonyymi00179

      Oho oletpas idiootti eli tämän kirjoittaneelle osoitettuna; "Ottaako noin koville, kun jyrään puhtailla faktoilla? On muuten aivan eri-ihmiset, jotka voivat miettiä käytöstään"

      Metafoora:
      Voiko paikallinen ihminen (kuten sinä) olla yksinkertaisesti enempää täynnä imelää itserakkautta?

      • Anonyymi00181

        Niitä "puhtaita faktoja" hän EI ole koskaan pyynnöistä huolimatta pystynyt todistamaan.On kysytty mistä voisi asian tarkistaaEI vastausta.Eli ITSE valehtelee minkä ennättää. Tarkoitan kirjoitusta klo 20.25


      • Anonyymi00183

        Tarkoita kai totuutta? En ole valehteleva käpykaartilainen.


      • Anonyymi00185
        Anonyymi00181 kirjoitti:

        Niitä "puhtaita faktoja" hän EI ole koskaan pyynnöistä huolimatta pystynyt todistamaan.On kysytty mistä voisi asian tarkistaaEI vastausta.Eli ITSE valehtelee minkä ennättää. Tarkoitan kirjoitusta klo 20.25

        Otahan talousosaamista suoraan pullosta.


      • Anonyymi00186
        Anonyymi00183 kirjoitti:

        Tarkoita kai totuutta? En ole valehteleva käpykaartilainen.

        Fakta tarkoittaa totuutta. ET OLE PYSTYNYT kertomaan mistä voimme tarkistaa väitteesi eli "totuuden"!!Yrität vain saivarrella.olet oppinut sen työpaikaltasi= armeijasta.


      • Anonyymi00188

        Isotisuinen on parasta.


      • Anonyymi00190

        MITÄ TOTUUKSIA?? Suunsoitto EI ole totuus!ET osaa muuta kuin nälviä. Sekö on sinun käsitys totuudesta


    • Anonyymi00189

      Muuten he päättävät, joista siihen on. Ne jotka eivät kykene yhteisytöhön lähtevät käpykaartiin.

      • Anonyymi00191

        Eipä sitten tarvitse ihmetellä että Pyhäjärvi on valumassa kriisikunnaksi kun on "osaavat" henkilöt ruorissa.


      • Anonyymi00192

        Käpykaartilaisiksi kutsuttiin rintamalta pakenijoita jotka halusivat välttää aseellisen toiminnan eikä halunneet aktiivisiin tuhotekoihin.Nykyisin ei voi käyttää nimitystä "käpykaartilainen" emme ole sotatilassa.Kannattaa lukea mitä nimitys tarkoittaa,asumme sivistysvaltiossa joten ei ole tarvetta nimitellä ketään sodan aikana käytetyillä nimillä.Jokaisella on "luurankoja "kaapissa kannattaako niitä kaivaa esille ja repostella julkisesti.Kuten tiedämme maalaistalon poikina sontatunkio haisee jos sitä alkaa kaivelemaan. Joten mitä et voi sanoa ihmiselle suoraan vaan haukut netissä osoitat suurta pelkuruutta vielä voit korjata asennettasi


      • Anonyymi00193
        Anonyymi00192 kirjoitti:

        Käpykaartilaisiksi kutsuttiin rintamalta pakenijoita jotka halusivat välttää aseellisen toiminnan eikä halunneet aktiivisiin tuhotekoihin.Nykyisin ei voi käyttää nimitystä "käpykaartilainen" emme ole sotatilassa.Kannattaa lukea mitä nimitys tarkoittaa,asumme sivistysvaltiossa joten ei ole tarvetta nimitellä ketään sodan aikana käytetyillä nimillä.Jokaisella on "luurankoja "kaapissa kannattaako niitä kaivaa esille ja repostella julkisesti.Kuten tiedämme maalaistalon poikina sontatunkio haisee jos sitä alkaa kaivelemaan. Joten mitä et voi sanoa ihmiselle suoraan vaan haukut netissä osoitat suurta pelkuruutta vielä voit korjata asennettasi

        Tuo käpykaartinimitystä käyttävä on entinen kapiainen.Sen ymmärtää kun peilaa sitä vasten.Armejatermistöä ennenvanhaan oli.


      • Anonyymi00194
        Anonyymi00193 kirjoitti:

        Tuo käpykaartinimitystä käyttävä on entinen kapiainen.Sen ymmärtää kun peilaa sitä vasten.Armejatermistöä ennenvanhaan oli.

        Totta, sen ymmärtää! Varsinkin, kun em. tollo on aikanaan valmistunut neljännestä kolmanneksesta kurssiltaan. Pikkuisen ymmärtämistä, niin hänen tollot kommentitkin aukeavat.


