minua häiritsee usein suhteissa miehen menneet heilat...esim kun sattuu niitä näkemään tai katsomaan heidän menneen aikansa jutusteluja ym niin alkaa nyppimään ja mustasukkaisuus kihahtaa päähän... eniten minua tällä hetkellä häiritsee nykyisen mieheni kanssa kun hänen kaksi(!) entistä naistaan soittelevat silloin tällöin hänelle ja muutenkin pitävät yhteyttä puhelimitse.varsinkin kun hänen 3kk sitten päättynyt partneri saattaa lähetellä viestejä ja soitella useinkin ja mies jutustelee hänen kanssaan ihan mieluusti tovin pari minun läsnäollessa.olen todella mustis entisistä ja inhottaa liika yhteyden pito.tietysti ymmärrän että kun on yhteinen mennyisyys takana, ja toisaalta pidän myös itse yhteen entiseeni yhteyttä ihan silloin tällöin.mutta vaivaa kun ei tiedä miehen tunteista exään eikä exän tunteista mieheeni... kuulostaako ihan hullulta??
onko turhaa mustasukkaisuutta?
Cester
4900
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
aikuiseksi.
Ei ole turhaa...ennemminkin tuttua. Minulla sama tilanne...mutta minun mieheni perään soittelee kaikenmaailman uudetkin tapaukset tämän lisäksi...mutta annan asian olla ja lasken kymmeneen. Keskustele asiasta hänen kanssaan, ja kerro minkälaisia tunteita tämä sinulle tuottaa...jos hän kunnioittaa, asioihin voi tehdä muutoksia ja kompromissin.
Menneet on menneitä.Miksi muuten itse pidät yhteyttä entiseen?
ehkäpä siksi itse olen pitänyt satunnaisesti yhteyttä kun tullaan toimeen kavereina eikä kummallakaan ole mitään sellaisia tunteita toisiaan kohtaan. mutta nyt asia on ratkennut. mies jätti minut vähän aikaa sitten entisen muijansa takia... :(