Omakotitalojen tinkivaraa näyttää olevan, kun lähes samat omakotitalot on myynnissä etuovessa vuodesta toiseen. Eikö ne markkinat määrää sen lopullisen hinnan, eli onkohan noissa pyyntihinnoissa sitten sitä unelmointia?
Haapaveden omakotitalojen myyntihinnat
31
1314
Vastaukset
- Anonyymi00001
Pitäiskö vaihtaa kiinteistövälittäjää kun ei kauppa käy
- Anonyymi00002
Hinta ja kunto kun kun kohtaa niin raha vaihtaa omistajaa.
Uusi talo ei remppaa tarvitse mutta vanhemmilla kiinteistöillä on asetetut tekniset käyttäjät- Anonyymi00003
Käyttöiät. Nämä on hyvä tiedostaa ostaessa
- Anonyymi00004
Ei voi kun ihmetellä miten taloja ja osakkeita hinnotellaan. Useampi kiinteistö jossa hinnat pudonnut alkuperäistä pyynöstä kymmeniä tuhansia.
Ei herätä luottamusta ainakaan jos on ostaja.
Tarkkana pitää olla että ei tule vedätetyksi.
Niitäkin tapauksia on liikaa.- Anonyymi00005
Siis millä tavalla vedätetyksi tulleita tapauksia on liikaa?
- Anonyymi00006
"Oma koti kullan kallis."
Mutta mitähän mahdollinen ostaja kandidaatti ajattelee? Varmasti useita eri kysymyksiä. Ja etenkin kun kyseessä on Haapavesi.
"You cannot fool all the people all the time". Eli suomeksi: Aina voi rakennella niitä pilvilinnoja. Mutta karu totuus on se, että syrjäseutujen vanahat okt eivät kovin monia ostajia kiinnosta.
Paskasta kun ei saa tehtyä konvehtia.- Anonyymi00007
Vanhat talot on tehty paremmin kuin uudet.
- Anonyymi00008
Tehkää kuntotarkastukset kunnolla.Homekoirilla on helppo aloittaa tarkastus, niitä ei voi lahjota.
- Anonyymi00009
homekoira housussas.
Paikkakunnalle ei saada riittävästi naisia eikä heille kelpaa nuo syrjäkylien mummelimökit ja muut pöksät.
- Anonyymi00010
Hometta housussasi, miten on, onko ylläpäässä sitten sitä k,,,sta
- Anonyymi00011
ei ole en harrasta persuseksiä.
- Anonyymi00012
Ei tänne kukkaa muuta ja osta taloa six kauppa ei käy..normaalia muuttotappio kunnissa!!!
- Anonyymi00013
Jos olisin nuori, työpaikka ja muuta, niin ajattelisin.
Samalla hinnalla kun maksat vuokraa, saisit lyhennettyä lainaa ja aika isoakin lainaa.
Onko se pakko olla omakotitalo. Hyviä, täysin asuttavia ja hyvällä paikalla olevia asuntojakin on. - Anonyymi00014
Kyllä on aiheellista tehdä asunto osakkeisiin homekoira tarkastuksia, ei aaa olla sinisilmäinen, se vasta kalliiksi tulee.
- Anonyymi00015
Onpas vedetty pois myynissä olevia kiintestö ja osakehuoneistoja etuovi.com sivulla mistähän tämä johtuu
- Anonyymi00016
Hyvä kysymys. Olkaapa ostelijat valppaina.
- Anonyymi00017
Haapaveden okt myyjät elävät omissa pilivilinnoissaan. Taivaanrannalle on maalattu kultareunaunen summa omasta omakotitalosta. Haaveet kaatunee.
Buh hah hah haa ....
Kun ois jalat maassa niin ois ehkä helpompi myydä. - Anonyymi00018
Monta vuotta samoja taloja myynnissä ja sama välittäjä ja myynti hinnat heittelee sinne tänne.Ei kyllä luottamusta herätä.
- Anonyymi00019
Kannattaa muistaa että ostajana sinulla ei mitään oikeusturvaa jos olet tietämättä ostanut saastuneen ja viallisen talon.
- Anonyymi00020
Ei todellakaan kiinnosta ostaa taloa tai osaketta.
Näitä oikeusjuttuja kun on lehdet täynnä nykyään.- Anonyymi00021
Kyllä. Juuri äsken oli yle tv 1 uutisissa juttu, että hometalo-käräjöinti kesti viisi vuotta. Ja sen päälle kun tuomio tuli hometalon myyjälle, niin myyjän todettiin varattomaksi. Että näin.
Ja nyt kun tuomioistuin-laitoskin säästää ja on jo ruuhkautunut, niin nämä hometalo käräjöinnit venyy vielä yhä pidemmiksi ja kalliimmiksi.
Olkaa valppaina ennenkuin nimi paperiin!
- Anonyymi00022
Koko systeemi on mätä,niin kauan kun kiinteistövälittäjät ja kuntotarkastajat pääsevät ilman vastuuta näistä asuntokaupoista niin kauan tämä jatkuu. Hyvä kun tulee esille näitä huijauksia,
suurin osa jää vielä kertomatta. - Anonyymi00023
Moraalittomat myyjät myös
- Anonyymi00024
Ei tule kauppoja ei paljon pitää muuttua
- Anonyymi00025
Iltalehdessä nyt juttu näistä isännöinti yrityksistä kehotetaan taloyhtiöitä tarkkaavaisuuteen.
Tarkistuksia aloitettu - Anonyymi00026
Ei paranna luottamusta näihin kiinteistövälittäjiin ja isännöinti yrityksiin. Paljastuksia tulee tuon tuosta lehdissä.
- Anonyymi00027
Taitaa kiinteistövälittäjä nähdä unta ja unelmoida kun hinnat on mitä sattuu.
- Anonyymi00028
Tarkkana saa olla näissä talo ja osakeostoissa.
Ostajana (uhrina) olet hyvin heikoilla jäillä jos kohde ei vastaa sitä mitä ostit. Ostajalla (uhrilla) ei käytännössä ole mitään oikeuksia mihin vedota.
Ei, vaikka olet tehnyt kaikki tarvittavat tutkimukset
jossa virheet on todettu.
Myyjän ei tartte kertoa totuuksia voi kertoa muunneltua totuutta mielin määrin, varsinkin jos asia menee oikeuden käsittelyyn. Nuoret ostajat ovat hyvin haavoittuvassa asemassa kun luottavat että asiat hoidetaan suomalaisen rehelliseen tyyliin. - Anonyymi00029
Kiinteistövälittäjien välityspalkkiot on aivan poskettomia ,10% kohteen myyntihinnasta esim 100000,00 eur niin se on jo kymppitonni (10tuhatta) ja muut kustannukset päälle.
- Anonyymi00030
Taas on näistä kiinteistökaupoista epämääräisiä tapauksia samoin näistä kuntotarkastajista.
Home taloja myydään ja ostajat kärsivät, onhan tässä jotain tosi mätää menossa. Oikeuslaitokset ovat ratkaisevassa asemassa, niin kauan kun ostaja on se kärsijä niin pitkään tämä mätä järjestelmä saa jatkaa. - Anonyymi00031
Jos olisin talon ostaja niin en ostaisi mitään ennenkuin taloon on tehty kunnon tarkastukset kuten home tarkastus (koira) kosteustarkastus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt314153Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.462175Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö471355- 841197
Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi381148Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.251116Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä501061Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161945Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os175879- 57855