      • Anonyymi00195
        Anonyymi00192 kirjoitti:

        Käpykaartilaisiksi kutsuttiin rintamalta pakenijoita jotka halusivat välttää aseellisen toiminnan eikä halunneet aktiivisiin tuhotekoihin.Nykyisin ei voi käyttää nimitystä "käpykaartilainen" emme ole sotatilassa.Kannattaa lukea mitä nimitys tarkoittaa,asumme sivistysvaltiossa joten ei ole tarvetta nimitellä ketään sodan aikana käytetyillä nimillä.Jokaisella on "luurankoja "kaapissa kannattaako niitä kaivaa esille ja repostella julkisesti.Kuten tiedämme maalaistalon poikina sontatunkio haisee jos sitä alkaa kaivelemaan. Joten mitä et voi sanoa ihmiselle suoraan vaan haukut netissä osoitat suurta pelkuruutta vielä voit korjata asennettasi

        Meillä käpykaartilaiset pakenavat vastuuta eivätkä osallistu asioiden suunnittelluun.


      • Anonyymi00196
        Anonyymi00193 kirjoitti:

        Tuo käpykaartinimitystä käyttävä on entinen kapiainen.Sen ymmärtää kun peilaa sitä vasten.Armejatermistöä ennenvanhaan oli.

        En ole ollut koskaan armeijan palveluksessa. Tosin en ole persu eli esim. Halla-aho tavoin sivari eli rauhanajan käpykaartilainekaan.


      • Anonyymi00197
        Anonyymi00196 kirjoitti:

        En ole ollut koskaan armeijan palveluksessa. Tosin en ole persu eli esim. Halla-aho tavoin sivari eli rauhanajan käpykaartilainekaan.

        Kevät tuli, lumet suli, savusaunalta kuului puli puli..!!


      • Anonyymi00198
        Anonyymi00195 kirjoitti:

        Meillä käpykaartilaiset pakenavat vastuuta eivätkä osallistu asioiden suunnittelluun.

        Oisko siinä vika että ei olla sammoo mieltä kuin minä joka olen viisas ja tiedän kaiken turhaan muut urputtaa varsinkin naiset.Olen niitä miehiä jotka ovat sitä mieltä että nainen vaietkoon kunnassa.


    • Anonyymi00199

      Oliko tämä hyvinvointitalon rakentamisen aloitus sitä kaupungin omintakeista osaamista.Joko nyt aletaan ymmärtää että ammattitaitoa puuttuu johdossa ja pitäisi osata tehdä tarvittavat johtopäätökset.Jos valtuustossa on päättämässä asioista ihmiset joilla ei riitä kykyä enää paneutua asioihin muistin tai muun syyn takia heidän tulisi erota ja jatkaa joutomiehenä valtuuston ulkopuolella.

      • Anonyymi00202

        Olisiko vihdoin INFON aika:

        Kaupunkilaiset toiveikkaina odottelevat, että milloin olisi:

        Komunrannan Savusaunaosaston talous- ja Tulevaisuusjaoksen Hiukkasen parempi tulevaisuus vision aika.

        Nyt voisi tulevaisuusvisionäärit Kj, Hpj ja Vpj vastailla asiasta kiinnostuneille kaupunkilaisille. Odottelemme innokkaasti vuoden 2027 5 miljoonan euron Kiinteistövero-Tsunamia. 2023-2025 aikoina miljardien sijoitusvaltameri velloi valtoimenaan läpi PHJ:n. Vihreä siirtymä oli IN. Milloinka Infoa kaupunkilaisille tulossa?

        KepuVasuriDemut, heissä PHJ:n talouden valoisa tulevaisuus Since 1982. Heidän teot Kaupungin kehityksen ja uudistumisen kannalta puhuvat puolestaa. 1982 PHJ:n asukaluku n. 8700, 2025 asukasluku vajaa 4700.

        Mitähän em. aikavälillä on tapahtunut? Kepulainen kiero juoni?

        Tutkinnan aiheita on paljonkin. Esim. Kvantti Oy:n alkupääomamiljoona euron tilanne. Sehän aikanaan muilutettiin Vtkj Tikkasen johdolla kaupungin Reporahoista Kvantti Oy:n alkupääomaksi. Kahden kaupunginjohtajan malliakin voisi tutkailla ja varsinkin sen perusteita.


    • Anonyymi00201

      Voiskohan joku kunnan haneli käydä alaympyrän lähellä olevan montun täyttämässä jollain ettei tarttis sitä itse täyttää. Tahtoo siinä iskarit/jouset kärsiä.

    • Anonyymi00203

      Onpa näköjään saaneet ympyrän kanttikivetkin "ilmasta kyytiä".

    • Anonyymi00204

      Mistä saataisiin kettutytöt Ollintielle istua napottamaan, niin päästäisiin valtakunnan uutisiin.

    • Anonyymi00205
      UUSI

      Kunnalla on hakkuukypsiä metsiä vaikka kuinka paljon.

    Ketjusta on poistettu 51 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      425
      2668
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      84
      1995
    3. 158
      1541
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      62
      1460
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1406
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1241
    7. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      50
      1034
    8. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      144
      1032
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      902
    10. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      882
    Aihe